Stypendia sportowe bez ZUS-u

Klub może oddzielić pensję od stypendium dla piłkarzy i hokeistów, by zapłacić składki tylko od ich wynagrodzenia z etatu - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

(fot. topseller / Shutterstock)
Jak podaje gazeta, w środę Sąd Najwyższy zajął się odwołaniem klubu sportowego z Tychów, który po kontroli przeprowadzonej przez ZUS w 2016 r. został zobowiązany do zapłaty dodatkowych składek. "Poszło o umowy o profesjonalne uprawianie sportu z zawodnikami, z których wynagrodzenie było podzielone na dwie części. Z etatu mieli zarabiać około 2,5–3 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego dostawali około 5 tys. zł stypendium sportowego, od których klub nie odprowadzał składek na ubezpieczenia społeczne. Stypendium było uzależnione od umiejętności sportowca i jego wyceny rynkowej" - podaje "Rzeczpospolita".

Gazeta wskazuje, że pieniądze na stypendia miały pochodzić z miejskiej dotacji. "Radni podjęli w tamtym czasie uchwałę o dofinansowaniu lokalnych klubów sportowych. ZUS uznał jednak, że taka konstrukcja ma służyć ominięciu obowiązku zapłaty składek od wynagrodzenia sportowców, i zażądał wyrównania zaległości. Gdy klub odwołał się od tej decyzji, sąd okręgowy uznał, że klub ma rację i nie powinien płacić składek. Po apelacji ZUS Sąd Apelacyjny w Katowicach zmienił to rozstrzygnięcie, gdyż uwzględnił zarzuty pozorności stawiane umowom przez ZUS" - pisze czwartkowa "Rz".

Jak informuje "Rz", mecenas Michał Rus, reprezentujący klub przed Sądem Najwyższym argumentował, że ustawa o sporcie przewiduje możliwość przyznawania sportowcom stypendiów. "Z kolei mec. Ewa Steciwo-Staneczek, pełnomocnik ZUS, dowodziła, że w tym przypadku nazwa umowy nie ma znaczenia, bo w czasie negocjacji ze sportowcami proponowano im jedną kwotę wynagrodzenia, a umowy nie przewidywały rozdzielenia obowiązków pracownika i stypendysty" - podaje gazeta.

"SN uchylił wyrok SA i oddalił apelację ZUS. Rozstrzygnął więc sprawę merytorycznie, na korzyść klubu sportowego. Zdaniem SN przepisy dają bowiem wyraźną podstawę do wypłaty stypendiów sportowych bez potrącania składek, jeśli zawodnik ma inny tytuł do ubezpieczenia" - napisano w artykule. (PAP)

bf/ aj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 mkx

Hmmm, bardzo ciekawe. Może przybyć wielu stypendystów niedługo. We wszelkiej maści zawodów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.