REKLAMA

Szczurek: optymalizacja podatkowa obniża dochody państwa o miliardy zł

2015-01-08 15:50
publikacja
2015-01-08 15:50
FORUM

Stosowana przez firmy agresywna optymalizacja podatkowa obniża dochody państwa o miliardy złotych - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek w czwartek PAP. Wskazał, że przygotowana przez jego resort zmiana prawa ma zniechęcić firmy do jej wykorzystywania.

Chodzi o projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, którym - zgodnie z porządkiem obrad Rady Ministrów - rząd zajmie się w przyszły wtorek. Przygotowany przez Ministerstwo Finansów dokument przewiduje m.in. wprowadzenie tzw. klauzuli dotyczącej unikania opodatkowania.

"Unikanie opodatkowania jest problemem dziś i będzie problemem w przyszłości. Większość krajów OECD i rozwiniętych ma tego rodzaju klauzule" - powiedział Szczurek. Zaznaczył, że klauzula będzie spełniać funkcję prewencyjną. Chodzi o to, by zniechęcić koncerny do unikania opodatkowania np. poprzez transferowanie zysków za granicę, czy ukrywanie ich poza Polską.

Minister wskazał, że optymalizacja podatkowa prowadzi z jednej strony do obniżenia dochodów budżetowych, a z drugiej zaburza warunki konkurencji, premiuje "innowacyjność i inicjatywę w tych rejonach, które nie służą niczemu poza uszczuplaniem podatków".

Pytany, czy resort finansów oszacował straty budżetu państwa z tego tytułu, szef resortu finansów powiedział, że klauzula będzie dotyczyć zarówno rozwiązań, które są stosowane teraz, jak i tych, które mogłyby być stosowane w przyszłości. W związku z tym szacunki tego rodzaju muszą uwzględniać też potencjalną stratę, której jeszcze dziś nie widać. "Mówimy o miliardach złotych, na które uszczuplane są dochody budżetowe" - zaznaczył.

Poza klauzulą, projekt przewiduje szereg ułatwień dla podatników, m.in. ogólną interpretację podatkową zamiast powielania interpretacji indywidualnych; prawo do zapłaty podatku w imieniu podatnika; możliwość posługiwania się w urzędach skarbowych kartą płatniczą. Kolejna propozycja zawarta w projekcie to możliwość składania drogą elektroniczną pełnomocnictw ogólnych w postępowaniu podatkowym. Proponuje się także informatyzację kontroli podatkowych. Duzi przedsiębiorcy byliby objęci informatycznymi kontrolami od 2016 r., a mali i średni - od 2018 r.

Pod koniec października wiceminister finansów Janusz Cichoń podkreślał w rozmowie z PAP, że ustawa ta jest priorytetowa. "Rozwiązania w niej zawarte, to odpowiedź na problem procedury nadmiernego deficytu i realizacja zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących uszczelnienia i poprawy efektywności naszego systemu podatkowego" - mówił.

Dodał, że przepisy ustawy będą wchodziły w życie w różnych terminach, ale generalnie od 1 czerwca 2015 r. Jeśli chodzi o klauzulę dotyczącą unikania opodatkowania, to - jak mówił - resort chce, "żeby weszła w życie od 1 stycznia 2016 roku". Klauzula ma pomóc w zwalczaniu sztucznych konstrukcji prawnych, niemających gospodarczego sensu, które są wykorzystywane przez wielkie korporacje do unikania zapłaty podatku. (PAP)

mmu/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~przedsiębiorca
Wam tylko jedno w głowie. Dochody państwa i dochody państwa. Nie ważne, że polskie firmy już ledwo dają radę. Tak, to my daleko nie zajedziemy. Prawdziwy rząd powinien przede wszystkim myśleć jak zwiększyć dochody polskich firm i pracujących w niej ludzi,co spowodowało by rozwój gospodarczy, wzrost PKB, a co za tym Wam tylko jedno w głowie. Dochody państwa i dochody państwa. Nie ważne, że polskie firmy już ledwo dają radę. Tak, to my daleko nie zajedziemy. Prawdziwy rząd powinien przede wszystkim myśleć jak zwiększyć dochody polskich firm i pracujących w niej ludzi,co spowodowało by rozwój gospodarczy, wzrost PKB, a co za tym idzie, w perspektywie, wzrost przychodów z podatków. Ale jaki rząd takie myślenie.
~Wipek
Rosja obniżyła podatki o 13 % i w perspektywie widać ,ze dochody zamiast spaść poszły mocno w górę.
Dlaczego? Bo przy zbyt wysokich podatkach wielu nie stać na płacenie podatków i kombinują. Proste. W Polsce tego nie rozumieją. Jest fiskalizm i łapanie płotek. A rekiny sie bogacą na
Rosja obniżyła podatki o 13 % i w perspektywie widać ,ze dochody zamiast spaść poszły mocno w górę.
Dlaczego? Bo przy zbyt wysokich podatkach wielu nie stać na płacenie podatków i kombinują. Proste. W Polsce tego nie rozumieją. Jest fiskalizm i łapanie płotek. A rekiny sie bogacą na kombinacjach.
~Mikołaj
A tak naprawdę, nie o korporacje które mają układy z rządem ale o najbiedniejszych małych podatników idzie. Bo jak do biura kupisz lodówke i zmniejszysz podatek - to urzędas bedzie ją mógł wywalic - mowiac ze omijasz podatek ..... urzedas ktory iegdy nie prowadzil wlasnej firmy ....
~janciow
raczej uratowane miliardy przed zmarnowaniem :) przez chciwy RZAD.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki