Polenergia i Equinor wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III - podała Polenergia w komunikacie. Łączna wartość dwóch kontraktów wynosi ok. 251 mln euro.


Polenergia posiada 50 proc. udziałów w spółkach projektowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Przedsięwzięcie rozwija z Equinor Wind Power.
W ramach kontraktów, Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za projekt instalacji elektrycznej obu farm - od turbin wiatrowych do punktu przyłączenia z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w stacji Słupsk-Wierzbięcino.
Przedmiotem umów jest: wykonanie prac projektowych dla systemu elektrycznego MFW; dostawa lądowej stacji elektroenergetycznej w formule EPC; dostawa kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej; analizy systemowe; integracja wszystkich urządzeń od innych wykonawców; prace przyłączeniowe.
Jak podano, wynagrodzenie wykonawcy zostało określone na kwotę ok. 251 mln euro, łącznie dla obu umów. Zostało ono skalkulowane częściowo na podstawie stawek ryczałtowych, a częściowo - stawek zależnych od faktycznego czasu pracy wykonawcy. Wynagrodzenie podlegać będzie indeksacji.
Wejście w życie umów uzależnione jest od ziszczenia szeregu warunków.
Polenergia poinformowała, że spółki projektowe wystawią po podpisaniu umów tymczasowe żądanie rozpoczęcia prac (INTP), obejmujące część zakresu umownego.
W związku z rozpoczęciem prac przed spełnieniem warunków umów Polenergia zobowiązana będzie do dostarczenia zabezpieczenia płatności w postaci gwarancji korporacyjnej (PCG). Maksymalna przewidywana kwota zobowiązań spółki z tytułu PCG zabezpieczających prace wykonywane na podstawie INTP wynosić będzie ok. 18,1 mln euro łącznie dla obu spółek projektowych, a z tytułu PCG zabezpieczających prace wykonywane na podstawie NTP, ale przed zamknięciem finansowym wynosić będzie łącznie ok. 35,3 mln euro.
Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, zlokalizowane w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, będą mieć łącznie 1440 MW mocy. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla projektów uzależniona jest od uzyskania pozwoleń i planowana jest na 2024 rok, a pierwsza energia ma być dostarczona do sieci w 2027 roku.
Hitachi Energy działa na polskim rynku od 97 lat i zatrudnia około 2,5 tys. osób. Posiada biura oraz centra technologiczne, badawcze i inżynieryjne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku, a także fabryki w Łodzi i Przasnyszu. (PAP Biznes)
pel/ ana/