REKLAMA

Sprzedaż Impexmetalu Aluminium Konin przez Boryszew powinna nastąpić w III kw. '20

2020-06-30 13:34
publikacja
2020-06-30 13:34
fot. Wolfgang Rattay / FORUM

Finalizacja transakcji sprzedaży przez Boryszew Impexmetalu Aluminium Konin szwedzkiej spółce Gränges AB powinna nastąpić w III kw. 2020 roku - poinformował podczas konferencji prasowej prezes Boryszewa Piotr Lisiecki. Dodał, że dzięki środkom ze sprzedaży wskaźnik długu netto do EBITDA grupy znacznie spadnie, poniżej bankowych kowenantów.

"W ubiegły czwartek odbyło się WZ spółki Gränges, które zatwierdziło emisję nowych akcji, gwarantowaną przez banki. Emisja dojdzie do skutku. Szwedzka firma ma pieniądze na tę akwizycję. Dzień wcześniej wpłynął w ostatecznym kształcie wniosek do Komisji Europejskiej. Oczekiwałbym zgody Komisji Europejskiej w tej sprawie pod koniec lipca, może na początku sierpnia" - powiedział prezes.

"Oceniam prawdopodobieństwo dojścia transakcji do skutku bardzo wysoko.(...) Transakcja powinna zamknąć się w III kwartale" - dodał.

Pod koniec listopada 2019 roku Boryszew podpisał przedwstępną warunkową umowę sprzedaży akcji Impexmetalu szwedzkiej spółce Gränges AB. Cena sprzedaży określona ma być w oparciu o korektę wartości przedsiębiorstwa spółki, uzgodnionej na 938 mln zł o wysokość m.in.: długu netto, kapitału obrotowego netto, przedpłaconych nakładów inwestycyjnych i innych korekt wynikających z warunków transakcji.

Umowa z Grängesem została zawarta z zastrzeżeniem spełnienia się warunków zawieszających w niej określonych, w tym między innymi: warunku dokonania podziału Impexmetalu przez wydzielenie majątku na spółkę Impexmetal Holding, w taki sposób, że w majątku spółki pozostanie działalność produkcyjna prowadzona dotychczas w Koninie oraz warunku uzyskania zgód odpowiednich organów antymonopolowych na dokonanie transakcji.

W pierwszym kwartale 2020 roku grupa Boryszew naruszyła kowenant finansowy w zakresie długo netto/EBITDA. Wskaźnik ten wyniósł 3,8, podczas gdy w umowach kredytowanych wskaźnik grupy miał się kształtować na poziomie nie wyższym niż 3,5. W przypadku wskaźnika dług brutto/EBITDA miało to być do 3,7, a w I kw. wskaźnik sięgnie 4,19. Krzysztof Kołodziejczyk dyrektor finansowy Boryszewa ocenia, że przekroczenie kowenantów w I kw. 2020 roku nie powinno wpłynąć na relacje grupy Boryszew z bankami.

Lisiecki liczy na szybką finalizację transakcji i zmniejszenie zadłużenia grupy.

"Wpłynięcie środków do Boryszewa będzie oznaczało, że dług netto grupy bardzo znacząco spadnie. Poziom długu do EBITDA zacznie spadnie, dużo poniżej bardzo bezpiecznych progów, jakie banki mogłyby sobie zakładać. Znacząco poniżej kowenantów bankowych" - powiedział.

"W przypadku braku transakcji, ten rok będzie wyzwaniem i ten wskaźnik pewnie w tym roku będzie przekroczony. Nasze modele mówią, że będzie przekroczony tylko w tym roku i od nowego roku wracamy na ścieżkę normalnych poziomów" - dodał.

W ocenie prezesa, nawet przy pesymistycznym wariancie będzie to możliwe dzięki m.in. minimalizacji wydatków inwestycyjnych i pozytywnej EBITDA w 2020 roku.

Kołodziejczyk zapowiedział, że w przypadku sprzedaży Impexmetalu Aluminium Konin, CAPEX grupy w 2020 roku wyniesie ok. 50 mln zł, gdyż wszystkie wydatki inwestycyjne poniesione w zakładzie w Koninie zostaną zwrócone przez nowego inwestora. Jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, będzie to 100-120 mln zł.

W pierwszym kwartale CAPEX grupy wyniósł 50,3 mln zł, z czego 32 mln zł stanowiły wydatki inwestycyjne w Hucie Aluminium Konin.

Prezes poinformował, że w II kwartale grupa otrzyma 16 mln zł dopłat do wynagrodzeń pracowników. Zapowiedział też, że w związku z pogorszeniem koniunktury w II kwartale nastąpi redukcja zatrudnienia, ale nie podał jej skali.

Grupa Boryszew jest grupą przemysłową specjalizującą się w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, a także chemii przemysłowej. W jej skład wchodzi blisko 40 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 14 krajach na 4 kontynentach. Grupa zatrudnia 11 tys. pracowników.(PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki