Szwecja: 6-godzinny dzień pracy może generować spore koszty

Szwecja eksperymentuje z 6-godzinnym dniem pracy. Choć pracodawcy wybranych firm dostrzegają zalety tego rozwiązania, to główną przeszkodą w skróceniu czasu pracy mogą być zbyt duże koszty.

Szwedzki eksperyment z czasem pracy w domu opieki w Goteborgu wygenerował spore koszty
Szwedzki eksperyment z czasem pracy w domu opieki w Goteborgu wygenerował spore koszty (fot. Volodymyr Melnyk / YAY Foto)

Dla wielu pracowników 6-godzinny dzień pracy może być wymarzonym rozwiązaniem. Tygodniowa norma skróciłaby się wówczas do 30 godzin. Niektórzy pracodawcy w Szwecji postanowili poeksperymentować, niestety efekty nie zawsze są zadowalające. Bloomberg opisuje przykład domu opieki w Göteborgu. Dwa lata temu skrócono czas pracy 68 pielęgniarek do 6 godzin dziennie.

Efekt? Pracownice są zdrowsze, bardziej wypoczęte i zadowolone ze swojej pracy. Podobnie jak pacjenci, którzy twierdzą, że znacznie wzrósł poziom opieki. Niestety urzędnicy dostrzegli spory minus – znacznie wzrosły koszty, ponieważ trzeba było zatrudnić 17 dodatkowych osób. Miało się to przełożyć na wydatki rzędu 12 milionów koron szwedzkich, a więc ok. 5,5 miliona złotych.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że placówki służby zdrowia to specyficzne miejsca pracy – pacjenci wymagają całodobowej opieki. Inaczej ma się sytuacja w firmach, w których pracownicy mogą zamknąć komputery i pójść do domu. Wiele prywatnych biznesów zamyka się przecież na weekendy czy święta, w odróżnieniu od szpitali czy właśnie domów opieki.

Dlatego szwedzkie firmy również postanowiły przetestować 6-godzinny dzień pracy. Przykładem jest Filimindus, który zajmuje się tworzeniem aplikacji. „8-godzinny dzień pracy nie jest tak efektywny, jak niektórym się wydaje. Skupienie się przez 8 godzin na danym zadaniu jest sporym wyzwaniem. Aby się z nim uporać, staramy się urozmaicać sobie pracę czy robimy sobie przerwy, aby być bardziej wydajnymi. Mimo to cierpi na tym nasze życie prywatne" – twierdzi Linus Fieldt, szef szwedzkiej firmy cytowany przez portal Independent. Dlatego Filimindus w zeszłym roku skrócił dzień pracy do 6 godzin.

Co prawda pracownicy mają przerwy ograniczone do minimum i są odcięci od mediów społecznościowych, ale za to wychodzą wcześniej do domu. Tym samym, zdaniem kierownictwa firmy, są bardziej skoncentrowani na pracy i efektywniejsi.

Do podobnych wniosków doszła firma Brath będąca technologicznym startupem. Pracownicy pracują tam po 6 godzin dziennie już ponad 4 lata. Prezes firmy w 2015 roku pisał na swoim blogu, że dzięki krótszemu dniu pracy, pracownicy rzadziej się zwalniają. Firmie łatwiej jest też rekrutować nowe osoby. "Wierzymy, że gdy już przyzwyczaisz się do tego, że masz więcej czasu dla rodziny, możesz potrenować do maratonu albo po prostu ugotować coś dobrego w domu, nie chcesz tego stracić. Dlatego uważamy, że jest to dobry powód, aby u nas pracować" - zachwalał zalety 6-godzinnego dnia pracy prezes szwedzkiego startupu.

Za wzorcowy przykład efektów skróconego czasu pracy w Szwecji może natomiast posłużyć Toyota. Japoński koncern ograniczył czas pracy do 6 godzin już 14 lat temu i po dziś dzień trzyma się tych praktyk. Zdaniem szefostwa Toyoty pracownicy są bardziej wypoczęci i chętniej wracają na drugi dzień do pracy. Wzrosła również ich efektywność.

Marcin Hołubowicz

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~fgh

Co ciekawego u nich ,wykupią Chińczycy i przeniosą produkcje do Chin, a Szwedzi będą mieli
0 godzinowy dzień pracy.

! Odpowiedz
0 3 ~kodeks

W naszym Kraju gdzie w największej firmie ubezpieczeniowej w czasie pracy był zakaz picia wody
to jest w ogóle nie do pomyślenia, aby czas pracy skrócono do 6 godzin.Pracownicy w Polsce bardziej oczekują ludzkiego traktowania.A pracodawcy powinni zamienić praktyki "gestapowców" na
przyjazne pracownikowi co wyjdzie jednym i drugim na korzyść.Jak do tej pory wygląda to bardzo niepokojąco.Wykończony do granic możliwości pracownik nie ma nawet siły na cieszenie się życiem rodzinnym i nawet nie myśli że mógłby pracować tylko 6 godzin.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~hehe

Po prostu lewactwo zlikwiduje szwedzki dobrobyt. I dobrze.

! Odpowiedz
0 3 ~StanRS

Lewactwo zlikwiduje szwedzki dobrobyt dlatego że wpuszczają setkami tysięcy nierobów muzułmańskich z krajów III świata. Od II wojny światowej Szwecją rządziły przeważnie partie socjalistyczne. Oni to swoimi rozwiązaniami sprawili, że Szwecja stała się krajem jednym z najbogatszych na świecie. Niestety, wszystko się degeneruje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Dżejms

W ogóle problemem jest nierównomierność - jedni tyrają a inni się obijają. 3 godziny dziennie albo praca co drugi dzień by wystarczyła pod warunkiem że wszyscy by pracowali. I nie żarła przerośnięta biurwa. Wtedy to może i dwie na dzień by wystarczyło. Bo potrzebujemy usług i produktów a nie "opieki" - kosztownej. Pierdzą w stołki i produkują utrudnienia plus każą sobie za to płacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Alfred

skrócenie czasu pracy z 8 do 6 godzin przy takich samych zarobkach spowodowało większe koszty? coś podobnego, kto by się tego spodziewał, no po prostu genialne epokowe odkrycie - zasługuje na Nobla z ekonomii

! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Czekaj - to wydłużmy do 12 - ale będą efektywni - co? Wiesz - można sobie siedzieć jako cieć i 12 godzin na jakimś zadupiu. Pośpisz, krzyżówki porozwiązujesz - fajnie jest. Seriale lecą, są smartfony. Nie wszędzie się tak da.

! Odpowiedz
0 1 ~Janek

Nie chodzi o pracę a o człowieka. Praca jest wieczna tak jak ludzka głupota.

! Odpowiedz
0 1 ~tinaa

Pracodawcy mają za duże lobby w Polsce. I dorabiają się kosztem naszych godzin, życia i sił.

! Odpowiedz
3 4 ~Observer

Za komuny nazywało się że pracujemy 8 godzin dziennie ale aby dorobić dodatkowo pracowało się ok.150 nadgodzin miesięcznie więc do tych 8 godzin należało dodać te siedem godzin dodatkowej pracy czyli łącznie 15 godzin na dobę. Raz więcej raz mniej za dodatkowe pieniądze. A w korporacji obecnie żeby się dorobić formalnie pracuje się 8 godzin a praktycznie drugie tyle czyli 16 godzin na dobę, tyle że za nadgodziny nie płacą. Osiem godzin pracy to wielka ściema.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl