Służba Celna ostrzega uczestników internetowych gier hazardowych

Służba Celna opublikowała na swoich stronach komunikat skierowany do uczestników gier hazardowych organizowanych w internecie. Poniżej prezentujemy jego pełną treść.

Służba Celna przypomina o odpowiedzialności karnej osób biorących udział w zagranicznych grach losowych lub zakładach wzajemnych

Obowiązujące zakazy

Służba Celna przypomina, że:

 • zabronione jest na mocy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych, na które udzielono zezwolenia (lista legalnych podmiotów znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl/inne-podatki/podatek-od-gier/gry-hazardowe-przez-internet),
 • zakazane jest na mocy art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego pod groźbą kary grzywny albo kary pozbawienia wolności albo obu tym karom łącznie, uczestnictwo w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

Działania Służby Celnej

Służba Celna we współpracy z innymi organami ścigania i Prokuraturą prowadzi działania ukierunkowane na rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw skarbowych przeciwko organizacji gier hazardowych, w tym nielegalnych gier hazardowych w sieci Internet. Działania te koncentrują się między innymi na:

 • zwalczaniu polskojęzycznej reklamy i promocji gier hazardowych oferowanych przez podmioty zagraniczne,
 • ściganiu osób czerpiących zyski z procederu pozyskiwania nowych klientów dla podmiotów zagranicznych, zwłaszcza branży bukmacherskiej,
 • zapobieganiu przestępstwom skarbowym poprzez współpracę z hostingodawcami w zakresie uniemożliwiania dostępu do treści o niedozwolonej tematyce hazardowej,
 • ściganiu uczestników nielegalnych gier hazardowych, m.in. gier losowych urządzanych przez internetowe kasyna gry oraz zakładów wzajemnych oferowanych przez zagraniczne spółki bukmacherskie.

W zakresie ścigania uczestnictwa w zagranicznych grach hazardowych Służba Celna wykorzystując przysługujące jej kompetencje określone w art. 133 Kodeksu karnego skarbowego:

 • uzyskała dotychczas informacje o ponad 24.000 graczy, którzy brali udział w zagranicznych grach hazardowych, w tym 17.700 graczy, którzy uzyskali wygraną na łączną kwotę 27 mln zł,
 • wszczęła ponad 1.100 postępowań przygotowawczych w sprawach
 • o przestępstwa skarbowe uczestnictwa w zagranicznych grach hazardowych.
 • kolejne postępowania będą podejmowane w pierwszej kolejności wobec osób uzyskujących najwyższe wygrane z nielegalnych gier i kontynuujących proceder.

Grożące sankcje karne

Udział w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym jest zagrożony dotkliwą karą pieniężną albo karą pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Kara za udział w grach losowych lub zakładach wzajemnych, organizowanych poza granicami kraju, może na podstawie art. 107 § 2 w zw. z § 1 Kodeksu karnego skarbowego wynosić od 560 zł do 16.128.000 zł.

Kara ma nie tylko stanowić dla sprawcy czynu dolegliwą konsekwencję udziału w nielegalnej grze losowej lub zakładzie wzajemnym, ale także zniechęcić go od popełniania podobnych czynów w przyszłości. Dolegliwość ta jest tym większa, że w razie osiągnięcia korzyści majątkowej sąd orzeka dodatkowo środek karny w postaci przepadku korzyści z wygranej. Ponadto sąd może orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Czynny żal

Osoba, która zorientowała się, że popełniła przestępstwo skarbowe, może skorzystać z instytucji czynnego żalu. Jego mechanizm opiera się na art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym karze za przestępstwo albo wykroczenie skarbowe nie podlega sprawca, który po popełnieniu czynów zawiadomił o nim organ właściwy do ścigania. Jednakże należy pamiętać, że sam czyn zabroniony powinien zostać naprawiony - tzn. konieczne będzie wyrażenie zgody na przepadek wygranych.

Aby można było skorzystać z instytucji czynnego żalu, spełnione muszą zostać następujące warunki:

 • został zawiadomiony w formie pisemnej właściwy organ ścigania - urząd celny (dane kontaktowe znajdują się na stronie www.mf.gov.pl/sluzba-celna),
 • zgłoszenie musi zawierać szczegółowe dane, dotyczące popełnionego czynu,
 • nie jest prowadzone postępowanie dotyczące ujawnionego popełnienia czynu zabronionego - jeśli czynny żal zostanie złożony już po wykryciu przestępstwa, nie będzie on uwzględniony przez organy ścigania,
 • wyrażenie zgody na przepadek wygranych - czynny żal chroni tylko przed ewentualną grzywną lub karą pozbawienia wolności.

Przedawnienie ścigania

Przedawnienie karalności przestępstw skarbowych polegających na uczestnictwie na terytorium RP w zagranicznych grach losowych lub zagranicznych zakładach wzajemnych ustaje dopiero z upływem 5 lat od czasu ich popełnienia.

Apel do potencjalnych uczestników zagranicznych gier hazardowych

Służba Celna apeluje do użytkowników Internetu, by korzystali wyłącznie ze stron internetowych oferujących legalne gry hazardowe, a więc należących do podmiotów, którym Minister Finansów udzielił zezwolenia na przyjmowanie zakładów wzajemnych przez Internet.

List ma charakter wyłącznie informacyjny, co oznacza, że nie jest źródłem praw i obowiązków.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~pkt_kulminacyjny

rozku***ć system!!!

! Odpowiedz
0 1 ~Markos

http://www.youtube.com/watch?v=Rg-g0CWHTg0

! Odpowiedz
0 1 ~aaa

http://www.surebety.pl/artykul/wezwanie-do-izby-celnej

! Odpowiedz
0 3 ~darecki

A w tym Czynnym Zalu to koniecznie trzeba hajs oddawac? Nie wystarczy formulka: "moja wina, moje wina moja bardzo wielka wina" i trzykrorne uderzenie sie w piers? Z tego wynika, ze owe nielegalne piniadze smierdza ale wylacznie wtedy kiedy sa w moich rekach. Jak dostanie je skarb panstwa to juz "pecunia non olet".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~parker19

POlaku masz być biedny wtedy POlska będzie bogata !!!! co za kraj kto nami rządzi !!! na necie pełno reklam nawet z Rebiszewskim co nieżle może ogłupić ludzi !!!

! Odpowiedz
0 0 ~wyborca2

niewierni Tomasze...http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/pis-ustawa-ma-byc-radykalna-psl-zachowac-zdrowy-rozsadek,114536.html

! Odpowiedz
6 2 ~wyborca2

O CO TEMU KACZYNSKIEMU CHODZI? Mało się nachapał?

! Odpowiedz
0 7 ~zwykły

skurvvysyny

! Odpowiedz
1 12 ~wyborca

O CO TEJ KOPACZ CHODZI? Mało się nachapała?

! Odpowiedz
0 10 ~KG

Czy przez "wzajemne zakłady" rozumiemy również pokera on-line ? Wygrałem parę stówek w pokera on-line i pójdę siedzieć

! Odpowiedz