REKLAMA

Stłuczka i co dalej?

2010-02-03 11:06
publikacja
2010-02-03 11:06
Stłuczka i co dalej?
Stłuczka i co dalej?
fot. moodboard / / YAY Foto

Na drogach jest ślisko i o stłuczkę łatwo. Jak się zachować, gdy już do niej dojdzie? Czy zawsze trzeba wzywać policję? Przeczytaj, co radzą eksperci portalu motofakty.pl

Kiedy wzywać policję, a kiedy nie

Sytuację stłuczki do pewnego stopnia regulują przepisy ruchu drogowego. Gdy mamy do czynienia z wypadkiem, czyli ktoś zostaje ranny, musi interweniować policja. Podobnie jest, gdy do stłuczki doszło w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. jeden z kierowców może być pod wpływem alkoholu.

Kiedy dojdzie do kolizji, czyli stłuczki w której nikt nie został ranny, nie ma obowiązku wzywania policji. Osoby biorące udział w kolizji mogą „sprawę” załatwić same jeśli uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca jest zobowiązany napisać oświadczenie poszkodowanemu i zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu.

Nie zawsze jednak okoliczności stłuczki lub ich ocena przez uczestników jest jednoznaczna. Czasem żaden z kierowców nie chce przyznać się do winy. Wówczas lepiej wezwać policję.

Funkcjonariusze ocenią sytuację i wskażą, na kim spoczywa odpowiedzialność. Przy okazji sporządzą notatkę, która dla ubezpieczycieli jest mocnym dowodem uwiarygodniającym przebieg zdarzeń i stanowiącym podstawę do wypłaty odszkodowania. Przyjazd drogówki będzie oznaczał, że sprawca dostanie mandat i punkty karne, chyba że nie zgodzi się z oceną policjantów i sprawa trafi do sądu grodzkiego. 

Świadkowie zdarzenia

Jeśli są wątpliwości kto jest winien kolizji, warto znaleźć świadków zdarzenia. Mogą to być przechodnie, mieszkańcy pobliskich domów lub inni kierowcy. Jeżeli znajdą się osoby, które widziały stłuczkę, trzeba poprosić je o podanie danych do oświadczenia dla ubezpieczyciela. 

Czynności konieczne na miejscu wypadku

W przypadku kolizji obowiązkowe jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w niej udział. Nie mogą one utrudniać ruchu, ani stanowić zagrożenia dla innych kierowców. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Gdy usunięcie pojazdu nie jest możliwe (uszkodzenia zawieszenia, układu kierowniczego), obowiązkiem jest włączenie świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Warto to zrobić także tuż po stłuczce.

Jeśli do kolizji doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów. Na innych drogach poza obszarem zabudowanym w odległości 30-50 m od pojazdów.
Kiedy na miejsce przybędą policjanci, to oni „przejmują dowodzenie”. Uczestnicy kolizji mają obowiązek bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy.

Oświadczenie o winie

Jeśli kierowcy nie chcą wzywać policji, mogą spisać oświadczenie dotyczące kolizji. Powinno ono powstać w kilku kopiach (w zależności od ilości uczestników stłuczki) i zawierać:

  • dane uczestników kolizji: imiona, nazwiska, adresy zameldowania, numery praw jazdy
  • dane właściciela pojazdu, jeśli nie jest nim kierowca (jeśli właścicielem jest firma - nazwa firmy, adres siedziby) - dane pojazdów: marka, model, numery rejestracyjne
  • dane ubezpieczycieli: nazwa, adres, rodzaj polisy ubezpieczeniowej (OC/AC), numer polisy, data ważności polisy
  • krótki opis sytuacji ze wskazaniem: miejsca, daty i godziny kolizji, powodu kolizji (np. zajechanie drogi, zmiana pasa ruchu)
  • poglądowy szkic sytuacji: kierunki ruchu pojazdów, ich pozycja w momencie kolizji
  • wskazanie uszkodzeń.

Maciej Pobocha 

Źródło:
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marek_belka2
Ja kupiłem fajne Profesjonalne Oswiadczenie Sprawcy Wypadku na Allegro. Jest pełno sprzedających. Wożę przy sobie.Zapraszam na strone www.oswiadczenie-sprawcy.pl i do zakupów na Allegro.Polecam !!!
rafal861
Dopłata do kosztorysów. Darmowa Analiza

Szybka analiza szkody...

Potrzebujesz pomocy?
Dostałeś odszkodowanie z OC sprawcy,ale nie pokryło kosztów naprawy? Napisałeś odwołanie,ale bez skutku? A Ty nadal uważasz, że wypłata była zaniżona?
Zostaw to nam,do 24h bezpłatnie przeliczymy szkodę na podstawie
Dopłata do kosztorysów. Darmowa Analiza

Szybka analiza szkody...

Potrzebujesz pomocy?
Dostałeś odszkodowanie z OC sprawcy,ale nie pokryło kosztów naprawy? Napisałeś odwołanie,ale bez skutku? A Ty nadal uważasz, że wypłata była zaniżona?
Zostaw to nam,do 24h bezpłatnie przeliczymy szkodę na podstawie kosztorysu i jeśli szkoda została zaniżona dopłacimy gotówkę.
Nie ponosisz kosztów występowania na drogę sądową. My odkupimy szkodę i wystąpimy do Towarzystwa.
Same plusy. Przekonaj sie,gdyż wiekszość szkód jest zaniżana. 517-110-106
~POSZKODOWANY
samochód volkswagan pasat b6 mymósz stłuczki we wroclawiu DW 837JX UWARZAĆ NA DRANIA

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki