Streżyńska o roamingu: Operatorzy będą tracili

Aż się prosi, żeby zachować się w sposób populistyczny i powiedzieć, że absolutnie żądamy, aby ceny w roamingu zostały obniżone zgodnie z żądaniami Komisji Europejskiej, ale wszyscy mnie znają, wiedzą, że jestem ostatnią osobą, która im odpuszcza, a pierwszą, która ich dociska, ale liczby są nieubłagane i są wiarygodne - mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska o zbliżającym się terminie zniesienia opłat roamingowych.

- Oni na tym będą tracili bardzo duże kwoty, ponieważ mamy jedne z najniższych cen w Europie. Mamy też powszechny dostęp do pakietów no limit, to powoduje, że nie da się tego rozwiązania zastosować wprost. Jesteśmy teraz w trudnej sytuacji, bo z jednej strony Orange, który jest globalną marką, może się spokojnie subsydiować z innych źródeł, inni nie mają tej możliwości.

W szczególności dwóch mniejszych operatorów. Z drugiej strony jest presja społeczna. Cały czas mniejszość Polaków przebywa w podróży i to jest mniejsza część ich życia, a większość Polaków chce mieć tanie usługi tu i teraz.

Pełne zastosowanie rozwiązania Komisji doprowadziłoby do tego, że my, którzy ciężko pracujemy w Polsce za biurkiem, finansowalibyśmy wszystkich tych, którzy są w różnych celach w podróży. Nie możemy do tego dopuścić, bo ciężko pracowaliśmy przez wiele lat, żebyśmy my mieli tanio, a nie tylko garść naszego społeczeństwa - mówiła minister cyfryzacji.

Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 8 ~Reszkoś

Takie głupie gadanie i straszenie że jak zniosą opłaty za roaming to będzie drożej na rynku lokalnym. Bzdura i bełkot. Jak tak zrobią to się wszyscy przeniosą tam gdzie taniej czyli do orange gdzie usługi tanie i roaming też. Prawo rynku.

! Odpowiedz
1 5 ~Leon

Biznes telekomunikacyjny nie jest prosty ale warto przy tej okazji go opisać bo zwyczajnie możecie nie wiedzieć jak działa. Pani minister ma bardzo dużo racji. Niestety. Już wyjaśniam w czym rzecz. Jak masz telefon w Orange i jedziesz do Czech i tam używasz telefonu, to polski Orange musi zapłacić czeskiemu telekomowi opłatę za wykorzystanie infrastruktury telekomunikacyjnej to tzw. interconnect. Opłata zazwyczaj kalkulowana jest w oparciu rozliczenia sekundowe a w Polsce mamy tzw. taryfy bez limitu. W praktyce oznacza to że przy zastosowaniu zasady "roam like at home" polski Orange musiałby za Wasze połączenia zapłacić więcej niż mógłby od Was otrzymać w standardowym abonamencie unlimited za 30 zł. Największy czeski operator O2 sprzedaje taryfy bez limitu za ok 140 zł - i przy tym oferuje tylko 2,5 GB na transmisje danych. Czym finalnie to skutkuje? Klient polskiego Orange jeżdzący sporadycznie za granicę, np dwa tygodnie w roku nie stanowi bardzo dużego ryzyka biznesowego ale Cech, który chciałby zapłacić polskiemu telekomowi 30 zł i korzystać z telefonu w Czechach zgodnie z zasadą roam like at home już tak. Polski operator telekomunikacyjny poszedłby szybko z torbami ze względu na wysokie opłaty interconnect'owe. Chyba ze miałby silnego protektora. Sprawdźcie ceny na Słowacji, w Hiszpanii albo we Francji. Wszyscy płacą dużo więcej od nas. To pod duże europejskie telekomy była przygotowana dyrektywa. Chrońmy polski biznes.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~yan odpowiada ~Leon

A od kiedy ORANGE jest Polskie?

! Odpowiedz
0 1 ~luft odpowiada ~Leon

wszystkie telekomy we Polsce nie sa polskie

! Odpowiedz
0 9 ~Adam

T mobile też jest globalną marką, a nie poszedł w ślady Orange!

! Odpowiedz
31 15 ~Halina

Pani minister nie wie co mówi. Od czterech lat pracuję za granicą płacę słone rachunki za telefon,teraz kiedy mam możliwości płacić mniejsze rachunki pani minister chce mnie tego pozbawić.Pracuję za granicą tylko dlatego, że nie mogłam znaleźć pracy w Polsce. Zaczynam żałować tego, że głosowałam na PiS.

! Odpowiedz
0 8 ~Ja

Najmniej "stracą" Orange i tmobile bo mają praktycznie w całej europie swoje sieci. Gorzej z tymi lokalnymi_play, plus. Takie jest moje zdanie. Mają sieć w innych krajach, to już tu powinno być taniej jak dzwonisz w swojej sieci np.tmobile w Niemczech czy UK do tmobile w Polsce.

! Odpowiedz
6 22 ~Tmobile

Mamy tanie abonamenty? Bo tam płacą 25-40 euro? My też płacimy po 25-40-60-80 ale w swojej walucie. Niech tego nie przeliczaja na euro. Mamy pensje jakie mamy. Jak będzie pensja w Polsce Polsce na poziomie Europy to wtedy rozmawiajmy o cenach w euro. Teraz to wypada jak to mówią 1:1,tam 1500-1800euro pensja u nas1500-1800 pln. Czyli płacimy mn. takie same koszta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~Pit

Nie beda tracili. Z jednego bardzo prostego powodu. Polaka nie stac zeby wiecej niz raz w roku pojechać na wakacje.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl