Sweter Cobaina wystawiony na sprzedaż. Może osiągnąć cenę prawie miliona złotych

Szary, wyciągnięty, lekko sfilcowany, przypalony papierosem i wymagający usunięcia zmechaceń - to nie najlepsza reklama swetra. Oszacowano, że na aukcji może osiągnąć cenę 200 tys. funtów (995 383 zł). Nic dziwnego, w końcu na stałe wpisał się do popkultury jako sweter Kurta Cobaina. 

Nirvana to zespół, który w znacznej mierze kształtował scenę muzyczną na początku lat 90. Stworzyli swój styl spod znaku grunge i alternatywnego rocka. Założyciel grupy Kurt Cobain stał się szybko idolem pokolenia X, a zespół - najważniejszym ze swojego gatunku. 

Jednym z przełomów w historii Nirvany był teledysk do singla "Smells Like Teen Spirit" z płyty "Nevermind". Był jednym z najczęściej puszczanych w MTV. Magazyn "Rolling Stones" umieścił go na liście najważniejszych teledysków lat 90. 

Drugim - występ w 1993 roku MTV Unplugged w Nowym Jorku. Jak zaznacza Danny Goldberg, dawny menadżer Nirvany, który w tym roku wydał książkę - biografię "Serving The Servant: Remembering Kurt Cobain", wokalista przywiązywał dużą wagę do muzycznej stacji telwizyjnej. Czy długo wybierał strój, w którym miał wystąpić? Raczej nie, choć mógł się spodziewać, jakie zrobi wrażenie. W tym swetrze Cobain był widziany wielokrotnie. Przed swoją samobójczą śmiercią 25 lat temu niemal go nie ściągał. 

Jak zaznacza CNN, wciąż nieprany sweter będzie dokupienia na aukcji w Nowym Jorku, która odbędzie się 25 października. To, że od swojego 40-sekudnowego występu na srebrnym ekranie nie widział proszku do prania, tylko podwyższa jego wartość. 

Charakterystyczne szarego swetra Kurta Cobaina:

  • brązowa plama (przez poprzednich właścicieli jej źródło powstania to albo czekolada, albo wymioty, co nie byłoby zaskakujące przy typowym rock'n'rollowym trybie życia gwiazdy),
  • brakujący guzik,
  • dwa ślady po przypaleniu papierosem,
  • zapach swetra określany jest "jak z babcinego strychu".

Historia szarego swetra Kurta Cobaina:

Zrobiony z moheru i lycry trafił do sklepów z odzieżą męską zdaniem ekspertów mniej więcej w roku narodzin frontmana Nirvany. Metka sugeruje, że został wyprodukowany przez Manhattan Industries (znak łódki i narciarza), założoną w połowie XIX wieku w New Jersey. Firma była uznawana za "innowacyjną i legendarną amerykańską markę". 

Zdaniem niektórych lider Nirvany kupił go... w lumpeksie, tworząc w ten sposób nie do podrobienia styl, który święcił triumfy w Seattle w latach 90. 

aw

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 fred_

MTV unplugged to byla piakna rzecz. Nirvana, Pearl Jam czy Alice in Chains w unplugged to rewelka.

! Odpowiedz
0 29 1as

A kiedy na aukcje trafi różowy, wieśniacki sweter z gruszką, należący do niejakiego gangstera Gruchy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne