REKLAMA

Szwajcarzy założą bankowi centralnemu "złote kajdany"?

2013-04-22 15:15
publikacja
2013-04-22 15:15

Mocna pozycja referendum w szwajcarskim systemie politycznym może sprawić, że Helweci zaskoczą świat finansów. Pod ogólnonarodowe głosowanie poddany zostanie projekt radykalnie ograniczający możliwość dysponowania krajowymi rezerwami złota przez bank centralny.

złoto sztabki sztaby
Źródło: Comstock/Thinkstock

Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) domaga się rozpisania ogólnokrajowego referendum w sprawie zakazania bankowi centralnemu sprzedaży krajowych rezerw złota oraz zobowiązania go do utrzymywania 20% aktywów w formie kruszcu, którego całość miałaby być przechowywana na terenie kraju. Pod wnioskiem zebrano już 100 tys. podpisów, co oznacza, że referendum będzie musiało się odbyć.

Politycy z SVP motywują swój wniosek tym, że ich propozycje zostały wielokrotnie odrzucane podczas głosowań w parlamencie. Dodatkowo w treści manifestu „Ratujmy szwajcarskie złoto” partia ostrzega przed powtórką scenariusza z minionej dekady.

Złote obligacje lekiem na kryzys eurolandu» Złote obligacje lekiem na kryzys eurolandu

Złota wyprzedaż

Obecnie rezerwy Szwajcarskiego Banku Centralnego wynoszą 1040,1 ton, choć jeszcze 13 lat temu było to 2590,18 ton złota. Powodem wyprzedaży było przyjęte przez banki centralne porozumienia krajów Zachodu (tzw. CBGA) w sprawie ograniczenia swoich rezerw złota.

W efekcie tych ustaleń w latach 2000-2012 Szwajcaria sprzedała 1550 ton, Francja 589 ton, Holandia 299 ton, Wielka Brytania 278 ton, Hiszpania 241 tony, Portugalia 224 tony, Austria 127 ton, a Niemcy 77 ton złota. Dla porównania w tym samym okresie liderami wśród kupujących były Chiny (659 t), Rosja (535 t), Turcja (243 t), Indie (200 t) i Arabia Saudyjska (180 t).

Szwajcarskie rezerwy złota w latach 2001-2012
źródło:WGC

Choć podpisy pod wnioskiem zebrano relatywnie szybko, procedura poddania sprawy pod ogólnonarodowe głosowanie może zająć kilka lat. Jak stwierdził rzecznik szwajcarskiego rządu, maksymalny czas zwłoki dopuszczany przez prawo to 42 miesiące.

mz

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~CHF Watch
Jeśli się nie mylę, to JAKO PIERWSZY ZAMIEŚCIŁEM INFORMACJE o tym w polskim internecie na blogu CHF Watch - poczytajcie o tym tutaj i spójrzcie na datę: http://chfwatch.blogspot.com/2013/03/istotne-zagrozenie-dla-kursu-chf.html

Chciałbym wierzyć, że inspiracją do tego artykułu nie był mój post. Jesli było inaczej
Jeśli się nie mylę, to JAKO PIERWSZY ZAMIEŚCIŁEM INFORMACJE o tym w polskim internecie na blogu CHF Watch - poczytajcie o tym tutaj i spójrzcie na datę: http://chfwatch.blogspot.com/2013/03/istotne-zagrozenie-dla-kursu-chf.html

Chciałbym wierzyć, że inspiracją do tego artykułu nie był mój post. Jesli było inaczej - szanowany autor artykułu powinien uczciwie zamieścić odnośnik do bloga CHF Watch!!
~Moherito
a złoto znika zrak normalnych ludzi i totalnie horyzontu... jeśli nie konsumują go legendarni reptilianie (zalezy co kto rozumie pod tym kryptonimem ;) ) to teoria ze ono w podziemiach synagog przestaje być taka nieprawdopodobna.
~mondry
a po *uj komu złoto? Lepiej sprzedać i obniżyć podatki przez co pobudzi się gospodarkę a złoto sie odkupi później jak gospodarka się rozhula a złoto będzie tańsze. Rządzą nami idioci.
~leonnn
mondry ..........................to ty pajacu jestes inaczaje ,,,,,,,,,,,,,,,widac ,ze rzadza kretyni skoro jedni zloto sprzedali po ok 275 usd /onz jak bank angielski a inni ,chyba madrzejsi to zloto kupili ,dzis widac, kto mial racje ,ty jedz do korei pln ,tak taki talent,jest na wage .............miski z ryzem,tak sobie mysle mondry ..........................to ty pajacu jestes inaczaje ,,,,,,,,,,,,,,,widac ,ze rzadza kretyni skoro jedni zloto sprzedali po ok 275 usd /onz jak bank angielski a inni ,chyba madrzejsi to zloto kupili ,dzis widac, kto mial racje ,ty jedz do korei pln ,tak taki talent,jest na wage .............miski z ryzem,tak sobie mysle skad sie biora tecy imbecyle jak ty
~dr Zaraza
a gdzie jest polskie zloto, ktorego powinno byc odlozone okolo 1200 ton przyjmujac ,ze rzad odlozylby po jednej uncji na jednego obywatela - przestali i przejedli je gornicy, krus, czarni , sluzby i inni uprzywilejowani. Nalezy jek najszybciej pozbawic wszyskich uprzywilejowanych przywilejow.
~sezon
Szwajcarskie złoto jest warte około 150mld złotych. A ile Polska ma złota?
~jan jakub Tłusty
Obawiam sie że zadawanie pytań o to gdzie znikło to złoto to juz moze podpadać pod antysemityzm...
~g. niskopienny
Niemcy JAK ZAWSZE MĄDRZE , NIE SŁUCHALI GŁUPAWYCH, DOGMATYCZNYCH USTALEŃ jakiego tam stowarzyszenia, podczas gdy "górale" sprzedawali "srebra rodzinne".
~Żyd
Resztę złota kupił Izrael I polscy Żydzi
~naiwny
A kto kupił resztę złota?? Bo w/g artykułu sprzedano znacznie więcej niż kupiono ("Całe złoto schowane w podziemiach synagog?":)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki