REKLAMA

Słowacja wprowadza certyfikat szczepień ważny na kraje Europy Środkowej

2021-05-19 17:25
publikacja
2021-05-19 17:25
Słowacja wprowadza certyfikat szczepień ważny na kraje Europy Środkowej
Słowacja wprowadza certyfikat szczepień ważny na kraje Europy Środkowej
fot. ffolas / / Shutterstock

Minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok powiedział w środę, że jego kraj przyłączy się do państw Europy Środkowej wzajemnie uznających przy przekroczeniu granicy narodowe certyfikaty szczepień. Przyznał jednak, że na Słowacji na razie brak jest jednolitego potwierdzenia o szczepieniu.

Zaświadczenia o szczepieniach przy przekroczeniu granic honorują wzajemnie Polska, Czechy, Węgry, Austria, Niemcy i Słowenia. Zwalniają z kwarantanny lub obowiązkowych w podróży testów. Najprawdopodobniej jednolity słowacki certyfikat powinien funkcjonować w sobotę. "W momencie, kiedy będziemy gotowi, dyplomacja słowacka zwróci się do naszych partnerów" – powiedział Korczok. Drogą dyplomatyczną mają zostać przekazane wzory słowackich dokumentów.

Zarówno szef słowackiej dyplomacji, jak i minister zdrowia Vladimir Lengvarsky przyznali, że w tej sprawie Słowacja "zaspała" i nie jest przygotowana tak, jak partnerzy. Taką sytuację skrytykowały partie opozycyjne, które zażądały usunięcia braków do 24 maja br.

Lengvarsky zapowiedział, że osoby zaszczepione wcześniej, po złożeniu elektronicznego wniosku, otrzymają potwierdzenia o szczepieniach wydane w dwóch językach.

Co najmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 podano na Słowacji, która liczy 5,5 mln mieszkańców, 1,45 mln osób. Prawie 700 tys. dostało dwie dawki.

Aktualnie osoby przyjeżdżające na Słowację z zagranicy muszą mieć zrobiony wcześniej test i poza nielicznymi wyjątkami odbyć kwarantannę, z której zwalnia kolejny test na obecność koronawirusa.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ zm/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
3456
nadchodzą czarne chmury, biedak najwięcej ucierpi , jak zawsze,
rejent
Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe pod rygorem drakońskich kar pieniężnych lub konfiskaty majątku. Kto bogatemu zabroni manifestować swoją wolność poprzez niezaszczepienie.
Niezaszczepieni powinni mieć możliwość wyjść z domu bez testu jedynie na test a ważność wyniku testu nie powinna być
Szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe pod rygorem drakońskich kar pieniężnych lub konfiskaty majątku. Kto bogatemu zabroni manifestować swoją wolność poprzez niezaszczepienie.
Niezaszczepieni powinni mieć możliwość wyjść z domu bez testu jedynie na test a ważność wyniku testu nie powinna być dłuższa niż 12 godzin.
Ważność testu powinna być uzależniona jedynie w przypadku pobrania niezaszczepionemu wymazu z odbytu. Wymazy z gardła i nosa powinny skutkować nieważnością wyniku testu.
zenonn
Po co się męczyć.
Każdy obywatel ma mieć obowiązek utylizacji co najmniej jednego człowieka dziennie.
iluminata
Słowacki rząd pełen mośków tak samo jak nasz...
demeryt_69
Jaka część mieszkańców Słowacji to Cyganie?
rejent
na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń uznaję że to 97%. Pod względem mentalnym ten kraj jest wyjątkowo jednolity etnicznie.
zenonn
Ilu Chazarów jest w Polsce?
zenonn odpowiada zenonn
Jeśli Europa od lat nie potrafi pomóc Romom na Słowacji, to jaki los czeka tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu? Czy będzie patrzeć jak budują swoje szałasy na obrzeżach miast, a może zbuduje osiedla-getta i zamknie problem za wysokim murem z cegły? Czy podejmie próbę włączenia nowo przybyłych do europejskiego Jeśli Europa od lat nie potrafi pomóc Romom na Słowacji, to jaki los czeka tysiące imigrantów z Bliskiego Wschodu? Czy będzie patrzeć jak budują swoje szałasy na obrzeżach miast, a może zbuduje osiedla-getta i zamknie problem za wysokim murem z cegły? Czy podejmie próbę włączenia nowo przybyłych do europejskiego społeczeństwa?

https://www.szpilkinamapie.pl/slowacja/romskie-getta-na-slowacji/
rejent odpowiada zenonn
Jesteś w błędzie, otóż EUropa bardzo hojnie wspomaga Romów na Słowacji, tak hojnie, że rodzimych Słowaków doprowadza to do szału. Romowie otrzymują z kasy EU za pośrednictwem słowackich programów pomocowych bardzo wysokie zasiłki i dofinansowania, wyższe niż te które przysługują rodzimym Słowakom. Rozmawiałem Jesteś w błędzie, otóż EUropa bardzo hojnie wspomaga Romów na Słowacji, tak hojnie, że rodzimych Słowaków doprowadza to do szału. Romowie otrzymują z kasy EU za pośrednictwem słowackich programów pomocowych bardzo wysokie zasiłki i dofinansowania, wyższe niż te które przysługują rodzimym Słowakom. Rozmawiałem z wieloma Słowakami i byli rozgoryczeni tym właśnie.
Ile kasy nie dałbyś Romom oni i tak będą pomieszkiwać w szałasach a nie w domach, taka "cywilizacja". Poza tym Romów niczym nie zachęcisz do legalnej pracy zarobkowej.
Sądzę, że gdyby tak działo się w Polsce jak na Słowacji, to już dawno doszłoby do pogromów romskiej ludności.
Słowacy zaciskają zęby i klną pod nosem, bo z tym nic nie mogą zrobić.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki