REKLAMA

Spółka Google potwierdziła, że zawiesza współpracę z Huawei

2019-05-20 05:46
publikacja
2019-05-20 05:46

Przedstawiciele Alphabet Inc. - konglomeratu i holdingu powołanego do życia przez spółkę Google, która też wchodzi w jego skład, potwierdzili w niedzielę w rozmowie z agencją Reutera, że współpraca z chińskim koncernem Huawei została w dużej części zakończona.

fot. Dado Ruvic / / Reuters

Informację o zerwaniu współpracy podała wcześniej w niedzielę na swym portalu należąca do Vox Media sieć "The Verge", specjalizująca się w informacjach na temat nowinek technologicznych i działalności mediów, prezentująca także najnowsze produkty i rozwiązania wprowadzane przez spółki technologiczne.

Jak podkreśla Reuters, decyzja konglomeratu Alphabet Inc. jest związana z wcześniejszą, środową decyzją departamentu handlu USA o wpisaniu Huawei Technologies i 70-ciu związanych z nim firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Dodatkowo, prezydent USA Donald Trump podpisał 15 maja rozporządzenie zakazujące amerykańskim firmom używania sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez podmioty, uznane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Decyzja o zerwaniu przez Alphabet Inc. współpracy z Huawei w praktyce będzie oznaczać, że chiński koncern traci niemal natychmiast dostęp do Google'owskich aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego Android. Następna generacja chińskich smartfonów niejako automatycznie nie będzie mieć dostępu do popularnych aplikacji i usług oferowanych przez Google Play Store, jak Gmail czy Youtube.

Huawei zachowa jedynie dostęp do publicznej wersji systemu operacyjnego Android dla urządzeń mobilnych – AOSP (Android Open Source Project), ale nie będzie mieć uprawnień dających dostęp do prawnie zastrzeżonego, własnościowego oprogramowania zamkniętego.

Agencja Reutera przypomina w komentarzu, że w piątek pojawiły się informacje, iż departament handlu USA może okresowo złagodzić restrykcje nałożone na chiński koncern Huawei, by umożliwić amerykańskim firmom współpracującym z chińskim koncernem w sferze rozwiązań oraz infrastruktury "przestawienie się" i "funkcjonowanie bez zakłóceń".

Po piątkowym oświadczeniu rzecznika departamentu handlu, "nie było jasne, w jakim zakresie restrykcje departamentu handlu mogłyby dotknąć dostępu do oprogramowania koniecznego dla funkcjonowania systemu operacyjnego Android, czyli systemu z jądrem Linux dla urządzeń mobilnych" - pisze Reuters.

Na obecnym etapie - zaznacza agencja - trudno oszacować szkody, jakie przyniesie Huawei decyzja departamentu handlu o objęciu chińskiej firmy restrykcjami. Spółka jest w trakcie definiowania potencjalnych strat i utraconych korzyści; dopiero po sporządzeniu bilansu obraz będzie w miarę kompletny.

Specjaliści od telekomunikacji mobilnej twierdzą jednak, że bez logistycznego wsparcia firm amerykańskich w tym - spółek wchodzących w skład konglomeratu Alphabet Inc., funkcjonowanie Huawei na rynkach światowych raczej nie będzie możliwe.

Google ocenia, że na całym świecie w użyciu jest ok. 2,5 mld aktywnych urządzeń korzystających z systemu Android takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety czy notebooki - zaznacza w komentarzu agencja Reutera. 

mars/ arch.

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
tindala
Amerykanie powinni to wcześniej zrobić. Każde państwo na dorobku kradło i kopiowało, jednak w pewnym momencie trzeba zacząć zachowywać się przyzwoicie. A twierdzenie, że w Autorytarnych Chinach Huawei byłby w stanie odmówić jakimkolwiek żądaniom Partii, jest tak samo głupie jak to że Gazprom nie zależy od decyzji Amerykanie powinni to wcześniej zrobić. Każde państwo na dorobku kradło i kopiowało, jednak w pewnym momencie trzeba zacząć zachowywać się przyzwoicie. A twierdzenie, że w Autorytarnych Chinach Huawei byłby w stanie odmówić jakimkolwiek żądaniom Partii, jest tak samo głupie jak to że Gazprom nie zależy od decyzji Kremla. Ile to już razy wstrzymywano z powodów politycznych dostawy gazu. A kontrola internetu rzeczy ma się do szantażu gazowego jak bomba atomowa do łopatki rozsierdzonego przedszkolaka.
tindala
Przyjaciele Chińczyków, będą się w zamian za ropę i gaz zaopatrywać w świecidełka z Chin. Gdy przyjdzie właściwy moment decyzją Pekinu wyłączy się wszystkie gadżety i ajwaj będzie sobie mógł co najwyżej postukać łyżką w aluminiowy garnek.
spolegliwyksiegowy
To tera lewandowski bedzie jablka nadgryzać ?
karllos7799
USA odda mi kasę za zakupiony telefon ... skoro stanie się on praktycznie bezużyteczny ?
polwielki
poprawność polityczna bankiera mnie rozwala. Moderator usuwa normalne wpisy, pewnie hate speech.
Huawei jest podejrzany o kradzież technologii oraz szpiegowanie użytkowników, tak że drogi karllos7799, trzeba się było najpierw zastanowić nad zakupem telefonu tego producenta.
ajwaj
Infantylno-zalosne metody walki z konkurencja kal-bojów.

HUAWEI ma swój OS, a straty wizerunkowe Jankesów beda tragiczne (jesli beda).
No i zacofanie technologiczne 5G w kal-boj-landzie nie bedzie dla nich zdrowe.
Nawet P20 (tanszy niz P30) ma kamery 20 - 24 MP, robi filmy 960 fps itd
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
Chinscy przyjaciele maja poczucie humoru,
kal-bojom obslugiwanym w ChRL doliczaja na kasie 25% do ceny zakupu

A jesli obetna dostawy Metal Ziem Rzadkich Jankesom, to w chipy w USA beda gume do zucia montowac (Chiny kontroluja 90 % tego rynku)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki