REKLAMA

Skotan chciałby zainwestować ok. 4 mln zł w rozbudowę zakładu, Planuje dalej zwiększać sprzedaż

2021-09-28 16:30
publikacja
2021-09-28 16:30
Skotan chciałby zainwestować ok. 4 mln zł w rozbudowę zakładu, Planuje dalej zwiększać sprzedaż
Skotan chciałby zainwestować ok. 4 mln zł w rozbudowę zakładu, Planuje dalej zwiększać sprzedaż
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Skotan chciałby ze środków z planowanej nowej emisji akcji zainwestować m.in. ok. 4 mln zł w rozbudowę zakładu w Czechowicach-Dziedzicach - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Jacek Kostrzewa. Dodał, że do końca roku Skotan planuje dalszy wzrost sprzedaży dzięki wprowadzaniu nowych produktów oraz rozwojowi eksportu, widzi możliwość zniwelowania straty netto w tym okresie.

"Plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę uzależnione są od powodzenia nowej emisji akcji. Rozbudowa zakładu pozwoli zoptymalizować proces konfekcji, gospodarkę magazynową i logistykę, co staje się kluczowe przy rosnącej liczbie produktów, klientów i pracowników. Koszt takiej inwestycji szacujemy na około 4 mln zł. Musimy jednak brać pod uwagę dalszy gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych i usług. Proces inwestycyjny i przeniesienia produkcji zajmie co najmniej dwa lata, czyli finalizacja będzie możliwa najwcześniej pod koniec 2023 roku" - powiedział prezes.

"Część środków z emisji ma trafić na badania, tworzenie nowych produktów, rozwój marketingu i sprzedaży. W połowie września złożyliśmy prospekt do KNF i czekamy obecnie na jego zatwierdzenie" - dodał.

Skotan złożył do KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego w związku z emisją 27 mln akcji serii D. Akcje serii D zostaną wyemitowane w ramach subskrypcji zamkniętej w drodze oferty publicznej z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

W lipcu Roman Karkosik zadeklarował zamiar uczestnictwa w subskrypcji zamkniętej w ramach emisji i objęcie 5.964.660 akcji przysługujących z praw poboru z posiadanych 5.964.660 akcji.

Skotan w Czechowicach-Dziedzicach produkuje drożdże i estry etylowe.

Około 70 proc. przychodów spółki pochodzi ze sprzedaży produktów na bazie bioestrów etylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3,6,9, pozostałe produkty to m.in. preparaty bazujące na drożdżach Yarrowia lipolytica.

Przychody Skotanu w pierwszej połowie 2021 roku wzrosły o blisko 19 proc. do 5,6 mln zł. Strata netto wzrosła do 0,5 mln zł z 0,2 mln zł przed rokiem.

"Jestem umiarkowanie zadowolony z wyników Skotanu w pierwszym półroczu. Operacyjnie, to był całkiem dobry okres. Udało nam się zwiększyć sprzedaż we wszystkich trzech segmentach działalności, czyli suplementów diety dla ludzi, preparatów weterynaryjnych dla zwierząt oraz produktów agro" - powiedział Kostrzewa.

"Na wyniki pierwszego półrocza negatywny wpływ miała jednak konieczność utworzenia 1,44 mln zł rezerwy na potencjalne zobowiązania wynikające z decyzji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z kwietnia 2021 roku, dotyczącej zwrotu przez nas środków pochodzących z umowy o dofinansowania projektu +Wykorzystanie odpadowego wodoru do celów energetycznych+. W rezultacie wykazaliśmy 0,5 mln zł straty netto. Bez rezerwy mielibyśmy zysk netto" - dodał.

Prezes poinformował, że w maju zarząd spółki złożył do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej odwołanie, zaskarżając decyzję PARP w całości i wnosząc o skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania, względnie o wydanie nowej decyzji, w której PARP uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję. Jest to dalszy ciąg sprawy z PARP z 2014 roku. W pierwszym etapie udało się spółce wygrać sprawę w sądzie i obniżyć kwotę do spłaty.

Jego zdaniem, trudno obecnie przewidzieć, czy w tym przypadku uda się tę sprawę wyjaśnić do końca 2021 roku.

Kostrzewa przewiduje dalszy wzrost sprzedaży Skotanu do końca 2021 roku, a dynamika może być nawet wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach br.

"W drugim półroczu spodziewam się dalszego wzrostu sprzedaży w Polsce, jak i ekspansji zagranicznej. Prowadzimy rozmowy na temat uruchomienia eksportu do Australii, Kanady, zwiększenia obecności w USA. Chcielibyśmy pozyskać dwóch nowych dystrybutorów w Europie, negocjacje w tej sprawie są zaawansowane. Po pierwszym półroczu eksport stanowił 20 proc. naszych przychodów" - zapowiedział.

"Do zwyżki przychodów w drugim półroczu powinien też przyczynić się wprowadzany od początku października nowy produkt Skotanu dla dzieci, który bazuje na unikatowej na rynku technologii wytwarzania roślinnych bioestrów omega-3 pozyskiwanych z oleju z mikroalg morskich. W drugim półroczu dynamika sprzedaży może nawet wzrosnąć, przed nami bowiem czwarty kwartał, który sezonowo jest najlepszy w tej branży. Do końca roku widzę możliwość, żeby zniwelować stratę netto, którą wykazaliśmy w pierwszym półroczu" - dodał.

Produkty firmy są już obecne m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Czechach i Holandii. Marka kontraktowa jest też w sprzedaży w USA.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki