REKLAMA
WEBINAR

Bezrobocie w Polsce spadło. Jest najniższe w całej UE

2023-06-06 11:02, akt.2023-06-06 11:51
publikacja
2023-06-06 11:02
aktualizacja
2023-06-06 11:51

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych MRiPS. Stopa bezrobocia w maju br. to najniższa stopa bezrobocia, jaką zanotowano w maju od ponad 30 lat – komentuje minister Marlena Maląg,

Bezrobocie w Polsce spadło. Jest najniższe w całej UE
Bezrobocie w Polsce spadło. Jest najniższe w całej UE
fot. skrotov / / Shutterstock

Jak poinformował we wtorek PAP resort rodziny, szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2023 r. wyniosła 5,1 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa spadła o 0,1 pkt. proc., a w zestawieniu z końcem maja 2022 r. była niższa o 0,3 pkt. proc.

"To najniższa stopa bezrobocia, jaką w maju odnotowano od ponad 30 lat" – komentuje dla PAP minister Marlena Maląg.

"Kolejny raz jesteśmy świadkami efektywności instrumentów, jakie wprowadza rząd Prawa i Sprawiedliwości. Działania, które podjęliśmy, skutecznie chronią polski rynek pracy i wspierają przedsiębiorczość Polaków. Najnowsze dane potwierdzają, jak bardzo pracowitym i ambitnym narodem jesteśmy" – podkreśla.

Według wstępnych danych w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. bezrobotnych, czyli o 18,3 tys. (2,2 proc.) mniej niż w końcu poprzedniego miesiąca. W porównaniu do końca maja 2022 r. liczba bezrobotnych spadła z kolei o 46,6 tys. osób (5,5 proc.).

Najniższe bezrobocie w maju br. zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

Według danych resortu pracodawcy zgłosili w maju do urzędów pracy 92,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 11,7 tys. więcej niż w kwietniu 2023 r.

MRiPS podkreśla, że Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Stopa bezrobocia w Polsce i w Czechach w kwietniu br. wyniosła 2,7 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,5 proc. w strefie Euro.

"To ogromny, historyczny sukces, który świadczy o sile polskiej gospodarki" – wskazuje minister Maląg.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
setpaj
Jest to bzdurny wskaźnik, który nie mówi o faktach... bezrobocie w Polsce jest znacznie wyższe myślę, że nawet x10. Wskaźnik informuje tylko o bezrobotnych zarejestrowanych, niestety przepisy są w tej chwili tak skonstruowane, że urząd pracy może cię wyrejestrować z byle jakiej przyczyny nawet wtedy, gdy już nie pobierasz zasiłku Jest to bzdurny wskaźnik, który nie mówi o faktach... bezrobocie w Polsce jest znacznie wyższe myślę, że nawet x10. Wskaźnik informuje tylko o bezrobotnych zarejestrowanych, niestety przepisy są w tej chwili tak skonstruowane, że urząd pracy może cię wyrejestrować z byle jakiej przyczyny nawet wtedy, gdy już nie pobierasz zasiłku i dalej jesteś bezrobotnym, tylko już nie w statystykach i te bzdury się ciągle powielane...
arzab
Kolejna propagandowa wrzutka ministry ! Kluczowe tutaj jest słowo "rejestrowanego". Podległe temu nieszczęsnemu ministerstwu UP robią wszystko by bezrobotnego wykasować z rejestru. W/g ministerstwa jeśli bezrobotny nie jest rejestrowany to go nie ma ! Naciąganie faktów do założonej tezy !
simonsoft8
prawdopodob, prostytucja liczy się ale za mało
polishgirl_89
Bezrobocie najniższe bo wszyscy młodzi wyjechali z naszego kraju? Ciekawe co by się stało jakby te miliony Polaków , którzy mieszkają poza granicami naszego kraju by wrócili? Napewno długo by musieli szukać pracy, która pozwoliłaby im zapewnić wystarczające środki na utrzymanie
grzegorzkubik
Gospodarka działa na naszą korzyść i rząd też.
qart
Jeszce nie mamy pełnej komuny jak w Hiszpanii czy Francji, więc biznes wciąż si e do nas przenosi. Jak zaczną się imlementacje "zielonej polityki" jak zpowiada Trzaskowski skończy się dobra passa.
PS. Kroś podał poza Gazetą Prawną o ustawie zgłoszonej w Senacie przez PO w spraie ustawowego ograniczania spożycia mięsa i nabiału?
blesso
Pisowskie brednie.
W 2015 przed objęciem rządów przez populistów z PiS bezrobocie spadało nieprzerwanie od stycznia 2003 roku gdy wynosiło 20%
W 2015 roku stopa bezrobocie oscylowała wokół 9-10%
gruking
Jak wam Pokrakom ciężko przyjąć jakąkolwiek dobrą informacje o swoim kraju. To juz jest stan umysłu...gdy rzeczywistość jest inna niż podaje TVN.
niederfurzdorf
To oczywista oczywistość , że za Donka emigracja wracała, nawet ta powojenna….a inny oczywisty fakt, że za Tuska brakowało rąk do pracy, budżet nie nadążał ze zbieraniem CITu, nie bylo żadnej gigantycznej dziury budżetowej , która groziła postępowaniem KE z powodu nadmiernego deficytu a co za tym idzie podnoszenia wieku emerytalnego,To oczywista oczywistość , że za Donka emigracja wracała, nawet ta powojenna….a inny oczywisty fakt, że za Tuska brakowało rąk do pracy, budżet nie nadążał ze zbieraniem CITu, nie bylo żadnej gigantycznej dziury budżetowej , która groziła postępowaniem KE z powodu nadmiernego deficytu a co za tym idzie podnoszenia wieku emerytalnego, nacjonalizowania 151 miliardów prywatnych składek w OFE! Tak rozgrzana była gospodarka za czasów Donka!
jas2 odpowiada niederfurzdorf
No i za Tuska było 800+

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki