REKLAMA

Sobolewski: Projekt dot. mandatów najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu

2021-01-16 06:00
publikacja
2021-01-16 06:00
Sobolewski: Projekt dot. mandatów najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu
Sobolewski: Projekt dot. mandatów najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Do połowy przyszłego tygodnia powinniśmy uzgodnić w ramach Zjednoczonej Prawicy wszelkie ewentualne wątpliwości do projektu ustawy dotyczącego mandatów; najprawdopodobniej projekt będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - mówił PAP szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Klub PiS złożył w piątek 8 stycznia w Sejmie projekt noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający, że nie będzie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, a jedynie możliwość zaskarżenia go potem do sądu. Obecnie, w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. Projekt budzi zastrzeżenia koalicjanta PiS - Porozumienia, a także wielu prawników, m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Krytykują go także politycy: KO, Lewicy, PSL i Konfederacji.

Sobolewski powiedział PAP, że projekt jest obecnie przedmiotem rozmów w ramach Zjednoczonej Prawicy. "Jestem przekonany, że projekt ten nie będzie problemem. Do połowy przyszłego tygodnia powinniśmy uzgodnić w ramach Zjednoczonej Prawicy wszelkie ewentualne wątpliwości i uwagi do projektu" - powiedział polityk PiS.

"Najprawdopodobniej projekt ten będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Taka jest nasza intencja" - dodał Sobolewski. Najbliższe posiedzenie Sejmu ma się rozpocząć w najbliższą środę.

Wiceminister sprawiedliwości, polityk Solidarnej Polski Marcin Warchoł, chcąc rozwiać wątpliwości dotyczące tego projektu, przekonywał, że wymiar sprawiedliwości ma być nie tylko sprawiedliwy, ale i sprawny. Podkreślił, że projekt dotyczący mandatów ma usprawnić cały mechanizm, który obecnie - jak ocenił - jest katastrofalny.

Warchoł zapewnił, że projekt nie ogranicza "w żadnym razie prawa obywatela do sądu, lecz wręcz to prawo rozszerza". Jak tłumaczył, obecnie osoba, która przyjmie mandat, często w chwili emocji, nie ma później praktycznie możliwości odwołania się od tego mandatu. "W naszej zmianie taka możliwość będzie" - wskazał. Jak dodał, propozycja umożliwia wniesienie odwołania do sądu w terminie 7 dni.

Według Warchoła, projekt w niczym nie zmienia relacji pomiędzy policjantem a obywatelem. "Tak jak i dzisiaj, to państwo ma udowodnić winę obywatelowi i tutaj to ostatecznie sąd będzie rozstrzygał o tej winie, a nie policjant. Mandat wystawiony przez policjanta jest jedynie propozycją ukarania. Jeśli ten mandat spotka się z zaskarżeniem przez obywatela, wówczas to sąd ostatecznie rozstrzygnie o winie, i to w dwóch instancjach. Czyli taki obywatel ma prawo do podwójnego odwołania" - mówił wiceszef MS. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
Najgorszy i najbardziej antypolski rzond od 89'
siema123
Propozycja jest taka żeby policjanci już nie musieli wychodzić z domu i wystawiali mandaty na podstawie danych z facebooka. Każdy kto ma swoje dane na facebooku to mandacik co miesiąc bez wiedzy i zgody a potem zajęcie konta przez komornika, też przez internet. Już i tak przecież interwencje są na podstawie facebooka to Propozycja jest taka żeby policjanci już nie musieli wychodzić z domu i wystawiali mandaty na podstawie danych z facebooka. Każdy kto ma swoje dane na facebooku to mandacik co miesiąc bez wiedzy i zgody a potem zajęcie konta przez komornika, też przez internet. Już i tak przecież interwencje są na podstawie facebooka to dlaczego nie pójść o krok dalej. Dla poprawy samopoczucia jeszcze tylko sądy bym zlikwidował albo wystąpił do trybunału że sądy nie mogą orzekać na podstawie prawa ( ups ktoś już to zrobił ) bo one przecież według tych miłych dziadziów z sejmu nic pożytecznego nie robią.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki