REKLAMA

Skarbiec TFI planuje uruchomić nowy fundusz absolutnej stopy zwrotu w II kw. '17

2016-11-09 12:48
publikacja
2016-11-09 12:48

Skarbiec TFI planuje uruchomić nowy fundusz absolutnej stopy zwrotu w II kw. 2017 roku - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółki. Fundusz powstanie z połączenia kilku istniejących już funduszy. Spółka przewiduje, że wypłata dywidendy w przyszłym roku będzie na podobnym poziomie, jak w 2016 roku.

Skarbiec TFI chce oprzeć swoją strategię na uproszczeniu oferty produktowej, a główne filary, w ramach których spółka planuje się rozwijać, to fundusze z absolutną stopą zwrotu, rynki akcji i fixed income.

"Nasza strategia zakłada dostawienie dużo mniej cyklicznej nogi absolutna stopa zwrotu, która naszym zdaniem powinna być fundamentem portfela dla klientów. To uproszczenie oferty, tak aby istniało kilkanaście, nie kilkadziesiąt, produktów podstawowych, które będą pokrywały około 90 proc. oferty" - powiedział Tomasz Stadnik, wiceprezes zarządu.

"Chcemy mocno postawić na absolutną stopę zwrotu, dobrze wpisuje się to w potrzeby rynku, a nasza spółka ma duże doświadczenie w Polsce we wprowadzaniu takich rozwiązań" - dodał.

W III kwartale 2016 roku Skarbiec Holding wypracował zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej na poziomie 9,6 mln zł, wobec 3,3 mln zł zysku w analogicznym kwartalne ubiegłego roku.

Przychody Skabiec Holding ze sprzedaży usług wyniosły 27 mln zł (wobec 20,8 mln zł w III kwartale 2015 roku), EBIT sięgnął 11,8 mln zł (4,1 mln zł w III kw. 2015 r.), a EBITDA wyniosła 11,9 mln zł, wobec 4,3 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W ocenie spółki, dobre wyniki finansowe dają podstawy do założenia, że wypłata dywidendy w przyszłym roku będzie na podobnym poziomie, jak w 2016.

Przedstawiciele funduszu odnieśli się do projektu poselskiego przewidującego opodatkowanie FIZ-ów (zamkniętych funduszy inwestycyjnych) w celu uniknięcia stosowania przez nie optymalizacji podatkowej.

Projekt w tej sprawie trafił niedawno pod obrady Sejmu i zakłada nałożenie podatku na wszystkie fundusze zamknięte, co, w ocenie uczestników rynku, mogłoby poważnie zakłócić funkcjonowanie funduszy inwestycyjnych i przeniesienie dużej części aktywów inwestorów za granicę. W toku prac przedstawiciele wnioskodawców zapowiedzieli jednak zgłoszenie poprawki, która rozróżni fundusze inwestujące na rynku kapitałowym od funduszy, których głównym celem jest optymalizacja podatkowa.

"Obecnie wydaje się, że pożar został ugaszony. Choć sektor oficjalny nie zadał sobie trudu, żeby porozmawiać z branżą (...), a można to było zrobić w sposób przygotowany i transparentny. Teraz wydaje się, że FIZ-y tzw. rynkowe, nie optymalizacyjne, przetrwają" - powiedział Stadnik.

"Z jednej strony, rozumiemy intencje i nikt nie walczy tutaj o FIZ-y optymalizacyjne, wszyscy walczymy o FIZ-y detaliczne i branża wypracowała stanowisko, które będzie próbowała przedstawić ministerstwu. Co więcej, wydaje się, że sygnały, które napływają ze strony ministerstwa też wskazują na zrozumienie w tym zakresie" - dodał Marek Rybiec, prezes zarządu. (PAP)

pat/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki