REKLAMA

Szef "Solidarności": Oczekujemy od rządu konsekwencji w sprawie Turowa. Ani kroku wstecz

2021-10-28 10:03
publikacja
2021-10-28 10:03
Szef "Solidarności": Oczekujemy od rządu konsekwencji w sprawie Turowa. Ani kroku wstecz
Szef "Solidarności": Oczekujemy od rządu konsekwencji w sprawie Turowa. Ani kroku wstecz
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Od rządu w sprawie kopalni w Turowie oczekujemy konsekwencji; ani kroku wstecz - podkreślił w czwartek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Nie wchodziliśmy do Unii Europejskiej po to, aby Komisja Europejska zamykała nam tysiące miejsc pracy - powiedział.

Piotr Duda w Programie 1 Polskiego Radia zapytany został, jakie będą kolejne działania "Solidarności" w sprawie kopalni w Turowie. W miniony piątek w Luksemburgu przeciwko decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), nakazującej wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał polsko-czeskiego sporu w tej sprawie, protestowało ok. 2 tys. polskich związkowców.

"Naszą strategię przygotowujemy w spokoju. Nie informujemy o niej. Będziemy na pewno, jeżeli dojdzie już do kolejnych naszych działań. A na pewno dojdzie, bo widać, że Komisja Europejska ma gdzieś nasze postulaty, nie chce się z nami spotykać" - powiedział.

Duda skomentował też zwrócenie się przez Komisję Europejską do polskiego rządu o przedstawienie dowodu zaprzestania działalności kopalni Turów. Jako dowód, stwierdził, premier Mateusz Morawiecki powinien wysłać zdjęcia zasieków ustawionych w Luksemburgu w związku z manifestacją. "To powinno być dowodem na to, że UE pokazała swoją prawdziwą twarz, czyli opresyjną, niedemokratyczną" - ocenił.

"Myśmy po to wchodzili do Unii Europejskiej, żeby się jako kraj rozwijać pod względem gospodarczym, a nie po to, żeby Komisja Europejska zamykała nam tysiące miejsc pracy" - mówił lider "Solidarności".

Na pytanie, jakich działań oczekuje od rządu, Duda odpowiedział: "Przede wszystkim tej konsekwencji, która jest w tej chwili". Jak podkreślił, do premiera Morawieckiego w sprawie Turowa apeluje: "ani kroku wstecz".

"Oczywiście, jeżeli zostanie powołany nowy rząd w Czechach, trzeba usiąść i zacząć rozmawiać" - dodał szef "S". Wyraził nadzieję, że sprawa Turowa zostanie rozwiązana w sposób prawny i cywilizowany oraz, że obie strony - polska i czeska - rozwiążą ją dla dobra mieszkańców okolicznych miejscowości i dla ochrony miejsc pracy w Turowie.

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu. Po 17 rundach rokowań z udziałem przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych oraz ekspertów i przedstawicieli samorządów, a także kierownictwa kopalni, w nocy 30 września ówczesny minister klimatu Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy zakończyły się fiaskiem.

W poniedziałek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk powiedział w RMF FM, że "to kwestia najbliższych dni, najwyżej dwóch tygodni, kiedy rozmowy z Czechami w sprawie kopalni Turów zostaną wznowione". Dodał, że już pojawił się sygnał ze strony czeskiej, że chcą wrócić do rozmów.

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym. Wnioskowały też o tzw. zastosowanie środka tymczasowego, czyli zakazu wydobycia. TSUE podjął taką decyzję w maju. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września unijny Trybunał postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

We wtorek rzecznik KE Tim McPhie poinformował, że Komisja pismem z dnia 19 października zwróciła się do władz polskich o pilne dostarczenie dowodu zaprzestania działalności wydobywczej w kopalni Turów. W przypadku braku dowodu takiego zaprzestania Komisja zacznie regularnie wydawać wezwania do zapłaty kar. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
grab
Piotr Duda, już dawno powinien być zdetronizowany!
jarekzbyszek
Duda odczytał tylko mail jaki dostał od PIS. Nazwisko zobowiązuje do służalczości i serwilizmu.
300_pala
Górnictwo węgla kamiennego już dorowadziliście na skraj upadłości, teraz czas na brunatny
wwojtekw
Rozumiem, że rzucając takimi hasłami szef Solidarności godzi się na konsekwencje prawne i majątkowe jak okaże się, że można było inaczej to rozwiązać i Polska poniesie stratę... Mogą być do spółki z osobami w rządzie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
volksempfanger
Piotrze Dudo i Kacperku, prowadźcie naród!
grzegorzkubik
Opozycja w Polsce to zdrajcy i antypolacy.
tomkooo
a co powiesz o tych, ktorzy doprowadzili to tej sytuacji ?
ktos dymisje dostanie za ten caly balagan ?
ktory cwaniaczek olewal czechow "bo przeciez kopalni nam nie zamkna" ?
łżemier tez mowil, ze wszystko dogadane.
ja wiem, ze najlepiej winnych szukac w unii, bo to przemawia do elektoratu.
krrzysiek2
i ci ze spółek SP rafako i tauron którzy spieprzyli blok w Jaworznie!! zdrajcy narodu żądamy ich głów na tacy.
Blok- nowy!! w Jaworznie II nie pracuje i nie wiadomo czy w ogóle ruszy. Ile to procen zapotrzebowania na prąd? pinokio milczy...

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki