Stabilizacja stóp proc. w Polsce przez dłuższy czas wciąż najbardziej prawdopodobna

Komunikat i retoryka członków RPP po lutowym posiedzeniu wskazuje, że wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest stabilizacja stóp procentowych w Polsce przez dłuższy czas - oceniają ekonomiści.

(FORUM)

"Komunikat, jak i wypowiedzi członków RPP po posiedzeniu wskazują, że wciąż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem pozostaje stabilizacja stóp procentowych. Oczekiwań tych nie zakłóci zapewne także wyskok inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu, ponieważ będzie on wynikał z czynników podażowych i administracyjnych. Wynik posiedzenia RPP w tym miesiącu jest neutralny dla rynków i dla oczekiwań co do przyszłej ścieżki stóp procentowych" - napisali w komentarzu po konferencji ekonomiści Banku Millennium.

Również w ocenie głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek, w kolejnych miesiącach nie będzie zmian stóp procentowych w Polsce. Jej zdaniem jednak, pod coraz większym znakiem zapytania pozostaje horyzont tej stabilizacji.

"Dość późna, w porównaniu do poprzednich miesięcy, dzisiejsza decyzja RPP w sprawie stóp procentowych wynikała - jak można wnioskować z wypowiedzi członków RPP - z intensywnej dyskusji na temat ostatnich danych z polskiej gospodarki. A są one niepokojące: z jednej strony mamy mocniejsze od oczekiwań przyspieszanie inflacji, z drugiej natomiast wolniejsze od spodziewanego tempo wzrostu PKB. To oznacza, że kolejnej rewizji, tym razem prawdopodobnie głębszej niż ostatnio, będzie musiała ulec marcowa Projekcja Inflacji" - napisała ekonomistka.

"To z kolei oznacza, że kończy się dotychczasowy komfort RPP, gdzie tempo wzrostu gospodarczego zaskakiwało pozytywnie, zaś inflacja utrzymywała się na niskim poziomie. Zwłaszcza ta ostatnia może być przedmiotem zdziwień w tym roku, biorąc pod uwagę nie tylko zapowiedziane od stycznia podwyżki cen i opłat, ale także pewne nowości, jak np. opłata cukrowa. Na razie jednak RPP nadal za najbardziej odpowiednią uznaje postawę „wait and see”, co oznacza, że w kolejnych miesiącach nie będzie zmian stóp procentowych. Pod coraz większym znakiem zapytania staje jednak wciąż deklarowany (do 2022 r.) przez prof. A. Glapińskiego horyzont tej stabilizacji" - dodała. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,26% 4,1168
2020-03-31 01:30:00
EUR/PLN 0,07% 4,5401
2020-03-31 01:29:00
EUR/USD -0,08% 1,1030
2020-03-31 01:30:00
CHF/PLN 0,13% 4,2871
2020-03-31 01:30:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil