REKLAMA

Siemens Energy otrzyma od Niemiec 7,5 mld euro pomocy rządowej

2023-12-07 08:08
publikacja
2023-12-07 08:08

Po trwających kilka tygodni negocjacjach pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.

Siemens Energy otrzyma od Niemiec 7,5 mld euro pomocy rządowej
Siemens Energy otrzyma od Niemiec 7,5 mld euro pomocy rządowej
fot. Mo Photography Berlin / / Shutterstock

Rząd federalny udzielił „podupadającemu przedsiębiorstwu z branży technologii energetycznych” gwarancji w wysokości 7,5 mld euro. Jest to kwota stanowiąca połowę pakietu pomocowego, który ma w sumie wynieść 15 mld euro. Reszta pochodzić ma od banków oraz byłej spółki-matki i głównego akcjonariusza – firmy Siemens, która nadal posiada 25 proc. udziałów w Siemens Energy.

Oprócz Niemiec pomoc planuje także Hiszpania, która pracuje nad gwarancjami bankowymi dla nowych projektów spółki zależnej – Siemens Gamesa, zajmującej się turbinami wiatrowymi. Wysokość tej pomocy to potencjalnie 3 mld euro – dowiedział się dziennik „Tagesspiegel”. Portal podkreśla, że pakiet pomocowy „stał się konieczny ze względu na ogromne problemy Siemens Energy w branży energetyki wiatrowej”.

„Pogrążająca się od lat w kryzysie hiszpańska spółka zależna Siemens Gamesa, zajmująca się energetyką wiatrową, jest głównie odpowiedzialna za to, że w ubiegłym roku finansowym Siemens Energy odnotował stratę w wysokości 4,6 mld euro” – przypomniał „Tagesspiegel”.

„Fakt, że grupa znajduje się obecnie pod tak dużą presją, wynika – przynajmniej częściowo – z problemów rynkowych” – skomentował Clemens Fuest, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką (IFO) z Monachium. „Problemy rynkowe wynikają natomiast z faktu, że rentowność inwestycji zależy w dużej mierze od przyszłych decyzji politycznych, np. od poziomu opłat za CO2. Dlatego inwestycje podejmowane są obecnie z dużą niepewnością” – podkreślił ekspert.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Szef IFO uznał za wątpliwe, czy poszczególne przedsiębiorstwa powinny być wspierane przez państwo gwarancjami. „Siemens Energy ma nie tylko problemy rynkowe, ale też jest słabo zarządzane. Dlatego uważam, że rozsądniej byłoby, gdyby politycy skupili się na interwencjach rozwiązujących problemy rynkowe, zamiast wspierać Siemens Energy w tej sytuacji” – wyjaśnił Fuest.

Marcel Fratzscher, prezes Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW) również krytycznie ocenił zapowiedź pomocy publicznej. W jego opinii zobowiązania firmy powinno przejąć nie państwo niemieckie, lecz będąca głównym właścicielem spółka Siemens.

Prezes Instytutu badań ekonomicznych ZEW Achim Wambach w komentarzu dla Tagesschau również wyraził sceptycyzm. „Pomoc państwa dla poszczególnych spółek zawsze niesie ze sobą ryzyko zakłócenia konkurencyjności. Do odpowiedzialności należy pociągnąć także akcjonariuszy. Jeżeli ci, którzy znają spółkę lepiej, nie są gotowi do zaangażowania się, wówczas sektor publiczny również powinien się od tego powstrzymać” – wyjaśnił Wambach.

„Fakt wspierania Siemens Energy gwarancjami państwowymi – mimo krytycznych głosów ze strony ekonomistów - wynika prawdopodobnie ze znaczenia firmy dla transformacji energetycznej” – komentuje „Handelsblatt”. Gazeta podkreśla, że w negocjacjach oprócz ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) osobiście uczestniczyli także minister finansów Christian Lindner (FDP) oraz kanclerz federalny Olaf Scholz (SPD).

Jak przypomniał „Tagesspiegel”, Siemens Energy nie jest odosobnionym przypadkiem, ponieważ w ostatnich latach państwo niemieckie wielokrotnie wspierało koncerny mające kłopoty finansowe.

Najbardziej spektakularny przykład z ubiegłego roku to przedsiębiorstwo energetyczne Uniper. Firma ta, sprzedająca m.in. gaz ziemny z Rosji, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i związanych z tym podwyżkach cen energii odnotował ogromne straty. We wrześniu 2022 roku rząd przygotował pakiet ratunkowy dla Unipera, który będzie kosztować niemieckich podatników blisko 30 mld euro. Rząd federalny stał się właścicielem 99 proc. udziałów w spółce.

W czasie pandemii koronawirusa państwo zainwestowało też m.in. w grupę turystyczną TUI. W styczniu 2021 roku rząd federalny nabył 25 proc. akcji największego na świecie dostawcy usług turystycznych – dodał „Tagesspiegel”. Natomiast w maju 2020 roku rząd przygotował pakiet ratunkowy o wartości 9 mld euro dla Lufthansy, przejmując 20 proc. udziałów. (PAP)

mszu/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (32)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Przeciętny leming i tak nie pojmie czemu ma służyć OZE i po co jest obecna większość parlamentarna .
niederfurzdorf
Dlatego Angela majstrowała przy wysokości ETS . Kosztowały 5€. Dopuszczono do handlu spekulantów, ETS poszły to 90€ . Nasza premierka Kopacz łyknęła oczywiście bo tak jak kazali . Prąd oczywiście miał nie zdrożeć . I nie zdrożał . Wcale. Popyt na turbiny się poprawił , tyle że na chińskie, amerykańskie i japońskie a nie niemieckie Dlatego Angela majstrowała przy wysokości ETS . Kosztowały 5€. Dopuszczono do handlu spekulantów, ETS poszły to 90€ . Nasza premierka Kopacz łyknęła oczywiście bo tak jak kazali . Prąd oczywiście miał nie zdrożeć . I nie zdrożał . Wcale. Popyt na turbiny się poprawił , tyle że na chińskie, amerykańskie i japońskie a nie niemieckie . Ani dobre, ani tanie. Teraz mamy aferę wiatrakową, kolejny element układanki ale to żadna afera. Polaczki uratują , nie tylko Siemensa .
inwestor.pl
Ci co zabronili dotować Polską stocznię dotują teraz Siemiensa? xD
pagodzik
Bo to jest dobra dotacja, niemiecka.
zoomek
Tu oczywiście niema problemu ale nasze stocznie trzeba było zaorać.
pagodzik
Moglismy oddac je za darmo niemcom, to wtedy rzadowa pomoc bylaby dobra.
tomkooo
czyli ta akcja na gieldzie z siemensem to pewnie reakcja ta ta pomoc rzadowa ;)
romulus6
Czyli nasi biorą przykład od sąsiadów jak zarządzać gospodarką. Coraz więcej państwa w firmach. Czyżby korpo kapitalizm się nie sprawdził.
zoomek
Chyba dzisiaj się urodziłeś. To coś nowego co obserwujemy?

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki