REKLAMA

Streżyńska: W II połowie 2018 r. wszystkie dokumenty kierowcy w aplikacji mDokumenty

2017-11-15 15:10, akt.2017-11-15 16:31
publikacja
2017-11-15 15:10
aktualizacja
2017-11-15 16:31

Wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu w drugiej połowie 2018 roku znajdą się w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie - powiedziała w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas konferencji podsumowującej dwa lata pracy jej resortu.

fot. stevanovicigor / / YAY Foto

"Tę usługę uzależniamy od drugiej części CEPiK-u, czyli CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców - PAP) i przewidujemy jej uruchomienie w drugiej połowie 2018 roku" - podkreśliła Streżyńska.

Dodała, że ta usługa "wymaga również inwestycji po stronie policji". "Policja potrzebuje odnowienia swoich urządzeń końcowych. Na podstawie porozumienia z nami będzie dokonywała zakupu takiego taboru" - poinformowała minister.

Podkreśliła, że "wszystkie dokumenty związane z pojazdem i kierowcą, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, w którym jest też potwierdzenie badania technicznego oraz dokument ubezpieczeniowy" będą dostępne w telefonie w aplikacji mDokumenty w drugiej połowie przyszłego roku.

Planujemy, że do końca roku online będzie można złożyć wniosek o: wydanie prawa jazdy, zameldowanie, wydanie aktu stanu cywilnego czy zarejestrować nowo narodzone dziecko - zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

"Wniosek o wydanie aktu stanu cywilnego będzie połączony z usługą e-płatności, żeby cały proces zamykał się w formule elektronicznej i nie trzeba było dodatkowo wykonywać płatności w banku czy na poczcie" - wskazała szefowa Ministerstwa Cyfryzacji.

Dodała, że do końca roku resort planuje też uruchomienie usługi mDokumenty przeznaczonej dla "akceptantów czyli dla banków, telekomów, Poczty Polskiej, które by chciały korzystać w sposób pełny z mObywatela i sprawdzać tożsamość klienta, który okazuje mObywatela jako swój dowód osobisty".

Minister zapowiedziała też, że będzie można przez internet złożyć wniosek o paszport. "Ten projekt realizujemy z MSWiA, raczej nawet na zlecenie MSWiA" - powiedziała.

autor: Katarzyna Fiuk oraz Magdalena Jarco

kfk/ maja/ amac/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
1as
Normalnie e-człowiek powstanie i teraz nawet za potrzebą nie wyjdziesz bez zalogowania się do odpowiedniej aplikacji.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki