REKLAMA

Skarbówka zajrzy na konta Polaków. Fiskus dowie się, co i za ile kupujemy

Dominika Florek2023-01-12 10:55, akt.2023-01-12 12:37redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-12 10:55
aktualizacja
2023-01-12 12:37

Kwota z faktury za zamówienie w sklepie internetowym, abonament na telefon, czy wysokość rachunku za energię elektryczną i gaz - dostęp do tych danych już w przyszłym roku otrzyma skarbówka, służby specjalne i prokuratura. Rząd pracuje nad przepisami umożliwiającymi m.in. wgląd w prywatne zakupy Polaków. 

Skarbówka zajrzy na konta Polaków. Fiskus dowie się, co i za ile kupujemy
Skarbówka zajrzy na konta Polaków. Fiskus dowie się, co i za ile kupujemy
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Od 2024 r. firmy w Polsce będą mieć obowiązek wystawiania faktur elektronicznych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jak wynika z treści projektu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów, takie same zasady będą dotyczyć również rachunków wystawianych klientom indywidualnym. 

W praktyce oznacza to, że fiskus, służby specjalne oraz inne uprawione jednostki otrzymają dostęp do określonego rodzaju wydatków wszystkich Polaków. Faktury wystawią m.in. dostawy prądu, wody, gazu oraz usług telekomunikacyjnych. Również do produktów zamawianych w sklepach internetowych wystawiania jest, z reguły, faktura - na jej podstawie można zwrócić towary kupione online. 

Urzędnicy będą mogli zobaczyć, ile miesięcznie wody i energii elektrycznej zużywa dany obywatel. Z faktury od operatora telefonicznego można dowiedzieć się np. ile SMS-ów zostało wysłanych ze wskazanego numeru oraz ile minut właściciel rozmawiał przez telefon. Identycznie będzie wyglądać sytuacja przy zakupie ze sklepu internetowego - wszystkie jednostki wskazane w ustawie będą mogły dowiedzieć się, ile zapłaciliśmy za sprzęt AGD, buty i artykuły domowe. 

Wśród organów, które otrzymają dostęp do e-faktur, jest m.in.: minister właściwy do spraw finansów publicznych, minister do spraw wewnętrznych, szef Krajowej Administracji Skarbowej, naczelnicy urzędu skarbowego, prokuratorzy, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. 

Marcin Madeja w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna wskazał, że w ten sposób może zostać naruszony art. 47 konstytucji, który gwarantuje każdemu prawo m.in. do ochrony prawnej życia prywatnego. Ekspert zastanawia się nad zgodnością takich praktyk z art. 17 unijnego rozporządzenia RODO, który gwarantuje prawo do usunięcia danych osobowych. E-faktury mają być przetrzymywane w KSeF przez 10 lat.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (69)

dodaj komentarz
motherearth123
Pisland nie ma pieniędzy, bo jego pracownicy kradną jak mogą, a rachunki trzeba placicc. Skąd brać? Następny pomysł, który zabija zaufanie do polityków i ich wasali.
adam.1983
A jak do tego doda się walkę z gotówką to za jakiś czas nikt nic nie kupi tak żeby państwo nie wiedziało.
mroova
Na każdego uczciwego złośliwy urzędnik znajdzie bata w państwie totalitarnym, a właśnie o to choodzi pislamistom
arzab
Nie musi być uczciwy, wystarczy że jest przy korycie
boris-vodka
Chodzi o obliczanie dla każdego obywatela ile wyprodukował śladu węglowego...jak zbyt dużo to domiar albo eutanazja.....Taki bolszewicki raj nam szykują
boris-vodka
Urzędnicy będą mogli zobaczyć, ile miesięcznie wody i energii elektrycznej zużywa dany obywatel. Z faktury od operatora telefonicznego można dowiedzieć się np. ile SMS-ów zostało wysłanych ze wskazanego numeru oraz ile minut właściciel rozmawiał przez telefon. Identycznie będzie wyglądać sytuacja przy zakupie ze sklepu internetowego Urzędnicy będą mogli zobaczyć, ile miesięcznie wody i energii elektrycznej zużywa dany obywatel. Z faktury od operatora telefonicznego można dowiedzieć się np. ile SMS-ów zostało wysłanych ze wskazanego numeru oraz ile minut właściciel rozmawiał przez telefon. Identycznie będzie wyglądać sytuacja przy zakupie ze sklepu internetowego - wszystkie jednostki wskazane w ustawie będą mogły dowiedzieć się, ile zapłaciliśmy za sprzęt AGD, buty i artykuły domowe.


PISopajace a ślad węglowy będziecie obliczać na podstawie wystawionych faktur jak ktoś za długo będzie rozmawiał przez telefon albo brał prysznic.....?
andregru
Wizja świata Orwella się urzeczywistnia w Polsce "Rok 1984 - futurystyczna dystopia o licznych podtekstach politycznych, napisana przez George'a Orwella i opublikowana w roku 1949. Autor napisał ją pod wpływem kontaktu z praktyczną stroną systemu stalinowskiego"
czarny_kuskus
Na każdego coś się znajdzie. A nawet jak się nie znajdzie to tak się połączy kropki, że miejsc w więzieniach zabraknie.
arzab
Rośnie w siłę to urzędniczo-policyjne państewko ! Kolejna już odmiana zamordyzmu !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki