REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl. Dziś specjalne wydanie serwisu. Debata o 12:00

Sygnały kupna na GPW

2016-11-23 14:34
publikacja
2016-11-23 14:34
Sygnały kupna na GPW

Wtorek był w USA kolejnym dniem, w którym kalendarium nie wpływało na nastroje. Niewielu inwestorów przejęło się raportem o sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA (sprzedaż wzrosła o 2% m/m).

Wall Street nie bardzo wiedziała, co robić i można powiedzieć, że indeksy bujały się w rytm zmian cen ropy. Od połowy sesji dominował jednak obóz byków, dzięki czemu udało się ustanowić nowe rekordy wszech czasów (ale S&P 500 zyskał tylko 0,22%).

Na GPW od początku sesji indeksy rosły, a WIG20 najbardziej pomagał szybki wzrost cen akcji KGHM (nadal drożała miedź). Po tym, początkowym, entuzjazmie rynek wszedł w fazę marazmu połączoną z lekkim osuwaniem się indeksów. Czekano na Amerykanów. Po ich wejściu na rynku nadal nic się nie działo. Ta arcynudna sesja zakończyła się wzrostem WIG20 o 1,1%, a MWIG40 o 1,53%. Dzięki temu pojawiły się pierwsze sygnały kupna.

Środa jest dniem, w którym wręcz rozsypie się worek z danymi makro. Przede wszystkim jest to dzień indeksów PMI. W Europie będą to publikacje wstępnych indeksów PMI dla sektorów przemysłowego i usług (najważniejsze dla Niemiec i całej strefy euro), a w USA będzie to indeks PMI tylko dla sektora przemysłowego (też odczyt wstępny). To teoretycznie najważniejsze dzisiaj raporty makro, które mogą wpłynąć na zachowanie rynków, ale w USA pojawi się też wiele innych danych.

Dzisiaj (nie jak zwykle w czwartek, bo jutro jest w USA święto), w USA opublikowana będzie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ostatnim tygodniu oraz średnia 4. tygodniowa dla tych danych. To dość ważne dane, bo im słabszy rynek pracy tym mniejsze prawdopodobieństwo, że Fed podniesie stopy.

Ważnym raportem będzie też ten o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA w październiku (szczególnie na zamówienia bez środków transportu) oraz publikacja wstępnego odczytu indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan oraz tygodniowej zmianie zapasów paliw.

Może się jednak okazać, że przeważy publikowany ostatnio, na dwie godziny przed końcem sesji protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Nic nowego w nim nie będzie, ale gracze często znajdują jakieś zdanie, na którym budują ruch indeksów. Poza tym jutro jest Dzień dziękczynienia, w piątek sesja jest skrócona o 3 godziny, więc po południu dzisiaj aktywność inwestorów będzie już nieduża, co może zniekształcić zakończenie sesji.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki