REKLAMA

Spółki Polenergii realizujące projekty offshore mają umowy z Hitachi na ok. 251 mln euro

2022-12-30 13:32, akt.2022-12-30 14:23
publikacja
2022-12-30 13:32
aktualizacja
2022-12-30 14:23

Polenergia i Equinor wybrały Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III - podała Polenergia w komunikacie. Łączna wartość dwóch kontraktów wynosi ok. 251 mln euro.

Spółki Polenergii realizujące projekty offshore mają umowy z Hitachi na ok. 251 mln euro
Spółki Polenergii realizujące projekty offshore mają umowy z Hitachi na ok. 251 mln euro
fot. lightrain / / Shutterstock

Polenergia posiada 50 proc. udziałów w spółkach projektowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Przedsięwzięcie rozwija z Equinor Wind Power.

W ramach kontraktów, Hitachi Energy będzie odpowiedzialna za projekt instalacji elektrycznej obu farm - od turbin wiatrowych do punktu przyłączenia z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w stacji Słupsk-Wierzbięcino.

Przedmiotem umów jest: wykonanie prac projektowych dla systemu elektrycznego MFW; dostawa lądowej stacji elektroenergetycznej w formule EPC; dostawa kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej; analizy systemowe; integracja wszystkich urządzeń od innych wykonawców; prace przyłączeniowe.

Jak podano, wynagrodzenie wykonawcy zostało określone na kwotę ok. 251 mln euro, łącznie dla obu umów. Zostało ono skalkulowane częściowo na podstawie stawek ryczałtowych, a częściowo - stawek zależnych od faktycznego czasu pracy wykonawcy. Wynagrodzenie podlegać będzie indeksacji.

Wejście w życie umów uzależnione jest od ziszczenia szeregu warunków.

Polenergia poinformowała, że spółki projektowe wystawią po podpisaniu umów tymczasowe żądanie rozpoczęcia prac (INTP), obejmujące część zakresu umownego.

W związku z rozpoczęciem prac przed spełnieniem warunków umów Polenergia zobowiązana będzie do dostarczenia zabezpieczenia płatności w postaci gwarancji korporacyjnej (PCG). Maksymalna przewidywana kwota zobowiązań spółki z tytułu PCG zabezpieczających prace wykonywane na podstawie INTP wynosić będzie ok. 18,1 mln euro łącznie dla obu spółek projektowych, a z tytułu PCG zabezpieczających prace wykonywane na podstawie NTP, ale przed zamknięciem finansowym wynosić będzie łącznie ok. 35,3 mln euro.

Projekty MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, zlokalizowane w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, będą mieć łącznie 1440 MW mocy. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla projektów uzależniona jest od uzyskania pozwoleń i planowana jest na 2024 rok, a pierwsza energia ma być dostarczona do sieci w 2027 roku.

Hitachi Energy działa na polskim rynku od 97 lat i zatrudnia około 2,5 tys. osób. Posiada biura oraz centra technologiczne, badawcze i inżynieryjne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku, a także fabryki w Łodzi i Przasnyszu. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki