Święta pod palmą - w tym roku wybierze je jeszcze więcej Polaków

redaktor Bankier.pl

Co roku coraz więcej osób decyduje się na świąteczne wyjazdy. Polacy chętnie zamieniają gorączkę zakupów, sprzątanie i gotowanie na wypoczynek poza domem. W tym roku wyjazd na Boże Narodzenie i Nowy Rok zarezerwowało już o 50 proc. turystów więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z danych Travelplanet.

Zima kojarzy się głównie z wyjazdami na narty, o czym świadczy coroczne obłożenie kurortów górskich, jednak coraz popularniejsze stają się również kierunki egzotyczne. W tym roku do wyjazdu zachęca dodatkowo korzystny układ kalendarza – wystarczy wziąć 3 dni urlopu, aby mieć 10 dni wolnego. – Polscy turyści coraz chętniej wykorzystują wszystkie dni wolne ustawowo do organizowania podróży. Nie wystarcza już jeden wyjazd wakacyjny w roku, obserwujemy trend do skracania wyjazdów i organizowania ich częściej. Okres świąt i Nowego Roku to bardzo popularny termin wyjazdów, organizatorzy turystyki z roku na rok notują wzrosty sprzedaży ofert wyjazdów w tym terminie – potwierdza Marzena Markowska, rzecznik prasowy Polskiej Izby Turystyki.

Gdzie Polacy spędzą nadchodzące Święta?
Gdzie Polacy spędzą nadchodzące Święta? (fot. phovoir / YAY Foto)

Polacy kochają śnieg

Według danych Travelplanet.pl do połowy października br. klienci biur podróży zarezerwowali już o około 50 proc. więcej wyjazdów na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok niż w tym samym okresie w 2016 r. Przyczyn tak dużego wzrostu rezerwacji upatruje się między innymi w wejściu w życie instytucji Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który zmniejszył ryzyko utraty wpłaconych pieniędzy w razie nagłego zamknięcia działalności biura podróży. Jednak tendencja wzrostowa widoczna jest już od lat. Z roku na rok coraz więcej osób postanawia spędzić urlop poza domem, łącząc wigilię Świąt Bożego Narodzenia z Nowym Rokiem. – Jeszcze kilka sezonów wcześniej turyści wigilię spędzali raczej w domu, a wyjazdy ruszały od pierwszego dnia świąt – informuje Jarosław Kałucki, rzecznik Travelplanet.pl. Podobną tendencję zauważa Magda Plutecka z biura podróży Neckermann: – Zdecydowanie więcej naszych klientów wyjeżdżało tuż po wigilii, choć w tym roku ze względu na korzystny układ kalendarza wiele osób wyjeżdża na święta, czy łączy je z Sylwestrem.  

Zarówno zwolennicy białego szaleństwa, jak i osoby, które planują zaznać ciepła, mogą przebierać w ofertach biur podróży. Jednak zima to w dalszym ciągu dla większości turystów okazja do wypróbowania sprzętu narciarskiego. W związku z tym najchętniej wybierane są kierunki, które oferują dostatek pokrywy śnieżnej. – Królują wyjazdy na narty. Najchętniej wybierane są regiony alpejskie, szczególnie w miejscowościach we Włoszech i w Austrii – potwierdza Magda Plutecka z Neckermann. Cena pobytu w Dolomity we Włoszech za 7 noclegów,\ w hotelu trzygwiazdkowym oferującym posiłki dwa razy dziennie to około od 1350 zł/os., natomiast wybierając Austrię, trzeba liczyć się z kosztem od 1499 zł/os.

Jak wskazują dane Travelplanet.pl, najpopularniejszym kierunkiem świątecznych wypadów narciarskich jest Austria, która przegoniła popularne włoskie kurorty. Popularność ośnieżonych stoków Tyrolu, Karyntii i Ziemi Salzburskiej wzrosła o 2 proc. w stosunku do 2016 r. Tej tendencji sprzyjał znaczący spadek cen – z ok. 2000 zł za pobyt w okresie świątecznym do 1600 zł. Z kolei we włoskie Alpy wybiera się w te święta o 2,5 proc. mniej klientów biur podróży w stosunku do 2016 r.

Gdzie Polacy spędzą nadchodzące Święta?
Gdzie Polacy spędzą nadchodzące Święta? (fot. Andrzej Sidor / FORUM)

Równie chętnie wybierany jest zimowy wypoczynek w Czechach i Słowacji. Za wyjazdem do naszych sąsiadów przemawia głownie odległość oraz stosunkowo niskie ceny. – W poprzednim sezonie wyjazdy w sumie zarezerwowało 12 proc. klientów biur podróży, obecnie jest to blisko 20 proc. Narty w Czechach nigdy nie były drogie w porównaniu do Alp – w tym sezonie średnia wartość rezerwacji na osobę to ok. 800 zł – uważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Jednak do rezerwacji narciarskich należy podchodzić ostrożnie, bowiem w ich przypadku przesądzającym czynnikiem jest pokrywa śniegu. Ostateczna liczba turystów, która zdecyduje się na taki wyjazd, może znacząco się zmienić. Jak wynika jednak z danych Travelplanet.pl, po podsumowaniu zrealizowanych urlopów okazuje się, że wyjazdy narciarskie stanowią zazwyczaj 20–25 proc. wszystkich rezerwacji w okresie świątecznym.

Egzotyka dla zmarzluchów

Coraz chętniej polscy turyści na urlop świąteczny wybierają kierunki, które gwarantują wyższą temperaturę. Wyjazdom sprzyja również odnotowany spadek cen. Według statystyk Travelplanet.pl średni koszt egzotycznej wyprawy pomiędzy październikiem 2017 r. a połową kwietnia 2018 r. spadł do ok. 5280 zł, czyli wynosi o 880 zł mniej niż w analogicznym, poprzednim sezonie (6160 zł). – Obniżki cen ofert egzotycznych to efekt polityki dużych touroperatorów prowadzonej od kilku sezonów. Klienci mogą liczyć na bezpośrednie transkontynentalne loty z Polski, ale przede wszystkim to sprowadzanie cen egzotycznych wypraw jak najbliżej poziomu wakacji w najpopularniejszych destynacjach śródziemnomorskich – komentuje Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Gdzie Polacy spędzą nadchodzące Święta?
Gdzie Polacy spędzą nadchodzące Święta? (YAY Foto)

Jak wskazuje Klaudyna Mortka z serwisu Wakacje.pl, zdecydowanymi liderami są dwa kierunki – Hiszpania i Egipt. W ubiegłym roku w okresie świątecznym Polacy najchętniej wybierali Wyspy Kanaryjskie, w tym roku już wyprzedza je Egipt. Jeszcze może nastąpić przetasowanie, bo oba kierunki będą wybierane last minute nawet na kilka dni przed wyjazdem, jednak coraz wyraźniej widać odbicie Egiptu. Poza Hiszpanią i Egiptem w ubiegłym roku popularnością cieszyła się między innymi Kuba.

Nieco inaczej kształtują się rezerwacje w Travelplanet.pl, gdzie podobnie jak w zeszłym roku, najchętniej wybierane są Wyspy Kanaryjskie – ok. 23 proc. rezerwacji na okres świąteczno-noworoczny (w 2016 ok. 22 proc.). Na drugim miejscu znalazł się Egipt, wybierany przez 16 proc. turystów. Natomiast trzecia pozycja należy do Kenii, którą wybiera prawie 6 proc. klientów biur podróży.

Najpopularniejsze kierunki w okresie 20–31 grudnia 2017r., wg Polskiego Związku Organizatorów Turystyki:
Marsa Allam, Hurghada, Teneryfa, Fuerteventura, Arrecife, Zanzibar, Salala, Las Palmas De Gran Canaria, Espargos (sal), Krabi, Ras Al Khaimah, Funchal, Agadir, Santa Clara, Malta, Praga, Punta Cana, Ovda, Murzasichle, Budapeszt

Jaką formę wypoczynku wybierają Polacy?

Jak wynika z danych portalu Wakacje.pl, ponad połowa osób spędzających święta za granicą to pary. Głównie są to turyści w wieku powyżej 40 lat oraz w przedziale wiekowym 25-35 decydujący się najczęściej na wyjazd last minute. Natomiast rodziny z dziećmi wybierają miejsca, które oferują atrakcje dla najmłodszych, głównie Hiszpanię, Egipt oraz Włochy. Jednak jak wynika z informacji uzyskanych od Travelplanet.pl, spada liczba rezerwacji, która obejmuje dzieci. Do połowy października ubiegłego roku rodzinne wyjazdy stanowiły 13 proc. rezerwacji, natomiast obecnie to około 10 proc.

Turyści z Polski preferują aktyny wypoczynek – na stokach czy zabawę na białym puchu. Natomiast osoby, które wybierają cieplejsze kierunki, swój urlop planują spędzić na wypoczynku. – Po raz pierwszy w sezonie zimowym możemy polecieć również do Turcji, która radzi sobie dobrze i jest w tej chwili czwartym najchętniej wybieranym kierunkiem na okres świąteczny. Ze względu na pogodę do Turcji, w tym czasie wybierzemy się na SPA, niekoniecznie na plażowanie. Malta to również zwiedzanie, jednak kupujemy ofertę wypoczynkową, nie wycieczkę z programem zwiedzania. Jeśli chodzi o kierunki egzotyczne, na ten okres obecnie najchętniej wybieramy Emiraty Arabskie i Dominikanę, również na wypoczynek – potwierdza Klaudyna Mortka z Wakacje.pl.

Najmniej popularną formą wypoczynku, wybieraną w okresie świątecznym, są wycieczki objazdowe. Z drugiej jednak strony Polacy chętnie udają się na zabawę sylwestrową do stolic europejskich miast.

Ile trzeba wydać na wypoczynek świąteczny?

Święta na stoku są bardzo popularne. Jest to związane z tym, że amatorów zimowego szaleństwa nie ubywa, a dodatkowo spadły ceny tegorocznych wyjazdów. Jeśli planujemy urlop w Austrii, musimy liczyć się z kosztem od 1600 zł za osobę (dojazd własny, bez wyżywienia). Podobną cenę Travelplanet.pl wskazuje za wyjazd we włoskie Alpy. Natomiast, dla porównania, 6-dniowy pobyt w polskich górach to koszt rzędu 1200 zł za osobę.

Za święta pod palmami trzeba zapłacić w zależności od kraju przeciętnie: Wyspy Kanaryjskie – 3630 zł/os., Egipt – 2375 zł/os., Kenia – 5600 zł/os. – Za tygodniowy wyjazd do Egiptu płacimy średnio ok. 2600 zł/os, wakacje w Hiszpanii to koszt ok. 3700 zł/os. Za Maltę i Turcję zapłacimy ok. 2000 zł. W przypadku wyjazdów na narty cena zależy od wielu czynników, począwszy od dojazdu (samolotem, autokarem czy własnym samochodem), przez rodzaj obiektu (hotel/apartament) i rodzaj wyżywienia po sam rodzaj oferty, głównie karnet w cenie i free ski. Wyjazdy z karnetem zawsze będą bardziej ekonomiczne w finalnym rozliczeniu – informuje Klaudyna Mortka.

W dalszym ciągu utrzymują się wysokie ceny wyjazdów egzotycznych. I choć klienci płacą przeciętnie za taką podróż prawie 900 zł niż w poprzednim sezonie, to koszt wyjazdu dla rodziny trzyosobowej wynosi średnio ponad 15 tys. zł.

Kierunki egzotyczne - średnie ceny

Kraj (miejsce w poprzednim sezonie)

Odsetek turystów w sezonie 2017/18

Koszt na osobę w sezonie 2017/18

1. Dominikana(3)

12,9

      5587 zł

1. Emiraty (8)

12,9

      3909 zł

3. Tajlandia (4)

8,5

      5671 zł

4. Kenia (14)

7,6

      5302 zł

5. Izrael (10)

6,7

      2482 zł

6. Meksyk (9)

6,3

      5630 zł

7. Kuba (1)

6,1

      6289 zł

8. Tanzania (6)

5,8

      6229 zł

9. Chiny (2)

4,2

      3719 zł

10. Oman (5) 

3,3

      4494 zł

Wszystkie kierunki egzotyczne w porównaniu do wszystkich rezerwacji

18

   

     5279 zł

Źródło: Travelplanet.pl, Raport Egzotyka 2017/2018

– W serwisie Travelplanet.pl najtańsze tygodniowe wyloty pomiędzy październikiem i kwietniem to koszt do 2000 zł (Jordania, Izrael, Emiraty Arabskie). Za 2300 zł można polecieć do Gambii, za 2700 zł – na Wyspy Zielonego Przylądka, za ok. 3000 zł – do Kenii lub Omanu, a za ok. 3500 zł – do Tajlandii lub na Bali – informuje Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków wybiera się z biurami podróży na krótszy lub dłuższy urlop świąteczny. Jak wynika z prezentowanych danych, co roku rośnie ich liczba, co wiąże się z większą zamożnością społeczeństwa oraz przystępnymi cenami wyjazdów zimowych. Mimo dużej popularności ciepłych kierunków, nieznacznie ustępują one miejsca górskim kurortom, gdzie Polacy wybierają się najchętniej, aby spędzić święta i przywitać Nowy Rok.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 jaspers

Na Wielkanoc jedziemy w Polskę, Zielona Polana w Łączkach, super kuchnia, menu typowo świąteczne, podobnie jak cały program. Ogólnie cały wyjazd po wypasie, a co więcej - ogrom atrakcji dla dzieci.Już mamy wszystko zaplanowane. Nie musimy nic płacić za dzieci, bo jednak do lat 5 za darmo. No i zamkniemy się w tysiaku. Egzotyka to dla nas kilkanaście tysięcy - nie stać nas na to.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 fred_

Ludziom sie nie chce gotowac, sprzatac itp. Nie maja dzieci wiec nie maja dla kogo tych swiat robic. Troche smutne ale tak juz jest.

! Odpowiedz
3 4 niepelnosprawny_org

wyjazdy pod Swiętą Palmę, może, ale ceny horrendalne idą, trzymać portfele, co trzeba jeszcze teraz za wczasu kupować, inflacja mocno przyśpieszy, szczególnie najwrazliwsze dla Polaków zywnosc, rzeczy pierwszej potrzeby, ale ogólnie - wszystko, jak wóz jedzie to ciagnie wszytko....

! Odpowiedz
3 3 fred_

Ja nikogo nie oceniam, napisalem tylko jak jest. Kazdy moze robic co chce i jak chce.

! Odpowiedz
12 12 fred_

50% Polakow jest niewierzacych (wbrew powszechnym teoretycznym danym) wiec nie ma sie co dziwic ze nie swietuja tylko jezdza do cieplych krajow.

! Odpowiedz
3 10 hdrvn

Co ma piernik do wiatraka?

! Odpowiedz
6 11 cest_la_vie odpowiada hdrvn

hdrvn - Dziwisz sie? Fanatykow nie zadowolisz,ludzie pracuja w niedziele i swieta, to nie dobrze
Odpoczywaja w swieta tez nie dobrze.
Fanatycy najchetniej prali drewnianymi krzyzami kazdego kto w niedziele nie pojdzie do kosciola.
Ateisci - Fanatycy, serio nie ma nic pomiedzy? Nie ma normalnych ludzi ktorzy wierza w co wierza i nie zmuszaja innych do swoich przekonan?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz