REKLAMA
WAŻNE

Spór w rządzie o niższe podatki dla twórców

2016-02-18 01:32
publikacja
2016-02-18 01:32

Minister finansów nie zgadza się na propozycję resortu kultury likwidacji limitu kosztów uzyskania przychodów.

Spór w rządzie o niższe podatki dla twórców / YAY Foto

1 stycznia 2013 r. zostały zniesione 50-procentowe nielimitowane koszty uzyskania przychodów dla lepiej zarabiających twórców i artystów. Ówczesny premier Donald Tusk argumentował, że przywilej płacenia niższych podatków przez twórców i artystów jest nieuzasadniony. Stałe 50-procentowe koszty uzyskania przychodów oznaczały np., że gdy ktoś zarobił 100 tys. zł, po odliczeniu zryczałtowanych kosztów (50 tys. zł) płacił podatek dochodowy tylko od drugiej połowy kwoty (czyli od 50 tys. zł). Artyści i twórcy dostawali więcej „na rękę” niż pozostałe grupy zawodowe. Od ponad trzech lat twórcy i artyści mogą wrzucić w koszty maksymalnie 43 tys. zł rocznie. Oznacza to, że płacą wyższe podatki. Poprzedni rząd szacował, że dzięki dokręceniu śruby twórcom budżet państwa oszczędzi w 2013 r. 164 mln zł, a w 2014 r. — 173 mln zł.

Za ludźmi kultury i sztuki postanowili ująć się politycy PiS. Piotr Gliński, minister kultury, na początku stycznia 2016 r. obiecał artystom powrót do poprzednich regulacji. Jarosław Sellin, wiceminister kultury, informował, że „obecny rząd odda twórcom zabrane im odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodu”, ponieważ „rządy PO spowodowały, że zatrudnieni w państwowych instytucjach kultury zarabiają niewiele, stając się dziadami kultury”.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ciprex
Komuna jak zwykle da kasę na służby, górników i innych grubych misiów opływających w przywileje. Oczywiście zapłacą za to szaraki a najbardziej dojadą jak zwykle ,,burzujów,, na jednoosobowej dzialaności. Ale głupi naród się cieszy bo pińcet na Brajanka dostanie. Nie patrzy że państwo aby dać mu te 500 PLN to Komuna jak zwykle da kasę na służby, górników i innych grubych misiów opływających w przywileje. Oczywiście zapłacą za to szaraki a najbardziej dojadą jak zwykle ,,burzujów,, na jednoosobowej dzialaności. Ale głupi naród się cieszy bo pińcet na Brajanka dostanie. Nie patrzy że państwo aby dać mu te 500 PLN to mu z drugiej kieszeni 1000pln ukradnie.
~Aaa
1000 PLN to nie, ale z 600 PLN napewno

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki