REKLAMA

Skotan planuje w '21 poprawę wyników dzięki m.in nowym produktom oraz rozwojowi eksportu

2021-04-15 11:06
publikacja
2021-04-15 11:06
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Skotan planuje w 2021 roku dalszą poprawę wyników finansowych. m.in. dzięki wprowadzaniu nowych produktów oraz rozwojowi eksportu - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Jacek Kostrzewa. Dodał, że przy utrzymaniu tempa rozwoju biznesu Skotan rozważy przeniesienie i rozbudowę zakładu produkcji estrów w Czechowicach-Dziedzicach.

"Jesteśmy w fazie wzrostu. W tym roku liczę na dalszą poprawę wyników finansowych firmy, pierwszy kwartał upływa dobrze. Planujemy przeprowadzenie w 2021 roku dodatkowych badań naszych produktów, żeby udowodnić ich wysoką skuteczność, a także zdywersyfikować nasze portfolio produktowe o nowe kierunki zastosowań. Planujemy również w tym roku wprowadzenie nowości w ramach głównych kategorii produktowych" - powiedział prezes.

Według szacunkowych danych w 2020 roku przychody spółki wzrosły do 10,4 mln zł z 4,4 mln zł przed rokiem, EBIT wyniósł blisko 1 mln zł wobec 3,2 mln zł straty operacyjnej w 2019 roku. Skotan wypracował 1,77 mln zł EBITDA wobec - 2,5 mln zł rok wcześniej. Zysk netto wyniósł w ubiegłym roku 92 tys. zł wobec 3,3 mln zł straty netto w 2019 roku.

Około 70 proc. przychodów Skotanu pochodzi ze sprzedaży produktów na bazie bioestrów etylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3,6,9, pozostałe produkty to m.in. preparaty bazujące na drożdżach Yarrowia lipolytica.

"Podwojenie sprzedaży w ubiegłym roku i osiągnięcie zysków jest zwieńczeniem 4-letniej pracy nad komercjalizacją wyników naszych badań. Najpierw stworzyliśmy produkty, które potem były rejestrowane i uzyskiwały pozwolenie na wprowadzenie do obrotu. Ostatnie dwa lata to intensywny czas budowania sieci dystrybucji i umacniania pozycji naszych marek. Pozytywna reakcja rynku wywołała zainteresowanie odbiorców kontraktowych. Nasz portfel obejmuje obecnie suplementy diety dla ludzi, preparaty weterynaryjne dla zwierząt oraz produkty do bioremediacji gleb skażonych węglowodorami. Dysponujemy także parkiem technologicznym i kreatywnym zespołem, pozwalającym usługowo projektować i wytwarzać m.in. suplementy diety i żywność funkcjonalną na zlecenie" - powiedział prezes.

Kostrzewa zapowiedział w 2021 roku zwiększenie przez spółkę sprzedaży w kraju i za granicą. W 2022 roku eksport może sięgnąć połowy przychodów.

"Nasze produkty są obecne w większości sieci aptecznych, sprzedajemy też w kanale e-commerce. W tym roku chcemy zwiększyć obecność w Polsce, zamierzamy także rozwijać eksport poprzez dodawanie nowych kierunków i zwiększanie obecności na rynkach, na których już jesteśmy. Planujemy rozszerzać naszą sprzedaż do krajów UE, chcielibyśmy też dotrzeć z produktami do USA, Kanady i Australii oraz na rynki azjatyckie" - powiedział.

"Obecnie eksport stanowi 25 proc. naszych przychodów, a produkty trafiają na kilkanaście rynków m.in. do Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji oraz Czech. W zeszłym roku zrealizowaliśmy pierwsze dostawy produktów dla koni do Iranu, aktualnie rozmawiamy o rozszerzeniu oferty o suplementy diety z kwasami Omega. Z preparatami estrowymi pośrednio docieramy także na rynek amerykański. W tym roku przewidujemy dalszy wzrost eksportu, w przyszłym roku może sięgnąć 50 proc. przychodów" - dodał.

Skotan ma zakład produkcji drożdży i zakład produkcji estrów etylowych w Czechowicach-Dziedzicach.

"Obecnie mamy wystarczające moce produkcyjne w obu zakładach, ale nasze potrzeby rosną wraz z rozwojem oferty, liczby odbiorców i poziomu sprzedaży. Jeśli utrzymamy jednak tempo wzrostu biznesu i będziemy mieć dobrą kondycję finansową, to możemy rozważyć przeniesienie i rozbudowę zakładu produkcji estrów w Czechowicach-Dziedzicach. Walne zgromadzenie akcjonariuszy, które odbędzie się za 2 miesiące, to będzie dobry moment na przeanalizowanie naszych potrzeb w tym zakresie. Wówczas możemy podjąć decyzję w tej sprawie" - powiedział prezes.

Do Skotanu należy również zakład wytwarzania energii z odpadowego wodoru w Kędzierzynie-Koźlu.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki