REKLAMA

Spokojna wigilia Święta Dziękczynienia

2016-11-24 08:35
publikacja
2016-11-24 08:35
Spokojna wigilia Święta Dziękczynienia

Wall Street w środę, czyli w wigilię Dnia Dziękczynienia, miała do przetrawienia mnóstwo raportów makro, ale to, że rozpoczynał się długi weekend (z połową sesji w piątek) mogło bardzo ograniczyć aktywność inwestorów.

Dowiedzieliśmy się, że indeks PMI tylko dla sektora przemysłowego (odczyt wstępny) wyniósł 53,9 pkt. (oczekiwano 53,4 pkt.). W minionym tygodniu złożono 251 tys. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano 241 tys.). Średnia 4. tygodniowa spadła.

Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA w październiku wzrosły o 4,8% m/m (oczekiwano 1,5%) - wzrost nastąpił przede wszystkim przez zamówienia na samoloty, ale zamówienia bez środków transportu też wzrosły o 1% m/m (oczekiwano 0,2%). Indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan wyniósł 93,8 pkt. (oczekiwano 91,6 pkt.).

Indeks cen nieruchomości publikowany przez FHFA we wrześniu wzrósł o 0,6% (oczekiwano 0,5% m/m), a sprzedaż nowych domów w październiku spadła o 1,9% (oczekiwano wzrostu o 3,1%).

Na dwie godziny przed końcem sesji opublikowany został protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Nic nowego w nim nie było, ale protokół potwierdzał, że ludzie Fed zdecydowanie uważają podjęcie decyzji o podwyżce stóp za właściwą. To dodatkowo pomogło bardzo znacznemu umocnieniu dolara.

Wall Street rozpoczęła dzień od około półprocentowych spadków indeksów (mocny dolar szkodził), ale bardzo szybko obóz byków wziął się do pracy i indeksy wróciły w okolice poziomu neutralnego, gdzie rynek czekał na końcową rozgrywkę. Jej po prostu nie było - ta przedświąteczna sesja zakończyła się neutralnie.

GPW w środę zachowywała się od rana nadal bardzo dobrze. Indeksy rosły, mimo tego, że na innych giełdach trzymały się blisko poziomu neutralnego. Jednak ta wstrzemięźliwość i u nas szybko zaowocowała wejściem rynku w stan marazmu.

Przed południem nastroje na europejskich giełdach (szkodziły obawy o włoskie banki i włoskie referendum, które odbędzie się 4.12) pogarszały się, a to doprowadziło indeksy na GPW do poziomu neutralnego. Dalej WIG20 spadać jednak nie chciał, a MWIG40 ciągle barwił się na zielono.

Przed pobudką w USA WIG20 całkowicie zlekceważył spore już wtedy spadki indeksów na innych giełdach europejskich i ruszył na północ. GPW znowu pokazała swoją siłę. Wystarczyło, żeby indeks na Wall Street zaczęły odrabiać straty, żeby WIG20 zyskał 1,18%, a MWIG40 1,08%. Sygnały kupna zostały potwierdzone.

Dzisiaj w USA jest Święto Dziękczynienia i giełdy nie pracują, a jutro pracują tylko do 19:00 naszego czasu. Z tego wynika, że koniec tygodnia powinien być na innych rynkach bardzo spokojny, ale piątek jest też „Czarnym Piątkiem, na podstawie którego ocenia się skłonność Amerykanów do zakupów. To może poprawiać nastroje na rynkach.

Dzisiaj brak inwestorów z USA może osłabić aktywność inwestorów na europejskich rynkach, ale w Warszawie ciągły wzrost ceny miedzi (rano zyskiwała znowu ponda dwa procent) powinien pomagać akcjom KGHM, a to może stać się zaczynem dalszego wzrostu WIG20.

Piotr Kuczyński

Główny Analityk

Dom Inwestycyjny Xelion

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki