Amerykanie stworzyli projekt szkoły-fortecy. Ma ochronić przed strzelaniną

redaktor Bankier.pl

Drzwi zamykane przez smartfony, zakrzywione korytarze, kuloodporne okna i betonowe kulochwyty zamiast szafek. Pierwsza szkoła-forteca, chroniąca przed skutkami strzelaniny, powstaje w Stanach Zjednoczonych — donosi portal dezeen.com.

Szkoła Fruitport High School w stanie Michigan zostanie zbudowana tak, aby maksymalnie uniemożliwić zamiary zamachowców. Pomysł budowy szkoły to ofiar strzelanin w poprzednich latach, które dotknęły amerykańskie szkoły. Tylko w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych zginęło w nich lub odniosło poważne obrażenia 113 osób.

Cały kampus jest budowany z segmentów podzielonych stalowymi drzwiami przeciwpożarowymi. Aby odizolować nimi uczniów od napastników, wystarczy wciśnięcie jednego przycisku. Dodatkowo frontowa ściana szkoły zostanie zakrzywiona i będzie posiadała dużo przeszkleń, aby ochrona mogła widzieć dokładnie wejście na teren kampusu i maksymalnie szybko zlokalizować zamachowca.

Zakrzywione będą także korytarze, co z kolei ma zmniejszyć pole widzenia potencjalnego strzelca, a co kilkanaście metrów zostaną postawione betonowe ścianki, za którymi uczniowie będą mogli skryć się przed kulami. Betonowymi ściankami zostaną odgrodzone także wejścia do klas. Będzie się mogło schronić za nimi 32 uczniów i nauczyciel. Z korytarzy znikną z kolei szafki.

Bezpieczeństwo zwiększą również specjalne klamki pozwalające zabarykadować drzwi za pomocą smartfona, a znaczna część szyb w oknach zostanie pokryta specjalną powłoką potrafiącą zatrzymywać pociski.

Budowa szkoły zakończy się latem 2021 r. Zaprojektowała ją pracownia Tower Pinkster.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 21 marianpazdzioch

Lewica podnieca się tymi trupami, tymczasem w takiej PL gdzie posiadanie broni jest zakazane aż po eksteremum, nastolatki giną seriami. I to z własnej ręki. 6 tys. prób samobójczych rocznie!

! Odpowiedz
14 15 dziki_losos

"To nie broń zabija, to człowiek" - niby tak, ale ile było strzelanin w szkołach w ciągu zeszłego roku np. w Polsce?

! Odpowiedz
18 30 tristans

oto perełki liberalizmu, akceptowania faszerowania dzieci ściekami z żydowskiej TV i Hollywood oraz nie krytykowania nikogo ze względu na poprawność polityczną. Zamiast refleksji czy dobrze postępują, będą nadal bronić swoich cennych przekonań,, i żyć z pomocą wspaniałych wynalazków jak ufortyfikowane szkoły, majtki chroniące przed gwałtem przez imigrantów itp

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 22 innowierca

Nie rozumiem jak mozna odgrodzic napastnikow od uczniow, skoro to uczniowie sa najczesciej napastnikami.
To jak sie wcisnie guzik i sie odgrodzi razem z nimi to inni beda mogli przez szyby obserwowac cale zajscie. Rozumiem tez ze jest codziennie kontrola jak na lotnisku przy wejsciu, bo jak wniesie
pistolet w plecaku to bedzie to co zawsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 piotrn123

To może nich lepiej nie znoszą tych wiz. Poza tym mogą wprowadzić wymóg noszenia kamizelek kuloodpornych w szkołach.

! Odpowiedz
20 7 --__hubert__---__--__--__--__-

Ta ich swoboda w dostępie do broni właściwie każdego bez ograniczeń skutkuje ogromną ilością ofiar śmiertelnych , jak by podliczyć 20 ostatnich lat to tak jak by wyparowała Warszawa.

! Odpowiedz
9 21 shiver5

Yhm. To co dopiero powiesz o wypadkach samochodowych. Co najmniej Indie by wyparowały przez 20 lat. A może cały Daleki wschód. Zabrać, zabronić, uregulować. W końcu to broń i samochody są winni a nie strzelcy i kierowcy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne