Soros sprzedał swoje złoto?

główny analityk Bankier.pl
Soros Fund Management sprzedał 99% udziałów w największym funduszu ETF inwestującym w fizycznie istniejące złoto. Czyżby najbardziej znany spekulant świata wyczuwał kres „ostatecznej bańki” i czy też jego rozwód z żółtym metalem jest czysto formalny?

Fundusz George’a Sorosa w pierwszych trzech miesiącach roku pozbył się przeszło 4,7 mln jednostek uczestnictwa w SPDR Gold Trust reprezentujących równowartość ok. 15 ton złota wartego przeszło siedemset milionów dolarów. Zarówno sam inwestor jak i rzecznik jego funduszu odmówili mediom komentarza w tej sprawie.

Źródło: Bankier.pl

W styczniu ubiegłego roku George Soros określił złoto jako „ostateczną bańkę spekulacyjną”, równocześnie zwiększając swoje zaangażowanie w żółty metal. Z tego punktu widzenia realizacja zysków, gdy ceny złota wyrażone w amerykańskich dolarach biły nominalne rekordy wszech czasów, wydaje się rozsądnym i racjonalnym posunięciem.

Jednakże deklaracje „człowieka, który złamał Bank Anglii” rzadko kiedy idą w parze z czynami. Zaś decyzja o jednorazowym pozbyciu się całego zaangażowania w złoto przy jednoczesnym dokupieniu akcji spółek wydobywających ten metal jest co najmniej interesująca.

Można więc podejrzewać, że Soros Fund Management nie skreślił złota i raczej nie okopał się w beznadziejnie niedochodowych i skazanych na spadki obligacjach Stanów Zjednoczonych. Trop podsuwa Edel Tully, analityk z londyńskiego oddziału UBS. „Część likwidacji pozycji w ETF-ach nie była faktyczną sprzedażą złota. W niektórych przypadkach inwestorzy zamieniali ekspozycję z certyfikatów ETF na złoto fizyczne” – mówi Tully cytowana przez Bloomberga.

Być może George Soros wcale nie pozbył się kruszcu, lecz jako jeden z pierwszych „grubych ryb” zaczął pozycjonować się przed ostateczną rozgrywką na rynku złota. Zamiana „złota papierowego”, jakim są certyfikaty wystawiane przez fundusze ETF, na fizycznie istniejące sztaby przechowywane we własnym skarbcu byłoby zagrywką skrajnie defensywną, stanowiącą zabezpieczenie przed zapaścią systemu finansowego.

Możliwe więc, że Soros „sprzedając” złoto właśnie wyszedł z kasyna, zamieniając plastikowe żetony na prawdziwy pieniądz. Wcześniej uczynił to Paul Touradji, sprzedając wszystkie posiadane certyfikaty SPDR Gold Trust. Najbliższe miesiące pokażą, czy w ich ślady pójdą inni wielcy posiadacze „złota”, tacy jak John Paulson czy Eric Mindich.

Krzysztof Kolany
Analityk Bankier.pl

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kiyosaki

@ infinum - raczej na matematyce nie mozna opierac wszystkiego.....wiekszosc tego to jest psychika i manipulacja wiadomosciami poprzez TV i internet.

! Odpowiedz
0 0 infinum

@Kiyosaki, no jeżeli takie masz podejście do robienia pieniędzy, tzn. założenie, że wszystko to manipulacja, to cóż, nie zazdroszczę.

Osobiście wolę patrzeć na fundamenty, tak firm jak i całych gospodarek. Wystarczy wrzucić trochę twardych danych do Excela i wszystko widać jak na dłoni. No ale to Ja - ktoś inny może korzystać ze szklanej kuli i to jego prawo.

A co do radia/TV/Internetu, to od dawna założyłem, że jest to jeden wielki kocioł. Czasami mówią coś prawdziwego, czasami nie do końca prawdziwego, a czasami zmyślają.

A czy robią to specjalnie czy nie, to już akurat najmniej istotne, bo po prostu większość mediów traktuję tak, jak kiedyś traktowano teatr w starożytnej Grecji czy igrzyska w starożytnym Rzymie. To opium dla mas, nie dla mnie, więc nie zwracam na to zbytniej uwagi.

Jak sobie człowiek odpuści mass media, to od razu ma mniej stresu i frustracji, a do tego łatwiej podejmować trafne decyzje w inwestycjach. Co kto woli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~HedgeHoc

Wiadomość stara (sprzed paru tygodni) i mało istotna. Trochę smutno patrzeć jak bankier bezkrytyczne tłumaczy to, co akurat postanowiły napisać chłopaki z BB.

- - -

Long physical gold

! Odpowiedz
0 0 ~RARE

Podobno zawsze przed końcem świata złoto i srebro idzie ostro w górę

! Odpowiedz
0 0 ~rolnik z pola

US Mint sprzedaż monet

2008
złoto - 1,1 MLN oz
srebro - 19,5 MLN oz

2009
złoto - 1,8 MLN oz
srebro - 28,7 MLN oz

2010
złoto - 1,6 MLN oz
srebro - 34,6 MLN oz

2011
złoto - 0,7 MLN oz
srebro 16,7 MLN oz


te liczby same mówią gdzie idzie popyt na metale i jest to popyt na fizyczny metal , niedługo ceny się rozdzielą i spot nie będzie prawdziwym wyznacznikiem a rynek :)


zostało mniej niż 1,5 Miliarda uncji inwestycyjnego srebra do wykupienia :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~j23

całe dwa kilo!

! Odpowiedz
0 0 ~macem

zgadzam sie teraz sprzedali, a pozniej dokupia taniej i znowu pojdzie w gore, w ten sposob moga sobie podbijac kurs.

! Odpowiedz
0 0 infinum

@Kiyosaki i @macem, nie wiem kto Was uczył matematyki i zasad na jakich opiera się giełda, ale żeby móc myśleć o sterowaniu ceną, to trzeba mieć dużo więcej jak połowę rynku, a i to niczego nie gwarantuje.

15 ton złota, to tylko 482 tys. uncji. To co najwyżej czubek góry lodowej w odniesieniu do ilości kontraktów na złoto jakie przechodzą przez rynek.

Nie da się sprzedając tak obniżyć ceny, żeby potem odkupując nie poruszyć rynku o tę samą wartość do góry i jeszcze wyjść na plus. Soros musiałby mieć jakąś magiczną moc sterowania umysłami innych ludzi, jak bóg albo zły czarnoksiężnik Saruman.

Wierzycie w boga, czarodzieji i krasnoludki?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~squnn odpowiada infinum

Nie da się sprzedając tak obniżyć ceny, żeby potem odkupując nie poruszyć rynku o tę samą wartość do góry i jeszcze wyjść na plus.


Oczywiście że się da! Wystarczy że inni sprzedadzą po tobie, a ty później kupisz przed nimi!

! Odpowiedz
0 0 infinum odpowiada ~squnn

@squnn, obawiam się że mylisz 2 rzeczy.

Czy da się sprzedać na górce i kupić na dołku? Oczywiście, że się da. Jest to mało prawdopodobne i nawet najlepszym inwestorom często się to nie udaje, ale co do zasady jest to możliwe.

Natomiast nie da się, mając kapitał będący ułamkiem kapitalizacji rynku, spowodować znaczącego ruchu w dół przy sprzedaży, bez wywołania analogicznego ruchu do góry przy kupnie. To jest po prostu matematycznie niemożliwe przy założeniu, że wszystkie inne czynniki pozostają bez zmian.

Wspomniani przeze mnie forumowicze zdają się jednak sugerować, że Soros jest w stanie poruszyć rynkiem metali szlachetnych mimo, że prawa ekonomii temu przeczą.

Zatem, czy Soros ma szansę zarobić na swoim posunięciu? Oczywiście, inaczej by go nie wykonał. Czy wpłynął swoją operacją na rynek? W jakimś niewielkim stopniu pewnie tak.

Natomiast jeśli będzie chciał ów złoto odkupić (bardzo wątpliwe z powodów wspomnianych w artykule), to wpłynie na rynek w równie niewielkim stopniu, tyle że tym razem w kierunku przeciwnym.

Bajki o wszechmogących spekulantach są dobre dla ludzi, którzy nie mają pojęcia o inwestowaniu, a swoje pieniądze lokują na wiarę - innymi słowy ludzie wierzący, a nie wiedzący.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
SREBRO 0,17% 17,48
2020-01-29 14:36:00
WIG 0,10% 57 394,73
2020-01-29 14:24:00
WIG20 0,31% 2 104,44
2020-01-29 14:39:45
WIG30 0,28% 2 424,73
2020-01-29 14:39:00
MWIG40 -0,23% 4 003,66
2020-01-29 14:24:45
DAX 0,19% 13 348,70
2020-01-29 14:34:00
NASDAQ 1,43% 9 269,68
2020-01-28 22:03:00
SP500 1,01% 3 276,24
2020-01-28 22:00:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.