REKLAMA
WEBINAR

Śnieg na zamówienie. Supersnow eksperymentuje z armatkami

Agata Wojciechowska2022-12-30 13:20redaktor
publikacja
2022-12-30 13:20

Narty naostrzone, snowboard przygotowany, sanki czekają - czasami brakuje tylko białego puchu, który pozwoli cieszyć się zimą. Supersnow, przodujący producent armatek śnieżnych w Polsce, postanowił skorzystać z unijnych funduszy, by opracować lepszy sprzęt do naśnieżania.

Śnieg na zamówienie. Supersnow eksperymentuje z armatkami
Śnieg na zamówienie. Supersnow eksperymentuje z armatkami
fot. supersnow / / Materiały prasowe

Czy na pewno będzie śnieg? Takie pytanie spędza sen z powiek przed każdym sezonem zimowym. Od niego bowiem zależą nie tylko przychody właścicieli stoków, ale i okolicznych hoteli, agroturystyki, restauracji czy barów. Częściowo problem ten rozwiązują armatki śnieżne. Nic więc dziwnego, że polska firma Supersnow pracuje nad niezawodnym i energooszczędnym urządzeniem, korzystając przy tym z dotacji unijnych w ramach prac B+R. 

Trzecia firma w Europie i piąta na świecie ma swoją siedzibę na Podhalu. Można więc zaryzykować twierdzenie, że na naśnieżaniu stoków "zjedli zęby". Stosowane do tej pory systemy, które pozwalają cieszyć się stokami, mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, pracują w dość ciężkich warunkach: przy niskich temperaturach i dużej wilgotności. Niestety jednocześnie te delikatne elementy są w pełni odsłonięte, a co za tym idzie, często ulegają awariom. To z kolei wydłuża proces naśnieżania i zwiększa koszty dla zarządców stoków.

Reklama

Druga sprawa to wysokie koszty energii elektrycznej, co w połączeniu z ostatnimi podwyżkami spowodowało radykalne wzrost cen skipassów, średnio o 20 proc. w porównaniu z poprzednim sezonem. Za całodzienną jazdę miłośnicy białego szaleństwa zapłacą ok. 155 zł, czyli 30 zł więcej. Cena za karnet siedmiodniowy wzrosła z 680 zł do 870 zł – wynika z cennika skipassów Tatry Super Ski obejmującego 18 największych stacji narciarskich na Podhalu. 

Korzystając z unijnych funduszy, Supersnow pracuje nad nową wersją armatki śnieżnej. Głównym założeniem jest zabudowa elementów narażonych na uszkodzenia, a więc zmniejszenie jej podatności na awarie. Za kolejne punkty honoru firma wzięła ograniczenie zużycia energii, zoptymalizowanie wykorzystania wody przy jednoczesnym zwiększeniu jakości wytwarzanego śniegu oraz dążenie do większej automatyzacji procesu. Wskutek prac ma powstać także cichsza armatka. Całkowita wartość projektu to 4,3 mln zł, a wkład funduszy europejskich wynosi ponad 2,2 mln zł. 

Supersnow sprzedaje swoje produkty w ponad 20 krajach. Firma powstała w 2000 roku, a 15 lat później otworzyła nowoczesną fabrykę urządzeń naśnieżających w Manowicach (powiat Nowy Targ). To nie spowodowało, że spółka spoczęła na laurach. Otworzyła dwa podmioty zależne: Supersnow GMBH w austriackim Tyrolu i Supersnow SRL w Rumunii. Obecnie zatrudnia ponad 140 osób.

Polski Fundusz Rozwoju objął niedawno 45 proc. udziałów w spółce. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój produktów i dalszą ekspansję na zagranicznych rynkach. 

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (5)

dodaj komentarz
krokodilko
w dobie globalnego ocieplenia powinni opracować armatkę produkującą śnieg
w temperaturach powyżej 5 stopni.
niederfurzdorf
Szanowna Pani! Ale o czym jest ten artykuł??? Rozumiem, gdyby producent pracował nad armatką nie zużywającą wody, energii no albo chociażby ma transporcie wody WIFI czyli bez węża ..A tak to zrobi się jakąś nową osłonę, inne dysze bo konkurencja już dawno je ma , weźmie się dotację i przyklei gdzieś tabliczkę o innowacjach . Tak Szanowna Pani! Ale o czym jest ten artykuł??? Rozumiem, gdyby producent pracował nad armatką nie zużywającą wody, energii no albo chociażby ma transporcie wody WIFI czyli bez węża ..A tak to zrobi się jakąś nową osłonę, inne dysze bo konkurencja już dawno je ma , weźmie się dotację i przyklei gdzieś tabliczkę o innowacjach . Tak interes z dotacjami wygląda. Proszę sobie pojechać do Białki. Tam są wyciągi zagranicznego producenta dostarczone kilka lat temu a na słupach tabliczka o dofinansowaniu środkami UE zna innowacyjną polską gospodarkę. By żyło się lepiej!!!
salad77
To ile energii oraz emisji CO2 jest potrzebne żeby naśnieżyć odcinek ziemi, żeby narciarze mogli sobie zjechać z góry na dół?
jas2
Śnieg odbija w kosmos "ciepło" słoneczne.
samsza
Artykuł “dedykowany” Supersnow, jakby się nazwali Mizerasnow, nie byłoby o czym pisać.
:)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki