REKLAMA

Społeczeństwo coraz starsze, pracodawcy coraz młodsi

2016-08-30 06:18
publikacja
2016-08-30 06:18

Zmiany demograficzne omijają przedsiębiorców - są coraz młodsi, choć społeczeństwo się starzeje.

Społeczeństwo coraz starsze, pracodawcy coraz młodsi / thetaXstock

Naukowcy biją na alarm - rodzi się mało dzieci i społeczeństwo się starzeje, o czym świadczą twarde dane. Według nich np. tylko w latach 2010-2015 udział ludności w wieku 65+ zwiększył się w Polsce o 2,3 proc., do 15,8 proc - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Tymczasem pracodawcy (przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej jedną osobę) są coraz młodsi.

Jak ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, odmłodzenie przedsiębiorców jest korzystnym zjawiskiem. "Młodzi są często bardziej otwarci na różnego rodzaju nowości sprzyjające rozwojowi biznesu" - dodaje. Podkreśla, że młodzi są także bardziej przygotowani na porażkę w swojej działalności. Jeśli jedno przedsięwzięcie im się nie udaje, to na jego gruzach podejmują się nowych wyzwań.

W Polsce upada coraz mniej firm

W pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. upadły w Polsce 302 firmy. To o 10% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na tle innych państw Europy wypadamy dobrze. Niestety są regiony w naszym kraju, w których bankructw przybywa.

Największą poprawę, jeśli chodzi o zmianę liczby upadłości przedsiębiorstw, odnotowano w woj. małopolskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i podkarpackim.

Wzrost liczby upadłości firm wystąpił np. w woj. północno-wschodnich. Wiąże się to z osłabieniem tamtejszego handlu przygranicznego. Lokalni przedsiębiorcy tracą między innymi na spadku wartości walut Rosji i Białorusi.

Więcej bankructw miało miejsce także w woj. opolskim, śląskim i dolnośląskim. Wzrost liczby upadłości wynika tu z problemów górnictwa. Wiemy, że państwo pomaga bezpośrednio kopalniom, ale przedsiębiorstwa produkujące maszyny i inny sprzęt na potrzeby górnictwa już na tym nie korzystają. A ponieważ nie ma nowych inwestycji w wydobycie, polskie firmy maszynowe i wydobywcze tracą mówi serwisowi infoWire.pl Grzegorz Błachnio, analityk i communication manager z firmy Euler Hermes.

PAP/infowire

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~ole
Niech swoją przedsiębiorczość skierują na robienie dzieci bo nie będą mieli kogo zatrudniać. Kolorowi imigranci do roboty się nie nadają. A więc do roboty polskie biznesmeny.
~ananas
wątpię by dzieci urodzone w pierwszym półroczu były planowane pod kątem 500+. swoją drogą do wypłaty świadczenia mają prawo również uchodźcy - pulshr.pl - a samotna matka z dochodem przekraczającym i kilka zł już nie
~hdhdhhd
No i? A ja co na to wszystko pracyje nic nie dostaje i jeszcze taki sasiad dzieciorob zwie mnie od zlodziei.
~zz
To jedź na KinderGeld i też dostaniesz, nawet na pierwsze dziecko, jak to taki świetny interes.
~fffdd odpowiada ~zz
Interes to jest jak so dwie strony i robia ten interes. A jak jedna strona bierze a drugiej sie zabiera to jest zlodziejstwo. I jeszcze psiocza.
~ljlj
bo głównie młodzi dostają dotacje i gratyfikacje na założenie small budki z kanapkami czy organizacji od niczego. dorośli z wielkimi firmami bankrutują jak leci i redukują firmy zamiast zakładać nowe bo w tym kraju z tymi podatkami trudno cokolwiek utrzymać. a młodzi dostaną na budkę kupią budkowóz po roku sprzedają bo głównie młodzi dostają dotacje i gratyfikacje na założenie small budki z kanapkami czy organizacji od niczego. dorośli z wielkimi firmami bankrutują jak leci i redukują firmy zamiast zakładać nowe bo w tym kraju z tymi podatkami trudno cokolwiek utrzymać. a młodzi dostaną na budkę kupią budkowóz po roku sprzedają i mają 30 tysi na czysto :) opłaca się to czy nie ale 30 /12 miesięcy daje ładny wynik finansowy. po co ma robić za minimalną.
~lpkjlk
dodam tylko że spojrzysz na ceny w budce a tam zwykła kanapka 5 złotych podczas gdy ja w domu zrobię takich pięć za 1/5 tej ceny :/
~Jam odpowiada ~lpkjlk
Nie rozumiem. Ma on robić za darmo, opłacić ludzi, zus, vat, prowadzić negocjacje z dostawcami i jeszcze do tego dopłacać?

Często jadam w takich budkach i dla mnie to luksus że mogę zjeść zapiekankę za 5zł a nie rozgrzebać całą kuchnie dla jednej bagietki.
~jklojlkj odpowiada ~Jam
masz talent, skoro dla jednej kanapki rozgrzebujesz całą kuchnię :) niektórzy tak mają, że przejście na drugą stronę jezdni to ogromne wyzwanie :)
~djdjdh odpowiada ~jklojlkj
A ty chyba malo zarabiasz skoro oplaca ci sie robic kanapki. Mnie sie to w ogole finansowo nie kalkuluje bo przez ten czas co smaruje chleb zarobie na 10 takich kanapek.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki