Split payment będzie można obejść? Kluczowe przepisy mające uszczelnić VAT mogą okazać się martwe

Podzieloną płatność zastosuje tylko ten, kto zapłaci równo 15 000 zł brutto. Wystarczy jednak, że na fakturze będzie kwota 15 001 zł, a uniknie tego obowiązku - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

(YAY Foto)
Kluczowe przepisy mające uszczelnić VAT mogą okazać się martwe – uważa część ekspertów - podaje czwartkowy "DGP". Jak dodano w artykule, wszystko przez uchwaloną dopiero co nowelizację ustawy o VAT (czeka ona jeszcze na rozpatrzenie senackich poprawek przez Sejm).

Pierwotne założenie Ministerstwa Finansów było takie, by podzielona płatność była obowiązkowa w przypadku faktur opiewających na więcej niż 15 tys. zł. Problem w tym, że przepisy wprowadzające taki obowiązek odsyłają do zapisów w innej ustawie – Prawo przedsiębiorców (art. 19 pkt 2). A tam mowa jest o konkretnej kwocie – 15 tys. zł oraz "wartości transakcji przekraczającej 15 tys. zł". A "kwota" to przecież nie "wartość transakcji" - analizuje "DGP".

"W świetle tego kwota, o której mowa w art. 19 pkt 2 prawa przedsiębiorców, to 15 tys. zł. Nie mniej i nie więcej" – uważa Marek Kwietko-Bębnowski, doradca podatkowy, który wypowiedział się dla dziennika. Tego samego zdania jest Andrzej Nikończyk, partner w KNDP. "W uchwalonej ustawie obowiązkowy split payment dotyczy tylko faktur, w których ogólna należność to dokładnie 15 tys. zł" – potwierdza.

"DGP" zauważa, że w pierwotnym projekcie nowelizacji zapisano to inaczej - limit 15 tys. zł miał być powiązany z transakcją, a nie z fakturą. Potem jednak, po konsultacjach społecznych, resort finansów zmienił zapis i wyjaśnił wprost: "odesłanie do przepisu ustawy – Prawo przedsiębiorców dotyczy wyłącznie kwoty". Dziennik zauważa, że w takiej wersji projekt przyjęły kolejno: rząd, Sejm i Senat.

W rozmowie z "DGP" obecnej wersji przepisów broni Krystian Łatka z Instytutu Studiów Podatkowych. "Oczywiście, że chodziło o faktury o wartości powyżej 15 tys. zł, a nie wyłącznie te, które opiewają na tę kwotę" – mówi. Z kolei resort finansów, mimo pytań skierowanych przez dziennikarzy "DGP", nie skomentował sprawy.

"DGP" przypomina, że obowiązkowy split payment ma już 1 listopada objąć towary i usługi z branż wrażliwych (m.in. smartfony i laptopy).

autor: Krzysztof Kowalczyk

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 karbinadel

Obawiam się, że organy skarbowe będą miały inne zdanie na ten temat. I zgadnijcie, kto wygra

! Odpowiedz
1 5 obywateltbg

A jak w naszym kraju określamy wartość transakcji? Czy to jest kwota którą należy zapłacić? Logika powinna być prosta i tak jest na zachodzie, transakcja, wartość faktury, wartość transakcji, kwota zapłaty za fakturę, dla mnie oznacza to, to samo. Może Panu doradcy podatkowemu trzeba by jeszcze do każdego słowa definicję pisać, ale w ten właśnie sposób gmatwa się przepisy i potrzeba takich "magików" od tłumaczenia co jest co. 15.000,00 zł. i powyżej - kwota, transakcja czy wartość faktury, jest obowiązek i tyle i to jest logiczne, a szukanie dziury w całym i łapanie za słówka, nie ma sensu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 zenonn

Tylu "fachowców" nad tymi przepisami medytuje, prawników
Czy to bezwartościowe antypolskie ścierwo już wyleciało na zbity pysk i masowo trafilo do obozów pracy i dlaczego nie?
Wolacy nic sie nie stało. Glosujcie na PIS.

! Odpowiedz
16 1 loool

Ciesza sie wszyscy wyborcy PO, dalej bedzie mozna robic wałki na vat.

! Odpowiedz
1 15 marcin321

Po prostu brak słów...

! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.