REKLAMA

Spółka P4 z karą za nieterminowe zgłoszenie naruszeń danych osobowych

2021-06-21 12:20
publikacja
2021-06-21 12:20
Spółka P4 z karą za nieterminowe zgłoszenie naruszeń danych osobowych
Spółka P4 z karą za nieterminowe zgłoszenie naruszeń danych osobowych
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

Prezes UODO nałożył karę w wysokości 100 tys. zł na spółkę P4 w związku z nieterminowym zgłoszeniem pięciu przypadków naruszeń danych osobowych z 2020 r. - poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych w poniedziałkowym komunikacie.

Jak poinformował UODO, powodem nałożenia administracyjnej kary pieniężnej na spółkę P4 stało się naruszenie przepisów Prawa telekomunikacyjnego oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 611/2013 z dnia 24 czerwca 2013 r. w sprawie środków mających zastosowanie przy powiadamianiu o przypadkach naruszenia danych osobowych, na mocy dyrektywy 2002/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady o prywatności i łączności elektronicznej.

Uchybienia, które stały się podstawą do nałożenia na P4 kary, dotyczą zgłoszenia przez spółkę naruszenia danych z października 2020 r. oraz czterech zgłoszeń naruszeń danych z grudnia 2020 r., które zostały do Urzędu wysłane jako jedna przesyłka. Wszystkie zgłoszenia zostały przez firmę wysłane ponadto w terminie przekraczającym 24 godziny od ich wykrycia.

Firma P4 wyjaśniła, że zawiadomienie UODO o naruszeniach danych po upływie 24 godzin od wykrycia związane było z nieumyślnym błędem pracowników kancelarii odpowiedzialnych za wysyłkę korespondencji.

UODO w swoim komunikacie podkreślił, że "naruszenie terminu zgłoszenia incydentów bezpieczeństwa ochrony danych nie ma charakteru jednorazowego", a "zawiadomienia te nie były pierwszymi, jakie spółka składała do organu nadzorczego po upływie 24 godzin od jego wykrycia". Jak dodano, "UODO niejednokrotnie też kierował do spółki pisma o złożenie wyjaśnień dotyczących zgłaszania naruszeń po upływie terminu".

Urząd ponadto zaznaczył, że 24-godzinny termin na zgłoszenie naruszenia ochrony danych jest istotny ze względu na odpowiednio szybki czas reakcji UODO na zaistniałe naruszenia, która może zapobiec ewentualnym negatywnym konsekwencjom dla osób, których dane dotyczą.

"Chodzi tu np. o sytuacje, w których naruszenie może prowadzić do kradzieży tożsamości, straty finansowej czy też naruszenia tajemnic prawnie chronionych. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, gdy zakres ujawnionych danych obejmuje np. informacje widniejące w dowodach tożsamości, a więc nie tylko imię i nazwisko, ale numer PESEL, numer dokumentu, adres" - wyjaśniono. (PAP)

mfr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mrbeast
Wniosek - lepiej w ogóle nie zgłaszać i udawać, że nie zauwazono wycieku danych. KROPKA. Szkodliwe, dziadowskie państwo!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki