Szef MEN: W większości szkół nie ma problemu ze zwiększoną zmianowością

Z informacji, które mamy wynika, że w przytłaczającej większości szkół nie ma problemu ze zwiększoną zmianowością – powiedział we wtorek szef MEN Dariusz Piontkowski.

(fot. Grażyna Myślińska / FORUM)
Minister edukacji narodowej, który był gościem radiowej Trójki, przypomniał, że uczniów w roku szkolnym 2019/2020 jest więcej niż w poprzednim, bo są absolwenci po dwóch typach szkół. Zaznaczył jednocześnie, że "taka liczebność rocznika jak teraz - dwa roczniki razem, była dziesięć lat temu, mniej więcej po jednym roku".

W związku z reformą edukacji w pierwszych klasach szkół średnich będzie w tym roku więcej uczniów niż w latach ubiegłych - tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych.

"W tym roku mamy do czynienia z samym dnem niżu demograficznego, są najmniej liczne roczniki. Gdyby ta zmiana strukturalna miała się dokonywać za kilka lat, problem byłby większy" – podkreślił minister. Są bowiem, jak wyjaśnił, "dwa półtorakrotne roczniki tych uczniów, których przymusowo wcielono do szkół podstawowych w wieku sześciu lat i oni za kilka lat trafią do szkół średnich".

"Z tych informacji, które mamy - w przytłaczającej większości szkół - nie ma problemu z jakąś zwiększoną zmianowością" – podkreślił szef MEN.

Wskazał, że "część szkół, zwłaszcza w tych mniejszych ośrodkach wręcz jest zadowolona, że w końcu przyszli uczniowie, bo przez ostatnie kilka lat mieli problemy z naborem, a nauczyciele martwili się, czy będą mieli miejsca pracy".

"Samorządy przez ostatnie dwa, trzy lata przygotowywały się do tego zwiększonego naboru w tym roku. Dlatego, gdy kształtowano sieć szkół po wygaszeniu gimnazjów, wiele szkół gimnazjalnych zostało przekształconych w szkoły średnie, aby tam utworzyć dodatkowe miejsca nauki dla uczniów. Nie wszystkie samorządy tak do tego podeszły. Stąd mogą być szkoły, w których nauka wydłuży się o godzinę lub dwie, raz czy dwa razy w tygodniu" – powiedział.

"Takich sytuacji, jak ta z Bochni (…), że uczniowie będą uczyli się np. tylko wieczorami, w przeważającej większości szkół nie będzie. Mogą to być pojedyncze przypadki, ale to wynika z podejścia samorządu, który nie chciał budować nowych szkół, mimo tego, że część miast przecież ciągle buduje nowe osiedla, przybywa nowych mieszkańców, a samorządy nie zawsze zauważają potrzeby edukacyjne" – dodał.

"Wydaje się, że nauczyciele doceniają podwyżki"

Szef MEN był pytany w radiowej Trójce m.in. o wydłużenie przez ZNP trwania wśród pracowników placówek oświatowych sondażu dotyczącego ewentualnej ponownej akcji protestacyjnej wśród nauczycieli i o to, czy obawia się ewentualnego strajku i czy się go spodziewa.

"Gdyby pan (Sławomir - PAP) Broniarz był pewny, że dzisiaj jest w stanie wywołać strajk, to na pewno już by go wywołał, bo wielokrotnie mówił, że nie podoba mu się to, co robi obecny rząd" - ocenił minister.

"Przypomnę, że ten strajk wiosenny tak naprawdę już się zakończył. Dzisiaj zgodnie z prawem, trzeba na nowo przejść całą procedurę sporu zbiorowego, która po pierwsze zakłada, że protestujący przedstawią swoje postulaty; rozpoczną negocjacje, rozmowy z pracodawcami, czyli w tym wypadku z dyrektorami szkół; potem ewentualne mediacje i potem dopiero gdzieś na końcu referendum o tym, czy w ogóle podejmować jakąś formę protestu, w tym tę najbardziej radykalną, jaką jest strajk" – dodał.

Szef MEN stwierdził, że "wydaje się, że dzisiaj nastroje wśród nauczycieli są inne, że nauczyciele doceniają to, że wzrastają ich wynagrodzenia".

"Przypomnę, że w tym roku po podwyżkach ze stycznia i tej, która jest realizowana we wrześniu otrzymają łącznie 15 proc. więcej wynagrodzenia. To jest najwyższa podwyżka, jaką kiedykolwiek nauczyciele otrzymali w trakcie jednego roku" – powiedział. "Wyraźnie mogę powiedzieć, że także w przyszłym roku zakładamy podwyższenie wynagrodzeń o ok. 6 proc." – dodał.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.