REKLAMA

Szef MSWiA: 10 mld zł na modernizację służb mundurowych

2021-10-27 14:04, akt.2021-10-27 16:13
publikacja
2021-10-27 14:04
aktualizacja
2021-10-27 16:13

Ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i realne wzmocnienie naszych służb; w latach 2022-2025 w ramach programu modernizacji na rozwój służb mundurowych przeznaczymy ok. 10 mld złotych - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA: 10 mld zł na modernizację służb mundurowych
Szef MSWiA: 10 mld zł na modernizację służb mundurowych
/ MSWiA

W środę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się konferencja szefa MSWiA z udziałem komendantów głównych formacji podległych MSWiA dotycząca "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025". Zgodnie z zapowiedziami budżet nowej ustawy modernizacyjnej na cztery lata ma wynieść 10 mld 30 mln złotych.

Szef MSWiA podkreślił na konferencji, że ta ustawa jest niezwykle ważna. "Tak naprawdę jest to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków, realne wzmocnienie naszych służb. Służb odpowiedzialnych za tak naprawdę losy naszych obywateli w sytuacjach trudnych" - powiedział.

Działania służb, jak mówił, muszą być skuteczne. "Dlatego też ta ustawa modernizacyjna, czyli taki strumień pieniędzy, który w najbliższych latach popłynie do naszych służb, jest dla mnie jako ministra spraw wewnętrznych wielką radością" - dodał.

6,5 mld zł dla policji

Kamiński zaznaczył, że najwięcej pieniędzy popłynie do największej formacji podległej MSWiA, czyli Policji. "To będzie około 6,5 mld złotych" - powiedział minister.

Wśród priorytetów wymienił zwiększenie polskiej Policji o około 7,5 tysiąca etatów, z czego ok. 1 800 będzie przeznaczonych dla nowego pionu Policji - Centralnego Biura ds. Zwalczania Cyberprzestępczości. "To jest wielkie wyzwanie XXI wieku i będziemy tworzyli na wzór obecnego CBŚP drugą taką służbę wewnątrz Policji dedykowaną zwalczaniu cyberprzestępczości" - zaznaczył.

"Kolejna sprawa: będziemy kontynuowali rozbudowę posterunków Policji w mniejszych miejscowościach. Chcemy odbudować, czy też zbudować ok. 250 nowych posterunków Policji i na ten cel przeznaczamy ok. 2 tysięcy nowych etatów, żeby byli funkcjonariusze, którzy obsadzą realnie te posterunki Policji. To jest ważne zadanie. Chcemy, żeby Policja była jak najbliżej ludzi" - przekazał minister.

1,5 mld zł dla Straży Granicznej

"Chcemy też bardzo wzmocnić naszą Straż Graniczną. Około 1,5 mld zł będzie dedykowane rozwojowi tej formacji. W ramach tego 750 nowych etatów będzie dedykowanych tylko i wyłącznie wzmocnieniu naszej granicy wschodniej" - mówił podczas konferencji prasowej minister Kamiński.

Zapowiedział także rozbudowę systemu perymetrycznego - elektronicznego zabezpieczenia granicy wschodniej. "Będziemy rozwijali na całej granicy wschodniej system perymetryczny, czyli detektory ruchów, kamery, kamery termowizyjne podłączone bezpośrednią do strażnic SG. Tak, żeby w wypadku nielegalnego przekroczenia granicy ta reakcja była natychmiastowa i skuteczna" - wskazał.

Szef MSWiA powiedział też, że modernizowany będzie nadzór radarowy na Morzu Bałtyckim. "Chcemy, żeby również poprzez nowoczesny system radarowy, całe nasze północne wybrzeże, w tym te ważne strategiczne inwestycje, były skutecznie chronione" - dodał.

Kamiński poinformował też, że resort zamierza zwiększyć o 750 liczbę etatów w Straży Pożarnej. "Kolejna rzecz to bardzo specyficzny nowoczesny sprzęt. Myślimy tu o specjalistycznych wozach strażackich z wielkimi drabinami, które skutecznie będą podejmowały działania w wielkich miastach" - przekazał szef MSWiA.

Założenia dotyczące programu modernizacji polskiej policji

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas konferencji przedstawił założenia dotyczące programu modernizacji polskiej policji. "Pierwszą kluczową kwestią jest budowa nowego biura do walki z cyberprzestępczością" - poinformował. Zaznaczył, że trafi tam tysiąc osiemset nowych etatów.

Gen. Szymczyk poinformował, że planowany jest także rozwój policyjnego szkolnictwa. "Będziemy chcieli wybudować nową szkołę policji. Szkoła ta powstanie w Lublinie" - zapowiedział gen. Szymczyk. "Chcemy też rozbudować drugą ze szkół na południu Polski - szkołę policji w Katowicach" - dodał.

"Tylko w ten sposób będziemy mogli przede wszystkim wydłużyć czas trwania szkolenia podstawowego, a na tym bardzo nam zależy, ale też zintensyfikować szkolenie policjantów, doskonalenie zawodowe, a także szkolenia specjalistyczne i odciążyć z tych zadań Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, która docelowo ma stać się szkołą stricte oficerską" - wyjaśnił szef polskiej policji.

Z kolei Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga podkreślił, że jednym z priorytetów jest modyfikacja zautomatyzowanego systemu radarowego nadzoru obszarów morskich. "On już dzisiaj istnieje, z tym że ze względu na czas i zmianę technologii musimy go zmodyfikować" - podkreślił Praga.

"Spełnia dwa podstawowe zadania. Po pierwsze pozwala nam wykonywać nasze ustawowe zadania w obszarze morskim poprzez monitorowanie tego obszaru, a drugi, który jest chyba tak samo istotny jak ten pierwszy. Jest to ochrona infrastruktury krytycznej, chociażby budowy gazociągu Baltic Pipe, przekopu Mierzei Wiślanej czy gazoportu" - wyjaśnił.

Wskazał, że drugim priorytetem to jest budowa perymetrii na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. "Jest to bardzo ważny dla nas system i pozwoli nam jeszcze lepiej chronić wszystkie odcinki granicy zewnętrznej" - zaznaczył Komendant Główny Straży Granicznej.

"Jest to system dosyć rozbudowany, dlatego, że składa się z wielu kamer dziennych, nocnych, termowizyjnych, sensorów, czujników, które będą chronić granicę 24 godziny na dobę. Pozwala on również rozbudowywać pewne jego funkcjonalności. Będziemy w stanie podłączyć do tego systemu w terenie bezpośrednio przewoźne jednostki nadzoru, które będą na żywo przekazywać informacje o zdarzeniach, które mają miejsce. Będzie można połączyć się z istniejącym systemem kamer znajdujących się na wieżach obserwacyjnych na całej naszej granicy" - tłumaczył.

Natomiast Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak powiedział, że w ramach modernizacji będzie 750 nowych etatów w PSP. "Nie przypominam sobie w historii tak wielkiego zasilenia w tak krótkim czasie. To spowoduje, że wszędzie w Polsce będziemy się starali wprowadzić taki system, aby ośmiu funkcjonariuszy było gotowych do wyjazdu w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej. Aby wszędzie ludzie mogli się czuć jeszcze bardziej bezpiecznie+- niż do tej pory" - przekazał Bartkowiak.

"Kolejną ważną informacją są nowe drabiny mechaniczne. To jest element, który zawsze jest potrzebny w PSP. Chcemy zakupić 40 takich aut. To będzie wielkie wsparcie naszych działań na wysokości. Pożary często są na wysokościach dość sporych i musimy mieć sprzęt nie tylko do gaszenia, ale też do ewakuacji ludzi ze strefy zagrożenia" - mówił szef PSP.

Dodał przy tym, że kolejną ważna sprawą są inwestycje na ochronę osobistą strażaków, w nowe umundurowanie koszarowo-sztabowe i bojowe. "Na ten cel będzie 100 milionów złotych. To kolejny wielki postęp" - podkreślił.

W trakcie konferencji szef MSWiA został zapytany, czy w ramach programu przewidziane są pieniądze dla czwartej z podległych MSWiA służb - Służby Ochrony Państwa. "Prezentujemy to, co jest najważniejsze z punktu widzenia obywateli. Te formacje, dla których program zaprezentowaliśmy na co dzień pracują na rzecz obywateli" - podkreślił Mariusz Kamiński.

"SOP jest formacją specyficzną nakierowaną na ochronę najważniejszych osób w państwie. Myślę tu o panu prezydencie, marszałku Sejmu, Senatu, panu premierze, ochronie najważniejszych budynków rządowych. Jest to formacja stosunkowo nieduża, więc te środki będą dużo mniejsze. Ok. 200 milionów jest przewidziane dla SOP, przede wszystkim na sprzęt specjalistyczny, pirotechniczny" - dodał szef MSWiA. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Figaj, Agnieszka Ziemska, Daria Kania, Mateusz Mikowski

bf/ agzi/ dka/ mm/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (8)

dodaj komentarz
3456
będzie tak że co 3-ci obywatel to policjant i emerytura ha ha ha ,,,
marxs
ciekawe że na psychiatrię dla dzieci i i młodzieży (ponad 2 mln chorych psychicznie) ten obśliniony ohydny i podły karzeł razem z paserem od kościelnych działek nie maja nawet jednej złotówki
marxs
Ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków ? hehe rzeczywiście jak wyniosa mnie nogami do przodu z komendy PISowskiej milicji to naprawdę będzie mi już wsio rawno 100% bezpieczeństwo
samsza
1) obecnie szkolenie policjanta skrócone z ponad roku do 3 m-cy, czyli dla zwiększenia stanu osobowego i wydłużenia nauk, potrzebne będą lipne szkolenia, czyli tele, tylko aby papiery się zgadzały.
2) "trzeba" zwalniać i/lub blokować awanse nieszczepionym, więc jak ma wzrosnąć ?
300_pala
Naobiecują pieniędzy hak by unia nie zablokowała kpo…..
jarada74
7,5 tys nowych etatów?

To pewnie jakieś 750 mln - 1 miliard co rocznego wydatku na pensje. To też mają zaplanowane?
Oczywiście nie.
Będą niskie podatki - kolejne. Lubimy to - nie?

W Polsce przestępczość rośnie?
Bo liczba ludności na pewno spada. A może mają pilnować imigrantów?
Ale przecież mamy coraz szczelniejsze
7,5 tys nowych etatów?

To pewnie jakieś 750 mln - 1 miliard co rocznego wydatku na pensje. To też mają zaplanowane?
Oczywiście nie.
Będą niskie podatki - kolejne. Lubimy to - nie?

W Polsce przestępczość rośnie?
Bo liczba ludności na pewno spada. A może mają pilnować imigrantów?
Ale przecież mamy coraz szczelniejsze granice... Mury, zasieki, concertiny...
Wychodzi na to że mamy coraz bardziej skryminalizowane społeczeństwo...

No to czekamy na kolejne info o dodatkowych środkach na zakłady karne, poprawcze, ośrodki reedukacyjne, rozbudowę istniejących i budowę nowych. No i sądom trzeba cos odpalić, ktoś do nich musi ludzi "kierować", a to dodatkowa robota...

Wincyj policji, wincyj sądów, wincyj więzień.

Ministerstwo Więziennictwa trzeba zrobić bez dwóch zdań.

Polska pod budem i git.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki