Śpiesz się z przelewami – będzie długa przerwa

analityk Bankier.pl

Święta Bożego Narodzenia w tym roku wypadają w czwartek i piątek. To okazja do dłuższego wypoczynku w rodzinnym gronie, ale oznacza to również, że aż przez 4 dni nie będzie działać najpopularniejszy system rozliczeń międzybankowych. Ze zleceniem płatności warto się pospieszyć.

Z systemu Elixir prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową korzystamy za każdym razem, gdy zlecamy standardowy przelew, polecenie zapłaty lub powtarzalną płatność w postaci zlecenia stałego. Mechanizm łączący polskie banki nie działa jednak w dni, które są ustawowo wolne od pracy. W tym roku będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo długim „bankowym weekendem”.

Jak informuje KIR, na życzenie banków 24 grudnia nie zostanie przeprowadzona trzecia sesja rozliczeniowa. Z kolei 25 i 26 grudnia system nie działa w ogóle, a 27 i 28 grudnia, czyli w sobotę i niedzielę zaraz po świętach, również nie będzie czynny. Dla klientów banków oznacza to, że ze zleceniem płatności, które mają zostać zrealizowane przed świętami należy się pospieszyć. Jeśli nasz przelew nie załapie się na drugą sesję w Wigilię, trafi do odbiorcy dopiero w poniedziałek, 29 grudnia.

Sesje rozliczeniowe KIR odbywają się o godzinach 9.30, 13.30 i 16.00, ale to od banków zależy, o której godzinie ustalony zostanie moment zamknięcia wejścia dla zleceń klientów. Przykładowo w mBanku, aby przelew został rozliczony w drugiej sesji należy zlecić do 9.55. W Alior Banku klient ma czas do 12.20.

Przelewy natychmiastowe też będą miały przerwy

Od kilku lat klienci banków mają dostęp również do przelewów natychmiastowych realizowanych przez dwa systemy – BlueCash i Express Elixir. Możliwość przesłania środków zależna jest w ich przypadku od dostępności banków-uczestników. W wielu przypadkach o tym, czy można wysłać ekspresowy przelew dowiemy się w systemie bankowości internetowej naszego banku, gdzie pojawi się przy zlecaniu operacji odpowiedni komunikat.

Część instytucji uczestniczących w schemacie KIR zaplanowała przerwy w działaniu rozliczeń. Ich listę znajdziemy w tabeli systemu Express Elixir (25 i 26 grudnia niedostępne będą m.in. Citi Handlowy i mBank). W przypadku systemu Blue Cash podobne zestawienie również opublikowano na stronie internetowej, a w święta schemat funkcjonować będzie zgodnie z harmonogramem dla niedziel.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~plazowicz

Akurat przelewy bankowe to jedna z naprawdę niewielu rzeczy w tym kraju, która działa całkiem przyzwoicie. Oczywiście na tle innych państw i oczywiście nie w każdym banku. Przy odrobinie pomysowości za darmo można robić nawet szybkie (max 2h) przelewy miedzy własnymi kontami w różnych bankach. Bardzo życzyłbym sobie żeby tylko na takich problemach polegało życie w tym kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~anka

Zastanawiam sie tylko dlaczego splacajac regularnie swoj kredyt ( gdzie bank ustanowil ze odbywa sie to kazdego pierwszego) i majac na kazdego pierwszego gotowke na koncie do sciagniecia pieniedzy ,jesli bank nie pracuje pierwszego ( czytaj np. nowy rok czy 1 maja) TO MNIE SIE NALICZA ODSETKI ZA NIETERMINOWA splate kredytu..... ..Lichwa i rozboj....................

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ewe

Pierwszy raz spotykam się z czymś takim. Żaden Bank tak nie funkcjonuje...

! Odpowiedz
0 1 ~Łukasz

Aniu możesz podać nazwę banku i kredytu, który został zaciągnięty? Jakoś nie chce mi się wierzyć, ze "Twój" bank pobiera ratę dzień przed, a nie dzień po, po dniu gdy wypada święto.....

! Odpowiedz
1 5 ~WWW

Ja przelewam tyko "spod wersalki" do "za tapczanem" więc w święta śpię spokojnie. Na otomanie:-)

! Odpowiedz
21 1 ~broma

akurat o przelewy się nie martwię bo nie muszę nic teraz wysyłać. inna sprawa że robię je za free a także przez facebooka. takie bajery do konta getin up. zresztą nie tylko te są mega przydatne.

! Odpowiedz
1 26 ~loko

Robisz przelewy przez FB?? Gratuluję mądrości, masz jeszcze pieniądze??

! Odpowiedz
7 9 ~żart

Nieroby "bankowe" do pracy, a nie gruchami (jajami) zbijać "fortunę". Dlaczego K.N.F. nie zajmuje się "darmozjadami".

! Odpowiedz
1 1 ~JKM_to_przegryw

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 ~żart odpowiada ~JKM_to_przegryw

Proszę odblokować wiadomość ~JKM_to_przegryw 2014-12-22 23:26 , usuniętą przez moderatora. To jest wiadomość dla ~żart 2014-12-22 19:46 Proszę się nie "wtrącać" do nie swoich "spraw". Zablokować "może" odbiorca, a nie moderator (wszechwiedzący). Nauczyć się "rozsądku". "Do młodzieży, świat należy".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne