Skanska zwolni 2,5 tys. osób w Polsce

Anders Danielsson, prezes firmy budowlanej Skanska, podczas konferencji wynikowej zapowiedział duże cięcia etatów. Pracę ma stracić łącznie 3 tys. osób, z czego 80 proc. będzie dotyczyć Polski – donosi portal Seeking Alpha.

(fot. Kacper Pempel / Reuters / FORUM)

- Zmniejszymy zatrudnienie o 3 tys. osób, a Skanska będzie musiało opuścić ok. 2,5 tys. pracowników z Polski – powiedział Danielsson. – Pozostałe zwolnienia będą związane z innymi działaniami, które musimy podjąć – dodał.

Zwolnienia grupowe Skanska zapowiadała już wcześniej. Cięcia etatów mają nastąpić jeszcze w 2018 r. Obecnie grupa zatrudnia 7 tys. osób w Polsce.

Przedstawiając wyniki Skanska z ostatniego roku, prezes nie ukrywał niezadowolenia. Zysk operacyjny spółki za 2017 r. wyniósł 5,5 mld koron szwedzkich, co jest wynikiem gorszym niż rok wcześniej. W związku z tym władze zdecydowały się przeprowadzić restrukturyzację, której celem będzie zwiększenie dochodowości w Polsce, Czechach i Wielkiej Brytanii, gdzie spółka odnotowała stratę.

Szef szwedzkiej spółki dodał, że w czwartym kwartale ubiegłego roku Skanska musiała odpisać 400 mln koron wartości projektów w Polsce. Jednocześnie dodał, że skandynawska część biznesu utrzymuje się na stałym, bardzo dobrym poziomie, a największym sukcesem w ubiegłym roku było rozpoczęcie projektu w Stanach Zjednoczonych.

Skanska zbuduje polskie miasta

Spółka będzie realizować inwestycje tylko w siedmiu dużych miastach Polski. Rezygnuje z kontraktów na lokalnym rynku i zwalnia 2,5 tys. pracowników. 

W poprzedniej perspektywie unijnej Skanska realizowała zarówno duże miejskie projekty deweloperskie, nieruchomościowe, infrastrukturalne oraz małe inwestycje w lokalne drogi, gazociągi czy wodociągi. Rozbudowa potencjału na niskomarżowym lokalnym rynku negatywnie odbiła się jednak na wynikach spółki. Dlatego teraz postanowiła zmienić strategię.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 11 robak51

Skanska przez wiele lat stosowała ceny dumpingowe na przetargach, wyniszczając skutecznie polskie małe firmy, powinna na zawsze zniknąc z polskiego rynku.

! Odpowiedz
6 21 xiven

po co nam szwedzka firma budowlana? używają jakiejś technologii innej niż lokalne firmy? i tak zatrudniają tych samych polskich robotników co by zatrudniła każda inna firma...

firma totalnie niczego polsce nie daje a za to wysyła zyski za granicę, powinni takich banować na dzień dobry

! Odpowiedz
28 25 jarekzbyszek

Do wirtualnych inwestycji PIS nie trzeba budowlanki. Nawet ostatnie przetargi na koncepcje budowy nie wymagają robotników. Tylko u Kurskiego TV gospodarka rośnie jak na drożdżach.

! Odpowiedz
4 7 lelo1949

urak z ciebie

! Odpowiedz
21 26 bpv

Za chwilę poziom zatrudnienia dostosuje się do wynalazków rządu. :-)

! Odpowiedz
15 40 kzabor

Dewelopera już na nich czeka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.