Spółki energetyczne liczą, że koncepcja wydzielenia wytwórczych aktywów węglowych zostanie wypracowana w tym roku, tak, by do finalizacji procesu doszło w przyszłym roku – poinformowali przedstawiciele grup energetycznych podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Prezes PGE Dariusz Marzec, pytany kiedy proces wydzielenia aktywów węglowych powinien się rozpocząć, odpowiedział: „Na pewno w tym roku. Pracujemy, by były odpowiednie propozycje, bo to się może wiązać z aktami prawnymi, w tym roku. Mamy nadzieję zakończyć to w przyszłym roku”.
„W moim przekonaniu to wykonalne, celowe i konieczne, by w przyszłym roku ten proces się zakończył” – dodał prezes PGE.
Prezes Tauronu Grzegorz Lot poinformował, że w tym roku powinna zostać uzgodniona koncepcja wydzielenia aktywów.
„Jesteśmy zdeterminowani. (…) Idealny, wymarzony harmonogram jest taki, że w tym roku będzie uzgodnienie założeń, podpisanie kwitów i od 1 stycznia konkretna praca nie nad koncepcjami, a nad zrealizowaniem tematu” – powiedział prezes Tauronu Grzegorz Lot.

Minister przemysłu Marzena Czarnecka poinformowała podczas panelu, że Skarb Państwa jest zainteresowany wydzieleniem wytwórczych aktywów węglowych z grup energetycznych.
„Aktywa zostały w ramach grup energetycznych wyodrębnione, teraz tylko kwestia przeniesienia własności aktywów poza grupy energetyczne” – powiedziała minister.
Jak wskazała Czarnecka, jeśliby do wydzielenia aktywów węglowych nie doszło, grupy energetyczne miałyby kłopot z uzyskaniem finansowania na rozwój albo to finansowanie byłoby droższe. (PAP Biznes)
pel/ gor/





























































