Szkoła na zakręcie

Obecne problemy w polskiej szkole wynikają z tego, że nie nadąża ona za zmianami, związanymi z powszechnym dostępem dzieci i młodzieży do edukacji - mówi była wiceminister edukacji Anna Radziwiłł w rozmowie z Tygodnikiem Powszechnym. Jak tłumaczy, w efekcie tej rewolucji szkoła stała się masowa, w związku z czym nie może być tak elitarna, jak kiedyś.

Anna Radziwiłł uważa, że konsekwencją tej powszechności dostępu do edukacji powinno być szukanie nowej koncepcji programowej oraz rozszerzanie form, w jakich działa szkoła. Programy nauczania nie powinny - jej zdaniem - funkcjonować jako oficjalne dokumenty, lecz jako podstawa programowa dla nauczycieli.

Wiceminister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego jest zdania, że nauczyciele nie zrealizują swoich gróźb o tym, że nie będą pracować podczas matur. Taka postawa byłaby bowiem - według rozmówczyni "Tygodnika Powszechnego" - sprzeczna z etosem tego zawodu.

Wypowiadając się na temat przypadków agresji uczniów w stosunku do pedagogów, Anna Radziwiłł uznała je za przejaw braku dojrzałości i umiejętności korzystania z wolności.

Była wiceminister edukacji przychylnie ocenia pomysł przyjmowania sześciolatków do szkoły. Przywołuje przy tym dobre efekty tego eksperymentu w innych krajach europejskich.

Anna Radziwiłł skrytykowała za to na łamach "Tygodnika Powszechnego" projekt likwidacji Karty Nauczyciela. Przyznała jednak, że należy wprowadzić szersze możliwości nagradzania za pracę.

Rozmowa z byłą wiceminister edukacji, Anną Radziwiłł - w "Tygodniku Powszechnym".

Tygodnik Powszechny/IAR/daw/kk
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil