Szef Gazpromu: Turecki Potok może dotrzeć do granicy z Grecją

Prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller oświadczył w poniedziałek, że strona turecka oferuje możliwość dostarczania gazu przez planowany gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) do granicy turecko-greckiej.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller
Szef Gazpromu Aleksiej Miller (fot. Alexander Demianchuk / FORUM)

Wypowiadając się o perspektywach dostarczania gazu do Unii Europejskiej przez Turecki Potok, szef Gazpromu powiedział, że "strona turecka oferuje taką możliwość na granicy Turcji i Grecji". Dziennik "Wiedomosti" podaje, że Miller pytany o to, czy Turecki Potok może zostać przedłużony do Europy, wskazał, że "są plany, by gazociąg wychodził na granicę turecko-grecką".

Prezes Gazpromu zaznaczył, że rozmowy ze stroną turecką dotyczą wyłącznie budowy gazociągu po dnie Morza Czarnego z Rosji do Turcji, a nie są rozpatrywane inne warianty, jak budowa rurociągu do Bułgarii (tak jak zakładał projekt South Stream).

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak powiedział niedawno, że Rosja chciałaby uzgodnić projekt porozumienia międzyrządowego w sprawie Tureckiego Potoku w październiku. Wskazał, że nastąpiłoby to po otrzymaniu niezbędnych zezwoleń na budowę i badania na wodach terytorialnych Turcji.

Nowak wyjaśnił, że strony uzgodniły powołanie grupy roboczej, która zajmie się opracowaniem projektu umowy o budowie co najmniej jednej nitki gazociągu z możliwym rozszerzeniem o drugą nitkę. Przepustowość każdej wyniosłaby 15,75 mld m sześc. gazu.

Jedna nitka gazociągu byłaby wystarczająca dla dostaw gazu tylko na potrzeby Turcji. Według Gazpromu budowa tylko jednej nitki jest nieopłacalna; przez drugą nitkę gaz mógłby być dostarczany na Bałkany i do południowych Włoch.

Jak zauważają "Wiedomosti", komentując poniedziałkową wypowiedź Millera, przedłużeniem magistrali od granicy turecko-greckiej mógłby być projekt ITGI Posejdon.

Rosja i Turcja zaczęły rozmawiać o budowie gazociągu pod koniec 2014 roku, gdy Moskwa zrezygnowała z budowy gazociągu South Stream (przez Bułgarię) po sprzeciwie Komisji Europejskiej. Pierwotny projekt Tureckiego Potoku przewidywał budowę gazociągu o maksymalnych mocach przesyłowych szacowanych na 63 mld metrów sześciennych. Jednak potem Gazprom ogłosił, że rezygnuje z połowy mocy planowanego gazociągu i że jego przepustowość wyniesie 32 mld metrów sześciennych. Następnie w realizacji projektu przeszkodził kryzys polityczny na linii Moskwa-Ankara.

Pod koniec lutego br. Gazprom podpisał z koncernami z Grecji (DEPA) i Włoch (Edison) list intencyjny dotyczący dostaw gazu przez Morze Czarne i niewskazane państwa trzecie do Grecji, a dalej do Włoch. Wskazano wówczas, że strony zamierzają wykorzystać rezultaty prac wykonanych w ramach projektu ITGI Posejdon.

W pierwotnej wersji przez ITGI do Włoch miał być sprowadzany gaz z Azerbejdżanu przez gazociąg TANAP, ale po 2009 roku nastąpił impas w realizacji tego projektu, związany z wybraniem przez Azerbejdżan gazociągu TAP jako trasy dostaw surowca.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mmp/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 ~bk2b

Rosja jest skończona.... Nie jest w stanie przy tylu nieprzyjających okolicznościach prowadzić odpowiedniej dla siebie polityki.... Pucion jak typowy oprych z ulicy będzie szedł w zaparte póki nie wykolei swoich obywateli.... Przecież ten człowiek oprócz Gorbaczowa przejdzie do historii jako grabarz Rosji w XXI wieku... Spadające PKB, przejadane rezerw, wojna na Ukrainie, utrata Uzbekistanu, Jedwabny szlak który stanie się konkurencją w Azji Środkowej, Wzrost ilości muzułmanów w Rosji. obecnie jest ich 20 %, niski ceny surowców energetycznych, zabezpieczenia Środkowej Europy- gazoporty LNG, naftoport, sojusz V 4 , Sojusz Trójmorza ABC , sojusz 16 + 1 na potrzeby Jedwabnego Szlaku...Zniesienie wiz dla Ukraińców ..... To koniec Pucion .... !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

żeby podnieśćceny ropy? widać na ropie rollej couster...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,37% 1 637,35
2020-03-31 10:01:00
MIEDŹ 1,50% 4 830,00
2020-03-31 10:01:00
ROPA 2,57% 27,16
2020-03-31 10:01:00
SREBRO 0,70% 14,31
2020-03-31 10:01:00
PLATYNA -0,31% 724,15
2020-03-31 10:01:00

Znajdź profil