REKLAMA

Szczepienia 70+. Kolejki emerytów przed przychodniami

2021-01-22 08:52, akt.2021-01-22 11:43
publikacja
2021-01-22 08:52
aktualizacja
2021-01-22 11:43
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Część osób rzeczywiście nie może się dodzwonić na infolinię, by zarejestrować się na szczepienie, ale w szczytowym momencie mieliśmy 300 tys. dzwoniących na minutę; prosimy o odrobinę cierpliwości, w ciągu 1,5 godziny zarejestrowało się 66 tys. osób - przekazał szef KPRM Michał Dworczyk.

O 6 rano w piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia.

W ciągu pierwszych trzech godzin za pośrednictwem dostępnych kanałów na szczepienie dla osób powyżej 70. roku życia zapisało się ponad 150 tys. osób - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. "Ta grupa liczy ponad 2,7 mln osób" - podkreślił Dworczyk na konferencji prasowej.

"Zainteresowanie jest bardzo duże i na oba te kanały jest bardzo duży napór osób chcących się zarejestrować. Na minutę w szczycie było ponad 300 tys. połączeń telefonicznych, które rejestrowała infolinia" - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM Michał Dworczyk zaapelował do seniorów, by nie szli do POZ-tów i przychodni, z których zwykle korzystają, w celu rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19; bezpieczniej jest zadzwonić na infolinię lub do przychodni - przekonywał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił w piątek na konferencji prasowej, że apel taki kieruje do seniorów ze względu na "potencjalne zagrożenie zakażenia koronawirusem". "W kolejce, czy w trakcie kontaktu z innymi osobami tam (w placówkach POZ - PAP) przebywającymi istnieje zagrożenie zarażenia się koronawirusem" - podkreślił.

Przekonywał również osoby starsze, by w sytuacji, w której nie mają one "biegłości w posługiwaniu się narzędziami internetowymi", korzystali z infolinii 989 lub wysyłali sms-y o treści "szczepimy się" pod numer: 664908556. Innym rozwiązaniem - jego zdaniem lepszym niż wizyta w przychodni - jest zadzwonienie do "własnego POZ-tu".

"Namawiamy do wykorzystania tych sposobów kontaktu i apelujemy do naszych wszystkich drogich seniorów, żeby nie chodzić tam osobiście, bo to jest związane z określonymi zagrożeniami" - podkreślił Dworczyk.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień były pytany o przypadki rejestracji osób na szczepienia przed godz. 6, czyli przed oficjalnym rozpoczęciem zapisów. Dworczyk wyjaśnił, że od północy z czwartku na piątek do systemu były wprowadzane numery PESEL osób po 70. roku życia i część osób mogła być zarejestrowana wcześniej.

"Te osoby, które zarejestrowały się wcześniej, to są pojedyncze osoby, jestem o tym przekonany. Musiały tutaj zbiec się dwa zdarzenia - to, że PESEL i dane osoby zostały już wprowadzone do systemu, i to, że ta osoba lub ktoś z jej bliskich podjął próbę rejestracji przed godz. 6" - podkreślił Dworczyk.

Apelował do seniorów, by samodzielnie nie chodzić do POZ-ów w celu rejestracji na szczepienie ze względu na ryzyko zakażenia się w kolejce. Podkreślił, że z punktu widzenia seniorów infolinia 989 jest prostym kanałem.

Na uwagę, że nie sposób się na tę infolinie dodzwonić, odparł, że zarejestrowało się już ponad 66 tys. osób. "Ileś osób rzeczywiście nie może się dodzwonić, dlatego, że właśnie w tym +peaku+ było na minutę 300 tysięcy dzwoniących i żaden system nie wytrzyma tego naporu. W związku z tym prosimy o odrobinę cierpliwości" - powiedział Dworczyk.

Podkreślił, że jeżeli senior dodzwoni się na infolinię i nie będzie już wolnych terminów na szczepienie do końca marca, to taki senior może zostawić swoje dane, a konsultanci oddzwonią do niego, gdy pojawią się wolne miejsca. Zaznaczył, że w takim przypadku seniorzy nie będą musieli ponownie dzwonić na infolinię.

Szczepienia osób powyżej 70. i 80. roku życia ruszą 25 stycznia.

Szczepienia rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Do czwartku zaszczepiono przeciwko COVID-19 ok. 590 tys. osób. Rząd szacuje, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych zostanie 3 mln osób – głównie seniorzy i pracownicy medyczni.

Zagórski: Na infolinii pracuje obecnie 2 tys. osób; stopniowo zwiększy się możliwość dodzwonienia

Na infolinii pracuje obecnie 2 tys. osób; przewidujemy, że stopniowo w ciągu dnia ta możliwość dodzwonienia się będzie większa- powiedział w piątek sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski. Dodał, że został uruchomiony automat, który w przypadku niedostępności konsultantów powoduje automatyczną rejestrację.

Zagórski powiedział w piątek na konferencji prasowej, że napór osób dzwoniących na infolinię był bardzo duży, sięgał nawet 300 tys. prób na minutę, co powodowało trudności w dodzwonieniu się.

"Tym niemniej chcę powiedzieć, że infolinia jest przez nas wzmocniona. W ciągu tego tygodnia zwiększyliśmy jej możliwości rejestracji kilkukrotnie. W tym także uruchomiliśmy - i dzisiaj też już działa automat, który w przypadku niedostępności konsultantów powoduje, że możemy automatycznie zarejestrować się na szczepienie, jeżeli jest wolny termin" - podkreślił Zagórski.

Dodał, że na infolinii pracuje już 2 tys. osób. "I przewidujemy, że stopniowo w ciągu dnia ta możliwość dodzwonienia się będzie większa" - zaznaczył sekretarz stanu w KPRM.

Zaapelował też "do tych wszystkich osób, które nie są w grupie 70 plus, żeby nie zajmowały kolejki". "Dlatego, że w pewnym momencie obserwowaliśmy, iż liczba połączeń od osób, które nie mieściły się w tym przedziale wiekowym sięgała nawet 50 procent, co powodowało zwiększenie niedostępności infolinii dla tych, dla których została ona dzisiaj uruchomiona" - podkreślił Zagórski.

Jak dodał, kanał SMS-owy umożliwia zarejestrowanie się bezpośrednio, o ile będą wolne terminy. "I chcę też potwierdzić, że w każdym przypadku niezależnie czy zadzwonimy na infolinię, niezależnie, czy wyślemy SMS-a, czy też wyślemy zgłoszenie za pomocą formularza, będziemy mieli możliwość i gwarantujemy taką funkcjonalność, w której system bądź konsultant albo system automatycznie zaproponuje termin na szczepienie w momencie, kiedy te terminy się pojawią w miarę kolejnych dostaw szczepionek" - podkreślił minister w KPRM.

"Chcemy to zrealizować tak, żeby decydowała kolejność zgłoszeń" - zapowiedział. "Czyli ci wszyscy pacjenci, którzy dzisiaj nie będą mogli się zarejestrować z powodu braku wolnych miejsc, bądź wyślą zgłoszenie czekając na wolny termin, będą w takiej kolejności rejestrowani na szczepienia w momencie, kiedy te terminy się pojawią" - zaznaczył Zagórski.

kos/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (15)

dodaj komentarz
niedorzeczny
W takich kolejkach przeżyją tylko najmocniejsi. W ten sposób może unikniemy sytuacji z innych krajów, gdzie starcy umierali po przyjęciu szczepionki.
shadow_xx
Jakoś ciężko uwierzyć mi w te 300 tys. połączeń na minutę. Reklama i kreowanie zapotrzebowania na szczepionkę.
dlaczego_nie
idźcie do domu ofiara spełniona
zenonn
Emerycie! Poprzyj partię czynem - umrzyj przed terminem!

W takiej kolejce na pewno wielu dostanie choroby płuc lub innej.
grab
Dworczyk chyba nigdy nie dzwonił do POZ, bo u mnie w Zielonce czeka się 2-3 godzin.
zenonn
Wielu telefonistów na co liczy? Obojętnie gdzie dzwonią.
Kto ma z nimi rozmawiać? Ile trwa rozmowa? Ilu jest telefonistów po drugiej stronie?
Napisane na kartce, że szczepionek brak, rejestracji nie ma, a starce stoją i marudzą.
Na co liczą? Ilu jest rejestratorów? Niech przyjdą w kwietniu się rejestrować.
Wielu telefonistów na co liczy? Obojętnie gdzie dzwonią.
Kto ma z nimi rozmawiać? Ile trwa rozmowa? Ilu jest telefonistów po drugiej stronie?
Napisane na kartce, że szczepionek brak, rejestracji nie ma, a starce stoją i marudzą.
Na co liczą? Ilu jest rejestratorów? Niech przyjdą w kwietniu się rejestrować.

To jest reklama popytu na szczepienia.
dlaczego_nie odpowiada zenonn
Że ich Jaruś uratuje
darius19
gdzie sie podziali...... antyszczepionkowcy. Odpowiedz - stoja w kolejce lub usiluja sie zarejestrowac...
siema123
Ciekawe czy dzwonił ostatnio na jakąś infolinię medyczną. Proponuję to zrobić na żywo o 10, do 12-13 się dodzwoni.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki