REKLAMA

Spółki farmaceutyczne przywitały Trumpa wzrostami

2016-11-09 13:36
publikacja
2016-11-09 13:36
fot. Aprecia Pharmaceuticals /

Większość giełdowych indeksów zareagowała na wynik amerykańskich wyborów mniejszymi, bądź większymi spadkami. Były jednak wyjątki, do tych należała branża farmaceutyczna.

W środę około godziny 12 indeks Stoxx Europe 600 Health Care umacniał się o 3,3%. Drożały m.in. papiery takich gigantów jak GlaxoSmithKline (+1,5%), Novartis (+4,0%) czy Roche Holding (+4,6%). Indeks odbija tym samym od blisko dwuletnich minimów, które wyznaczył on po mocnych spadkach notowanych w ostatnich trzech miesiącach. 

Jednym z elementów, który negatywnie wpływał na notowania spółek z sektora, były wypowiedzi Hilary Clinton dotyczące branży farmaceutycznej. Kandydatka demokratów wielokrotnie opowiadała się przeciw maksymalizowaniu zysków przez spółki sprzedające leki i zapowiadała rozprawę z tego typu procederem po przejęciu władzy. Realizacja tych obietnic mogła z jednej strony ograniczyć zyski sektora, spowalniając jednocześnie rozwój całej branży.

Przez większą część kampanii wyborczej sondaże wskazywały, że to właśnie Clinton jest faworytem do zwycięstwa i to właśnie ten scenariusz wyceniano na rynkach. Dziś rano okazało się jednak, że wygrał Donald Trump i widmo realizacji polityki "bata na firmy farmaceutyczne" oddaliło się.

Warto jednak pamiętać, że Trump również ma wiele zastrzeżeń do funkcjonowania systemu służby zdrowia w USA. Źródła problemów szuka on jednak przede wszystkim w programach takich jak Obamacare. 

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Jan
Kampania się skończyła a jednak plucia, insynuacji ciąg dalszy. Słyszeliście "pożegnalną" przemowę Hillary? To było lewackie jątrzenie. MarksistoLezbianiści nie poddają się tak łatwo.
~niepelnosprawny_org
skad wiadomo, ze o Trumpa chodzi? moze o cos innego? rynek po prostu idzie dalej, a te strachy na lachy przez wiadome media nakrecane powinny teraz dobrze zapłacić za te wiadomosci-naciski
~Michał_
Wszyscy witają nowego przy wódce

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki