REKLAMA

Skarbówka wraca do kontrolowania

2020-06-23 07:12
publikacja
2020-06-23 07:12

Biznes odetchnął na kilka tygodni od kontroli skarbówki. Jednak czas ulgi właśnie się kończy. W okresie odmrażania gospodarki urzędnicy wracają do aktywności sprzed wybuchu pandemii - donosi we wtorek "Rzeczpospolita".

Skarbówka wraca do kontrolowania
Skarbówka wraca do kontrolowania
fot. Sergii Gnatiuk / / Shutterstock

"Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w I kwartale 2020 r. wszczętych zostało 480 nowych kontroli celno-skarbowych. W kwietniu zaś tylko 12" - czytamy w gazecie. "Jednocześnie na koniec kwietnia w toku pozostawało ich niemal 3,2 tys. Większość dotyczy VAT, w tym najcięższych przestępstw karuzelowych" - pisze dziennik.

Gazeta podkreśla, że podobnie wyglądają statystyki kontroli podatkowych, które dotyczą prawidłowości rozliczeń. "W kwietniu było tylko sześć nowych i prawie 4 tys. w toku" - zaznacza "Rz".

"Kończone będą te kontrole, które pozostają w toku. Wszczynanie nowych będzie zaś zależało od wyników analizy ryzyka" – mówi gazecie Anita Wielanek, rzecznik szefa Krajowej Administracji Skarbowej. "Kontrole podatkowe i celno-skarbowe podejmowane są tam, gdzie wynik analizy wskazuje największe prawdopodobieństwo występowania nieprawidłowości" – dodaje.

Gazeta donosi, że nie uspokaja to przedsiębiorców. "Są pełni obaw. Wielu wciąż mierzy się ze skutkami kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią" - podkreśla "Rz".

"Przedsiębiorcy muszą się przygotować na trudny okres. Kontrole ruszyły już pełną parą" – potwierdza w rozmowie z "Rz" Dariusz Malinowski, partner w KPMG.

Jak dodaje gazeta, według mec. Jarosława Ziobrowskiego, partnera w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski, do firm trafiają już m.in. wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka czy żądania udostępnienia określonych dokumentów.

dka/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (3)

dodaj komentarz
marxs
hehe po 4 miesiacach tego roku manko w kasie zbankrutowanego PISiego (K)Raju to około
100 mld zł PISty myślały że za łapówy wyborcze typu postojowe przez kilka miesięcy dla różnorakich cwaniaczków, jakieś dodatki solidarnościowe ,umarzane pożyczki itp. zapłacą tacy frajerzy jak ja a tu ZONK 100 mld poszło się j...... a reszty
hehe po 4 miesiacach tego roku manko w kasie zbankrutowanego PISiego (K)Raju to około
100 mld zł PISty myślały że za łapówy wyborcze typu postojowe przez kilka miesięcy dla różnorakich cwaniaczków, jakieś dodatki solidarnościowe ,umarzane pożyczki itp. zapłacą tacy frajerzy jak ja a tu ZONK 100 mld poszło się j...... a reszty ludzi co miała się na te łapówy wyborcze złożyć nie da sie okraść i stąd rozpaczliwe działania skarbówki
carlito1
Ooo TAK! to jest to co ten "żond" lubi najbardziej.. karać karać, więcej kar! WINCYJ!!! trzymać za pyszczek, wincyj! zakazów i nakazów oczywiście dla Waszego dobra misie pysie :)
ameba1
Raczej już jakiś czas temu wrócili. Słychać było, że kilka firm już udupili. W sumie to takie smutne, bo jak już przedsiębiorcy coś zaczyna wychodzić, to przychodzi taki "żond" i rozpiepsza mu biznes w pył. A paragraf to się zawsze znajdzie. Pan Mentzen wielokrotnie to podkreślał, że w Polsce nie da się działać zgodnie z prawem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki