REKLAMA

Listopadowe minima na GPW przełamane. W Moskwie wyprzedaż

2022-02-21 13:33, akt.2022-02-21 15:54
publikacja
2022-02-21 13:33
aktualizacja
2022-02-21 15:54

Spadki na GPW pogłębiły listopadowe minima. WIG i WIG20 są na czele spadających europejskich indeksów zaraz za rosyjskimi benchmarkami. Amerykański kapitał dziś nie pomoże.

Listopadowe minima na GPW przełamane. W Moskwie wyprzedaż
Listopadowe minima na GPW przełamane. W Moskwie wyprzedaż
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Wzrostowe otwarcie na warszawskiej giełdzie szybko zmieniło się w kolejny już wyprzedażowy poniedziałek.  Zniżkują wszystkie główne indeksy GPW oraz wszystkie indeksy sektorowe. Minima wyznaczone podczas listopadowych spadków zostały przełamane na WIG-u i WIG-u 20. Oznacza to, że na WIG20 trzeba spoglądać w kierunku 2000 pkt., na którym indeks największych spółek ostatni raz znajdował się w kwietniu 2021 r. Indeksy przyspieszają spadki w drugiej części handlu wraz z pogorszeniem nastrojów na niemieckiej giełdzie, gdzie DAX z ok. 0,8-proc. zniżki zwiększył spadki do  1,7 proc. po godz. 15.30., chociaż godzinę wcześniej były znacznie większe. Na giełdzie w Moskwie, natomiast spadki indeksu RTS przekraczały 15 proc. - najwięcej od wiosny 2020 r. MOEX spadał o ok. 10 proc.  Akcje Gazpromu, notowane na giełdzie w Rosji spadały o ok. 13,5 proc. i były najniżej od czerwca 2021 r. Akcje Rosnieftu zniżkowały jeszcze więcej, bo o ok. 20 proc. - czym ustaliły nowe roczne minima. 

Podażowe nastawienie inwestorów do polskich akcji wynika z utrzymującego się napięcia politycznego na linii Ukraina- Rosja. Wątpliwości budzi prawdopodobieństwo spotkania prezydentów USA i Rosji, które rano nieco uspokoiło rozkołysane rynki. W obwodzie jest jeszcze spotkanie szefów dyplomacji obu krajów. Pierwsze agencje ratingowe zaczynają też oceniać w sposób negatywny wpływ ostatniego wyroku TSUE dotyczący powiązania środków europejskich z przestrzeganiem praworządności.

Po godz. 15.30 przecena na WIG20 sięgała 3,66 proc., WIG spadał o 3,1 proc. do 63 645 pkt. mWIG40 zniżkował o 2,8 proc., a małe spółki reprezentowane przez sWIG80 były niżej o 2,3 proc. Obroty wynosiły ponad 820 mln zł, z czego 628 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

W indeksie największych spółek wszystkie kursy świeciły się na czerwono. Nawet kurs Dino uległ podaży, choć do południa utrzymywał się nad kreską.Pozostałe blue chipy spadały w większości mocniej niż koło południa. Na pozycję lidera wysunęła się Pekao (-6,1 proc.). która jako druga największa spółka w indeksie zwiększyła skalę spadków całego koszyka. Dalej było było CCC (-6 proc.). Również Mercator (-5,6 proc.) oraz spółki energetyczne Tauron (-5 proc.) i PGE (-4,3 proc.) były w czołówce zniżkujących. Dużym obciążeniem były spółki o największej kapitalizacji czyli banki, Allegro czy PKN Orlen. 

Kurs akcji Allegro (-4 proc.) w czwartej z rzędu spadkowej sesji pogłębia historyczne minima i zbliża się do granicy 30 zł za walor. Podobnie sytuacja się ma na akcjach CCC, Mercatora, których papiery są wyceniane najniżej od roku. 

Spadkom przewodzi ukraiński Kernel (-7,9 proc.), a cały WIG-Ukraina spadał o 6,89 proc. Roczne minima pogłębiają CelonPharma, LiveChat, PKP Cargo czy Grupa PlayWay i Ten Square Games z branży producentów gier. 

Spadki na GPW są szerokie i obejmują ponad 80 proc. spółek z głównego rynku. Sektorowo najwięcej oddawały branże spożywcza, leków i energii.  Spadki na DAX-ie wynosiły ok. 1,8 proc., a na CAC40 ok. 1,8 proc., londyński FTS250 zniżkuje podobnie o ok. 1,2 proc. W poniedziałek nie działa giełda w USA  z uwagi na obchodzone święto – Dzień Prezydentów.

 Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (20)

dodaj komentarz
samsza
Negocjacje w sprawie ceny ruskiego gazu dla EU przeciągają się... To odpowiedni moment aby Polska zaproponowała Rosji kupno przez 20-30 lat gazu po "normalnej" cenie, oraz max transfer do EU przez certyfikowane europejskie rurociągi, za opłatą kosztów transportu. Mielibyśmy albo albo "tani" gaz, albo koniec problemów Negocjacje w sprawie ceny ruskiego gazu dla EU przeciągają się... To odpowiedni moment aby Polska zaproponowała Rosji kupno przez 20-30 lat gazu po "normalnej" cenie, oraz max transfer do EU przez certyfikowane europejskie rurociągi, za opłatą kosztów transportu. Mielibyśmy albo albo "tani" gaz, albo koniec problemów z praworządnością... GPW by odetchnęła.
kiwixix
W Polsce mamy niestety na giełdzie bantustan. Dopłaty, dopłaty i jeszcze raz wielomilionowe dopłaty, potem ogłaszanie wielkich projektów, zawyżanie wartości cen akcji, a potem... klops. Ale kto miał zgarnąć miliony, to zgarnął, czyt. Biomedlub, Genxone itp.
qwertas
A to nie ma już dobrych spółek dywidendowych? Ciekawe…
kiwixix odpowiada qwertas
Gdzie napisałem, że nie ma? Piszę o mechanizmie jaki jest stosowany przez bardzo wiele spółek.
frankmaster
brzmisz mi jak dawca kapitału
kiwixix odpowiada frankmaster
opisując fakt??? Raczej nie miałeś lekcji logiki i kierujesz się emocjami jak typowy polak.
frankmaster odpowiada kiwixix
W kwestii logiki kurs na studiach zaliczyłem lata temu na 5.
Emocjami kieruje się mało, bo one na giełdzie zdecydowanie przeszkadzają, więc pudło.
Polak pisze się z wielkiej litery, chyba że gardzisz moim narodem, a to - piszę ci jasno - nie za dobrze dla ciebie.
Dobrze, że do spółek giełdowych płyną fundusze, bo z tego
W kwestii logiki kurs na studiach zaliczyłem lata temu na 5.
Emocjami kieruje się mało, bo one na giełdzie zdecydowanie przeszkadzają, więc pudło.
Polak pisze się z wielkiej litery, chyba że gardzisz moim narodem, a to - piszę ci jasno - nie za dobrze dla ciebie.
Dobrze, że do spółek giełdowych płyną fundusze, bo z tego są zyski, które windują kursy spółek i na tym inwestorzy zarabiają. Kupić tanio, sprzedać drogo - to podstawa na giełdzie ;)
p4n1c
Skomplikowane prawo podatkowe i nieprzewidywalność polityczna znacząco wpływają na nieatrakcyjność polskiego rynku.
W związku z planowanym podniesieniem stóp procentowych w stanach zaczęły spadać indeksy nadmuchane dodrukiem, ogólny sentyment jest niedźwiedzi, a kapitał odpływa z rynków bardziej ryzykownych (risk off) takich jak
Skomplikowane prawo podatkowe i nieprzewidywalność polityczna znacząco wpływają na nieatrakcyjność polskiego rynku.
W związku z planowanym podniesieniem stóp procentowych w stanach zaczęły spadać indeksy nadmuchane dodrukiem, ogólny sentyment jest niedźwiedzi, a kapitał odpływa z rynków bardziej ryzykownych (risk off) takich jak Polska czyli kraj rozwijający się.
Dodatkowo przy obecnej sytuacji geopolitycznej, a przy tym wątpliwym rozsądku w podejmowaniu politycznych decyzji polskiego rządu (przykłady można by mnożyć), mamy takie ceny akcji jakie mamy - pomimo wielu fajnie wycenionych spółek.
goljot
15:00 na giełdach światowych spadki ok. 2 - 2,5% max, na polskiej (kasyno GPW) spadki 3 - 4 %, na rosyjskiej ok 10%. Iluzja.
iluminata
Po prostu w cenie akcji jest już oficjalny status Polski jako neo-kolonii.

W sprawie Rosji/Ukraina widać, że polińskie władze nic nie mają do gadania, nawet lokalnie w swojej części Europy, a co dopiero w całej Europie, albo na świecie!

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki