REKLAMA

Stawka zasiłku chorobowego w KRUS w górę

2020-03-20 16:14
publikacja
2020-03-20 16:14

O 50 proc., do 15 zł za dzień choroby, została podniesiona stawka zasiłku chorobowego w KRUS. Ponadto rolnicy będą mogli szybciej nabyć prawo do tego zasiłku, jeżeli zachorują na koronawirusa. Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie w tej sprawie - podał resort rolnictwa.

/ fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

"Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom prawnym ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rolnicy i domownicy będą mogli szybciej i sprawniej nabyć prawo do zasiłku chorobowego, w przypadku zachorowania na COVID-19.

Jednocześnie wprowadzona została wyższa stawka zasiłku chorobowego. Jest to wzrost do 150 proc. poprzedniego poziomu za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą" - poinformował resort w komunikacie.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski podpisał w czwartek nowelizację rozporządzenia w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

Zgodnie z tym rozporządzeniem następuje skrócenie okresu uprawniającego do wypłaty zasiłku chorobowego z 30 do 14 dni czasowej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, jeżeli niezdolność ta jest spowodowana zakażeniem lub chorobą układu oddechowego wywołanym przez koronawirusa.

"Powyższe zmiany są odpowiedzią Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemiologicznego, które wynika z rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Zmiany związane są także z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" - zaznaczyło ministerstwo.

Zasiłek chorobowy wypłacany jest rolnikom przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest on finansowany z Funduszu Składkowego ubezpieczenia Społecznego Rolników. Przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Zasiłek chorobowy za każdy 1 dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wynosił 10 zł.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 8 marca 2020 r. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pspiak
Jestem rolnikiem mam 1.0477h przeliczeniowego płacę KRUS pracuje u siebie zajmuje się hodowla kóz spokojnie utrzymuje się z tego. Pracuje 7 dni w tygodniu średnio po 10 godzin czasem 14 jak to w rolnictwie. Unia rocznie dokłada mi około 5000tysi. Maszyn nie posiadam bo mnie nie stać a unia małym rolnikom nie daje, albo Jestem rolnikiem mam 1.0477h przeliczeniowego płacę KRUS pracuje u siebie zajmuje się hodowla kóz spokojnie utrzymuje się z tego. Pracuje 7 dni w tygodniu średnio po 10 godzin czasem 14 jak to w rolnictwie. Unia rocznie dokłada mi około 5000tysi. Maszyn nie posiadam bo mnie nie stać a unia małym rolnikom nie daje, albo daje tylko najpierw muszę wyłożyć swoje. Z chęcią pozwolę komuś popracować choć jeden dzień na moim gospodarstwie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich i życzę góry pieniądzów.
xgred
Teraz to rolnik będzie żyć.15 zł chorobowego.Tylko chorować.
ziom80
Jak poczujecie głód to na rolnika złego słowa nie powiecie . :-)
jes
Produkty rolne nagle zdrożały o 100% u tych biednych, schorowanych rolników. A my im wińcej i wińcej.
reinonak
Rolnik 50 ha, stawka za ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i chorobowe - 188zł/mies.
Mały przedsiębiorca nie mający minimum 40 000 zł rocznie dopłat za 50 ha - 1431zł/mies.
Przykład naszej sprawiedliwości społecznej.
mknowak
Ale właśnie tego chcą wyborcy więc w czym problem...... musisz sam dojść do tego że firma to zło i lepiej ją zamknąć iść po zasiłki i będzie ci się żyło znacznie lepiej.
pomorzaninm
wszyscy powinni byc w KRUSie ... ooooo ale ktora partia tak zrobi ... ?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki