REKLAMA

System RCS – następca SMS-ów dostępny w Polsce

2020-05-11 10:34
publikacja
2020-05-11 10:34

Możliwość przesyłania zdjęć i filmów, nawet 50 razy dłuższe wiadomości, a do tego bezpłatne – to zalety RCS – nowego standardu przesyłania wiadomości stworzonego przez Google. System dostępny jest już w Polsce – informuje serwis komputerswiat.pl

fot. Shutterstock.com /

RCS ochrzczony następcą SMS-ów może przyczynić się do zmierzchu tej mającej już blisko 30 lat technologii. Aby z niego skorzystać, należy pobrać aplikację „Wiadomości”. Co ważne, przynajmniej na razie RCS dostępny jest na smartfonach z systemem Android 10.

RCS - funkcje

Stantard RCS, w odróżnieniu od SMS-ów, umożliwia wysyłanie zdjęć, filmów i GIF-ów. Jak wynika z przeprowadzonych przez Google testów, jedna wiadomość może pomieścić nawet 8192 znaki. Dla porównania, SMS mógł liczyć maksymalnie 160 znaków.

Wiadomości wysyłane są przez sieć komórkową lub Wi-Fi i poza opłatami związanymi z transferem danych, są bezpłatne.

RCS działa podobnie do innych komunikatorów. Umożliwia m.in. tworzenie grup i rozmów w ich obrębie. Daje także możliwość podejrzenia, czy odbiorca przeczytał wiadomość i czy właśnie na nią odpisuje.

W przeciwieństwie jednak np. do Messengera, RCS nie wymaga zakładania dodatkowych kont, ponieważ powiązanych jest z numerem telefonu.

RCS - jak skorzystać?

Jeśli chcemy skorzystać ze standardu RCS, należy pobrać aplikację „Wiadomości” z Google Play. Po jej uruchomieniu i konfiguracji wystarczy wpisać numer telefonu. Funkcja aktywuje się samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli wejść w „Ustawienia” i kliknąć opcję „Włącz funkcje czatu”.

Co ważne, aby korzystać ze standardu RCS, funkcja musi być dostępna u obu rozmówców. Żeby przekonać się, że faktycznie wysyłamy wiadomości przez RCS, a nie zwykłym SMS-em, wystarczy zerknąć na strzałkę wysyłania wiadomości. Jeśli nie będzie pod nią skrótu „SMS” oznacza to, że funkcja RCS działa prawidłowo. Warto zwrócić także uwagę na kolory dymków w oknie dialogowym, które w przypadku standardu RCS będą ciemnoniebieskie.

MKZ

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
and00
Czym to się różni odwiadomości w :
Viberze, Skype, Messengerze, Whatsappie, i co tam jeszcze kto ma?
zenonn
Standard wydają się popierać niemal wszyscy, w tym istotna część światowych operatorów komórkowych, a także Google i Microsoft. W popularyzacji RCS może jednak przeszkodzić Apple, który do tej pory nie zdecydował się poprzeć nowego, konkurencyjnego dla usługi Apple iMessage standardu.

Apple’em może kierować
Standard wydają się popierać niemal wszyscy, w tym istotna część światowych operatorów komórkowych, a także Google i Microsoft. W popularyzacji RCS może jednak przeszkodzić Apple, który do tej pory nie zdecydował się poprzeć nowego, konkurencyjnego dla usługi Apple iMessage standardu.

Apple’em może kierować jednak coś więcej niż tylko chęć obrony własnych interesów: RCS był wielokrotnie krytykowany za brak pełnego szyfrowania, a więc do treści wiadomości mogą mieć wgląd operator lub odpowiednie służby. Niewykluczone że to jest powodem powolnego wdrażania, mimo wsparcia pochodzącego od większości podmiotów z branży.
luxferre odpowiada zenonn
Przecież Apple współpracuje z tymi służbami w pełnym zakresie. Kilka lat temu było głośno o tym, że Apple udostępnia WSZYSTKIE wiadomości swoich klientów, bez żadnych przeszkód, na żądanie służ. Głowy nie dam, ale chyba chodziło o FBI.
peluquero
korzystam z Nokii RM-928, około 30-40 rozmów dziennie, ładowanie raz na 4-5 dni, niezawodny w temperaturach -30 do +40, niezniszczalny i niezawodny, w perfekcyjnym stanie, soft z 2013r. w tym czasie moi niektórzy znajomi (użytkownicy iphonów szczególnie) wydali na smartfony równowartość kilkunastu pensji i ciągle narzekają
zenonn
Komu wystarcza Nokia z przyciskami ten używa. Rozmowy i SMS i nic więcej.
Posiadacze smartfonów oczekują dodatkowych funkcjonalności.
detektorjusia
Ktoś jeszcze używa SMSów? Chyba tylko 60 latkowie i banki do wysyłania kodów.
zenonn
1 Marca 2018 roku zakończył się Mobile World Congress w Barcelonie. W jego trakcie omawiano między innymi niezwykle ważne dla mobile kwestie łączności nowej generacji. Chodzi tu przede wszystkim o sieć 5G oraz nowy standard wiadomości tekstowych, RCS, który potencjalnie mógłby zastąpić SMS-y w ofertach operatorów 1 Marca 2018 roku zakończył się Mobile World Congress w Barcelonie. W jego trakcie omawiano między innymi niezwykle ważne dla mobile kwestie łączności nowej generacji. Chodzi tu przede wszystkim o sieć 5G oraz nowy standard wiadomości tekstowych, RCS, który potencjalnie mógłby zastąpić SMS-y w ofertach operatorów komórkowych. O tym ostatnim, w trakcie Mobile Trends Conference 2018, opowiedziała Edyta Godziek z SerwerSMS. W artykule znajdziecie podane przez Nią najnowsze wieści dotyczące standardu Rich Communication Services.
Wciąż wysyłamy SMSy

Według informacji posiadanych przez SerwerSMS, ponad 96% Polaków wysyła SMSy. I choć zapewne ilość wysyłanych dziennie wiadomości tego typu nie robi już takiego wrażenia, to nie ulega wątpliwości, że wciąż zdarza się nam z nich korzystać. Na przykład w sytuacjach, gdy zawiedzie mobilny Internet.

SMSy służą też często komunikacji B2B i B2C. Przede wszystkim w przypadkach, kiedy zachodzi potrzeba poinformowania klienta o dostarczeniu paczki, realizacji przelewu lub wprowadzeniu nowej promocji.

W dodatku, jak podkreślała Edyta Godziek, w opinii użytkowników i firm, SMS jest prosty i niezawodny – szybko dociera do odbiorców i jest przez nich zwykle otwierany.
lemonardo
"nowego standardu przesyłania wiadomości stworzonego przez Google" - totalna kompromitacja autora artykułu, Google miał niewiele wspólnego z opracowywaniem standardu RCS.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki