REKLAMA

Szefowa KE: W marcu propozycja dotycząca paszportów szczepień

2021-03-01 10:54, akt.2021-03-01 16:13
publikacja
2021-03-01 10:54
aktualizacja
2021-03-01 16:13
Komisja Europejska

W marcu Komisja Europejska przedstawi propozycję stworzenia unijnych cyfrowych paszportów szczepień - poinformowała w poniedziałek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

„Jeśli chodzi o pytanie, jak mógłby wyglądać zielony cyfrowy paszport: w marcu przedstawimy wniosek legislacyjny” - powiedziała von der Leyen podczas wideokonferencji z niemieckimi europosłami w Parlamencie Europejskim.

"Celem jest dostarczenie: dowodu, że dana osoba została zaszczepiona, wyników testów tych, którzy nie mogli jeszcze otrzymać szczepionki i informacji o przejściu Covid19" - wskazała.

Zaznaczyła, ze te "przepustki" będą szanować ochronę danych, bezpieczeństwo i prywatność. "Cyfrowa zielona przepustka powinna ułatwić życie Europejczykom. Celem jest stopniowe umożliwienie im bezpiecznego przemieszczania się po Unii Europejskiej lub za granicą - w celach zarobkowych lub turystycznych" - dodała.

Certyfikaty, zwane często paszportami, jakie wydaje się osobom zaszczepionym przeciw Covid-19, mogą potencjalnie wyłączyć je spod części restrykcji, jednak w wielu krajach postrzegane są jako dyskryminujące. Zaświadczenia takie działają od tygodnia w Izraelu.

Tzw. zielony paszport - przemianowany ostatecznie na "zieloną przepustkę", by uniknąć skojarzeń ze swobodnymi podróżami zagranicznymi - przysługuje w Izraelu tym osobom, które co najmniej tydzień wcześniej przyjęły drugą dawkę szczepionki oraz ponad 700 tys. osób, które przeszły zakażenie koronawirusem. Dokument jest ważny sześć miesięcy.

Od 21 lutego Izraelczycy posiadający "zieloną przepustkę" mogą korzystać z siłowni i basenów oraz uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Sklepy, centra handlowe czy targowiska są otwarte dla wszystkich, jednak część obiektów, w tym hotele i niektóre synagogi, są dostępne tylko po okazaniu indywidualnie wygenerowanego kodu QR, który można ściągnąć na telefon komórkowy lub otrzymać pocztą tradycyjną.

Przewodnicząca KE zaapelowała w czwartek o przyspieszenie prac nad wdrażaniem certyfikatów, by zdążyć do lata. Von der Leyen wyraziła pogląd, że paszporty powinny opierać się na takich elementach, jak informacja o szczepieniu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub nabycie odporności po przebyciu Covid-19. Oceniła, że wdrożenie systemu certyfikatów szczepień zajmie około trzech miesięcy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (17)

dodaj komentarz
zarzupurka
Ciekawe czy znowu zaczela kasowac smsy: https://wyborcza.pl/7,75399,25598185,afera-w-niemieckim-mon-ursula-von-der-leyen-skasowala-sms-y.html

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/1433730,rfn-ursula-von-der-leyen-afera-doradcow-accenture.html
jendreka
To ma być wolna Europa? A chwwd. Ja siłowni nie potrzebuje, mam ja w plenerze, jak będę chciał to i tak wyjdę, zawsze znajdzie się alternatywa. Dostaną w dupie tylko przedsiębiorcy. Już się buntują i słusznie zresztą Zobaczymy kto wygra ta chaotyczne walkę z koronowirusem. .
trooper
Cyfrowy Paszport Polsatu?
2kbb
No to południe Europy ma wycięty kolejny rok w turystyce... Co to oznacza? Nic innego jak upadek strefy Euro i powrót DE do Marki Niemieckiej...a kolejno zawarcie dealu DE-RU-ChRL... co będzie bardzo korzystne dla tych trzech krajów... USA przy dziadziu Bidenie są skończone...!!!
eagleeye
Ot cała UE za którą nie głosowałem aby w "to g..no wdeptnąć". Tylko mi proszę nie pisać o demokracji bo to mżonka
antek10
dyskryminacja. skoro zaszczepionym nie robi sie testow jak jadą za granicę to chyba nie są nosicielami wirusa. A moze są . Przecież to nie logiczne. Zaszczepionych jest mniej i są nosicielami wirusa i na dotak nie wykazują objawów. Więc sa wiekszym zagroożeniem niż reszta. U RZĄDZĄCYCH LOGIKI BRAK.
traderfr
Nie ma żadnej logiki. Rządzący kochają władzę i utrudnianie ludziom życia, dzięki temu czują się potrzebni i ważni.
traderfr
Za 100 euro będzie można sobie kupić stosowny certyfikat, brawo Urszula! Oszuści już zacierają łapki.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki