REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Stan wyjątkowy. Turyści odwołują rezerwacje na Podlasiu

2021-09-05 06:56
publikacja
2021-09-05 06:56
Stan wyjątkowy. Turyści odwołują rezerwacje na Podlasiu
Stan wyjątkowy. Turyści odwołują rezerwacje na Podlasiu
fot. Artur Bociarski / / Shutterstock

Turyści dzwonią i odwołują rezerwacje, choć strefa obowiązywania stanu wyjątkowego jest 30 kilometrów dalej - powiedziała PAP przewodnik turystyczny z Supraśla, pani Kasia, która prowadzi galerie "kopart" i organizuje spacery "szwędaczki supraskie". W mieście wyraźnie mniej jest przyjezdnych.

Supraśl jest miejscowością uzdrowiskową, zwykle pełną turystów. Nie jest tak znana jak górskie czy nadmorskie miejscowości, ale ma swoich wiernych fanów. Na głównej ulicy prowadzącej do bulwarów nadrzecznych pełno uroczych sklepików z pamiątkami z Podlasia, knajpek, lodziarni. W lokalach widać kilka osób, w większości stoliki są puste.

"Chociaż strefa stanu wyjątkowego jest 30 kilometrów dalej, to jednak odczuwalny jest spadek liczby turystów" - ocenia pani Kasia, właścicielka galerii. "Goście, którzy mieli rezerwacje, dzwonią i je odwołują. Ja też odczuwam, że mam mniej gości, nawet mi się grupa nie zebrała na +szwędaczki supraskie+ (spacery po zmroku z pochodniami - PAP)" - mówi. "Dużo częściej latają tu helikoptery (...) teraz to już nikogo nie dziwi" - dodaje.

"Jesteśmy na szlaku turystycznym, który prowadzi dalej aż do granicy. Dla turystów to już nie jest tak atrakcyjne, jak nie mogą zobaczyć wszystkich atrakcji, bo niektóre są właśnie w miejscowościach objętych stanem wyjątkowym" - tłumaczy. Zauważyła też, że nie można liczyć na odszkodowania na terenach, które nie są objęte stanem wyjątkowym.

Na bulwarach nad rzeką Supraśl mniej jest spacerowiczów niż zazwyczaj. Po wprowadzenia stanu wyjątkowego widać więcej patroli policyjnych i wojskowych.

Spotkani w Supraślu pani Barbara i pan Kazimierz z Wrocławia przyjeżdżają tu regularnie, prawie co roku. "Zwiedziliśmy już chyba wszystko w okolicy, więc nie musimy nigdzie jeździć. Ale gdzieś tam w środku mamy jakiś lęk, szczególnie jak widzimy tyle wojska. Tu zawsze było tak spokojnie, a teraz czuć taką lekką atmosferę strachu" - powiedzieli PAP.

Od czwartku w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Według rozporządzenia obowiązuje zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Zakaz nie dotyczy służb ratowniczych, medycznych i osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.

Jak podkreślał na konferencji w czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w innych sytuacjach "zawsze właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł wydać pozwolenie na wjazd na teren, gdzie będzie obowiązywał stan wyjątkowy".

Autorka: Marta Stańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ajwaj_
Teraz sie okazalo, ze stan wyjatkowy to przez manewry "Zapad" od 20 lat
PISy-Boyz boja sie wszystkiego, turystów, paru chlopaków przajazdem
z poludnia, czolgów "Zapada" itd.
Na slowo Iskander Balbina juz w helmie w piwnicy :)
koperytko
Teraz się dowiem że pas przygraniczny z Baiłorusią to mekka turystów gdzie przyjeżdza ich conajmniej milion we wrzesniu. Takie miejsce porównywalne do Miedzyzdrojów, Krakowa czy Zakopanego, a ten wredny bezczelny prezydent zrobił tam strefe konfliktu zbrojnego - przekaz na miare lemingozy z iq 70
ajwaj_
Nie czytasz a piszesz

""Supraśl jest miejscowością uzdrowiskową, zwykle pełną turystów. Nie jest tak znana jak górskie czy nadmorskie miejscowości, ale ma swoich wiernych fanów.""

Zamyknie bez sensu i fobia Balbiny & co. droga dla podatnika
marekpoznan odpowiada ajwaj_
Ruski trolku nigdy nie byłeś na Podlasiu a bredzisz. Jak zwykle zresztą.
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Szanse na rozwój byly by, jak by nie Balbiny w panice
______________________
""Supraśl – miasto w Polsce położone w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Supraśl. Położone jest nad rzeką Supraślą, na Wysoczyźnie Białostockiej, jest otoczone Puszczą Knyszyńską.
Szanse na rozwój byly by, jak by nie Balbiny w panice
______________________
""Supraśl – miasto w Polsce położone w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Supraśl. Położone jest nad rzeką Supraślą, na Wysoczyźnie Białostockiej, jest otoczone Puszczą Knyszyńską.

W Supraślu znajduje się siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.
Dzięki walorom ekologicznym miasta, czystości powietrza, brakowi ośrodków przemysłowych, mikroklimatowi oraz znajdującym się w pobliżu Supraśla bogatym złożom borowin, w 1999 Supraśl uzyskał status uzdrowiska[4].""
marekpoznan
"Supraśl jest miejscowością uzdrowiskową, zwykle pełną turystów."

Ta jasne, byłem tam kilka lat temu w lipcu i byłem jedynym turystą. Podobnie w Białymstoku gdzie są turyści ale z Białorusi, przyjeżdżają na zakupy bo u nich wszystko droższe.
lorelie
" turyści" na Podlasiu..we wrześniu, przy 5 stopniach w nocy...
300_pala
A ile stopni jest w lutym w Alpach ??
lorelie odpowiada 300_pala
kolejny wykolejony z PO, porównuje wypoczynek w 3 km strefie przygranicznej do Alp. Co wy w tej platformie ćpacie? bierzesz towar od Rafała białego noska czy trzasskowianka ci zaszkodziła?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki