REKLAMA

Strategia PKN Orlen: wzmocnienie pozycji rynkowej, rozwój petrochemii, innowacje

2016-12-15 21:28
publikacja
2016-12-15 21:28

PKN Orlen w latach 2017-2018 planuje średniorocznie 8,8 mld zł EBITDA LIFO i CAPEX na poziomie 5,4 mld zł. Spółka zapowiada utrzymanie polityki dywidendowej zakładającej systematyczny wzrost wypłacanej dywidendy na akcję - podała spółka w strategii.

fot. / / PKN Orlen

Strategia rozwoju obejmuje lata 2017-2021 i - jak podaje koncern - opiera się na trzech filarach: budowie wartości, ludziach i sile finansowej.

"W związku z dużą zmiennością parametrów makroekonomicznych konkretne cele finansowe i operacyjne zaprezentowano na lata 2017-2018" - podano w raporcie.

Spółka zakłada średnioroczny zysk EBITDA LIFO na poziomie 8,8 mld zł (w latach 2014-16 wyniósł 7,4 mld zł) i utrzymanie obecnej polityki dywidendowej (zakładającej systematyczny wzrost wypłacanej dywidendy na akcję).

"Docelowy poziom dywidendy uzależniony będzie od rozwoju sytuacji makroekonomicznej, realizacji planów operacyjnych i inwestycyjnych oraz bieżącej sytuacji finansowej PKN Orlen" - podała spółka.

Średnioroczne nakłady inwestycyjne w latach 2017-2018 wyniosą 5,4 mld zł, z czego ok. 3,3 mld zł trafi na rozwój, a 2,1 mld zł na inwestycje odtworzeniowe i obligatoryjne.

Ok. 3,7 mld zł spółka zamierza inwestować średniorocznie w downstream, a 0,6 mld zł w detal. Wydobycie ma pochłonąć ok. 0,8 mld zł.

Najwięcej Orlen zamierza inwestować w Polsce (ok. 60 proc. środków). W Czechach planuje wydawać 24 proc. całkowitej kwoty, w Kanadzie 8 proc., na Litwie 5 proc., a w Niemczech 3 proc.

Średnioroczna EBITDA Lifo w segmencie downstream w latach 2017-2018 ma wynosić 7,6 mld zł, w detalu 1,8 mld zł, a w wydobyciu 0,3 mld zł.

Orlen chce zachować bezpieczny poziom wskaźników finansowych - dźwignia finansowa ma wynieść poniżej 30 proc. Celem jest też utrzymanie ratingu na poziomie inwestycyjnym.

Firma informuje, że utrzymanie wskaźników finansowych na bezpiecznym poziomie umożliwi przeprowadzenie ewentualnych akwizycji.

W latach 2017-2018 wydobycie w grupie ma wzrosnąć do 15,7 tys. boe dziennie (o 2,4 tys. boe dziennie).

Planowany jest wzrost zasobów węglowodorów 2P do 113 mln boe (o 9,3 mln boe).

"Wizja rozwoju koncernu w nowej strategii wpisuje się w globalne trendy, między innymi w zakresie wykorzystania źródeł energii, rozwoju technologii oraz procesów społecznych, które wpłyną na nowe zachowania i oczekiwania klientów" - podaje spółka w komunikacie.

Spółka w strategii na lata 2017-2021 zapowiada, że chce mieć silną pozycję rynkową w obszarze downstreamu. Planuje też rozwijać ofertę segmentu detalicznego.

Zapowiada jednocześnie ostrożny rozwój obszaru wydobywczego, zwiększając wydobycie w Polsce i Kanadzie.

Spółka chce zadbać o bezpieczeństwo surowcowe, dywersyfikując dostawy ropy i zabezpieczając dostawy gazu ziemnego.

"Dzięki zawartej we wrześniu nowej umowie z PGNiG, koncern posiada zabezpieczone dostawy gazu ziemnego na kolejnych 5 lat. Jeżeli chodzi o dostawy ropy naftowej, planowane jest dalsze umacnianie dotychczasowych i budowanie nowych relacji handlowych z największymi producentami na świecie" - podaje spółka.

Orlen dostrzega potencjał petrochemii, dlatego zamierza kontynuować budowę silnej pozycji w tym obszarze.

"Realizowane będą projekty budowy polietylenu w Czechach, metatezy w Polsce. Prowadzone będą prace koncepcyjne związane z przygotowaniem dalszego rozwoju w zakresie petrochemii przyszłości" - zapowiada firma.

W segmencie detalu PKN planuje dalszy rozwój sieci stacji paliw na rynkach macierzystych.

Celem firmy jest zintegrowane zarządzanie aktywami produkcyjnymi w Polsce, Czechach i na Litwie.

"W naszej strategii stawiamy też na innowacje tworzące wartość. W duchu patriotyzmu gospodarczego będziemy również współpracować z polską nauką oraz innymi spółkami skarbu państwa" - poinformował cytowany w komunikacie Wojciech Jasiński, prezes spółki.

morb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~zenek
plan jest taki aby wytworzyć jak najwięcej miejsc pracy dla misiewiczów - na zasadzie: dobra, zmiana.
~osek
po wczorajszej strategii 6 letniej strategii Lotosu miniplan orlenu to pikuś. no ale jak zamiast menedżerów firmą rządzą politycy...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki