REKLAMA
WEBINAR

Szwarc: Zmiany w „podatku Belki” powinny iść w kierunku kompleksowości

Marcin Dziadkowiak2023-06-01 07:44, akt.2023-06-01 10:52zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-06-01 07:44
aktualizacja
2023-06-01 10:52

Zmiany podatkowe wprowadzone w podatku od zysków kapitałowych to najważniejsze zmiany w ramach realizacji SRRK z punktu widzenia inwestora indywidualnego – ocenia Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Ministra Finansów ds. wdrażania Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Niestety, z wypowiedzi Katarzyny Szwarc w rozmowie z Bankier.pl nie wynika, aby w najbliższym czasie miały nastąpić w tym zakresie jakieś kolejne pozytywne dla inwestorów zmiany.

Szwarc: Zmiany w „podatku Belki” powinny iść w kierunku kompleksowości
Szwarc: Zmiany w „podatku Belki” powinny iść w kierunku kompleksowości
/ Bankier.pl

Ulga dla długoterminowych inwestorów, którzy kupują akcje w ofercie publicznej oraz możliwość kompensacji zysków i strat z funduszy inwestycyjnych z zyskami i stratami akcji – to najważniejsze zmiany z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, jakie zostały założone Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego i wprowadzone lub końcowym etapie wprowadzania – ocenia Katarzyna Szwarc.

Pojawiały się niegdyś w przestrzeni medialnej zapowiedzi możliwości wprowadzenia kwoty wolnej od podatku Belki. Na pytanie o wejście w życie tej kolejnej zachęty podatkowej do inwestowania, przedstawicielka Ministerstwa Finansów stwierdziła, że aktualnie żadne prace legislacyjne w tym zakresie nie są teraz prowadzone w Ministerstwie Finansów. Nie ma także planów zwolnienia z podatku tych najmniej ryzykownych form ochrony kapitału przed inflacją, czyli lokat oraz obligacji skarbu państwa.

- Na dzisiaj przyglądamy się konstrukcji podatku od zysków kapitałowych w ogóle. Wydaje się, że jakiekolwiek zmiany w tym zakresie powinny iść w kierunku kompleksowości, czyli niekreowania wyłomów dla konkretnych podźródeł - dodaje.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (22)

dodaj komentarz
jas2
Problem nie dotyczy tylko podatku Belki.
Każda firma płaci wyższy, inflacyjny podatek dochodowy.
W czasie inflacji każdy towar ma większą wartość na koniec roku niż na początku roku, dlatego każda firma w czasach inflacji ma pozornie większe zyski (o wskaźnik inflacji), i płaci dodatkowy podatek inflacyjny.
To nic dziwnego,
Problem nie dotyczy tylko podatku Belki.
Każda firma płaci wyższy, inflacyjny podatek dochodowy.
W czasie inflacji każdy towar ma większą wartość na koniec roku niż na początku roku, dlatego każda firma w czasach inflacji ma pozornie większe zyski (o wskaźnik inflacji), i płaci dodatkowy podatek inflacyjny.
To nic dziwnego, tak jest na całym świecie.
jas2
W sumie źle napisałem. Każda firma w czasach inflacji ma pozornie znacznie większe zyski (znacznie więcej niż wskaźnik inflacji).
grzegorzkubik
Trzeba popierać obecnych przy władzy bo na horyzoncie nie widzę tych, którzy mogliby taki podatek obniżyć. Rząd który ma obecnie 600 mld z rozmaitych podatków jak osiągnie wyższe zyski, łatwiej zdecyduje się na pozytywną zmianę w tym podatku.
kaczyslaw_
Jak można płacić podatek belki od zysków kapitałowych, kiedy przez inflację zainwestowane pieniądze tracą znacznie więcej? Taki podatek ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy lokaty są oprocentowane wyżej niż wynosi inflacja.

Poza tym czy państwo odda 19% od straty na giełdzie?
ppooll
Inflacja u nas 15-16%, Najlepsze lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 10-11%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające Inflacja u nas 15-16%, Najlepsze lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 10-11%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Władzy i finansistom zależy żeby obywatel był ciemny finansowo, zadłużony po uszy. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, budowaniu majątku. Można uniezależnić się finansowo i wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
chudy_january odpowiada ppooll
nie wstyd ci spamerze tak zaspamować forum naganiając na swoje książeczki ?
alcabon
Jaki podatek Belki? To podatek Kaczyńskiego. To on niemiłosiernie łupi Polaków podatkiem inflacyjnym i jeszcze bezczelnie od strat na lokatach kradnie jeszcze część Polakom oszczędzającym na zakup mieszkania czy na starość.
zosia3005
Podatek Belki to haniebna danina bo zupełnie nie uwzględnia ryzyka inwestycyjnego. Jeśli podatek Belki ma w ogóle pozostać to powinien obejmować tylko aktywa bez ryzyka ( typu lokaty czy obligacje SP ) a podlegać temu podatkowi powinny zyski roczne powyżej inflacji - KONIEC I KROPKA cała reszta to zwykłe złodziejstwo !
qart
Belka człowiek PZPR, SLD obecnie PO zasłynął z dwóch rzeczy podatku dla nas i sprzedaży FSO z gruntami i nieuchomościami wartymi ponad 2 mld zł za 100 zł! Ukraińskiej wydmuszce, obecnie cypryjskiej.

https://forsal.pl/artykuly/1087319,polska-wytoczyla-proces-ukrainskiemu-inwestorowi-chodzi-o-fabryke-fso.html
jas2
Jakiekolwiek zmiany w tym zakresie powinny iść w kierunku kompleksowości, czyli niekreowania wyłomów dla konkretnych podźródeł.

Święte słowa.

Powiązane: Konferencja WallStreet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki