REKLAMA

Sesja w USA zakończona minimalnymi zmianami głównych indeksów

2019-03-25 23:49
publikacja
2019-03-25 23:49

Nowojorskie giełdy zakończyły poniedziałkową sesję minimalnymi zmianami głównych indeksów, chociaż w ciągu dnia utrzymywały się umiarkowane spadki. Inwestorów cały czas martwią perspektywy globalnej gospodarki, co w piątek wywołało mocną przecenę na światowych rynkach.

fot. Lucas Jackson / / FORUM

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,06 proc. do 25 516,83 pkt. S&P 500 spadł o 0,08 proc. do 2798,36 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,07 proc. do 7637,54 pkt.

Prawie 2 proc. w ciągu dnia zniżkowały akcje Apple.

Akcje Tesli spadły prawie 1 proc. po tym, jak RBC Capital Markets obniżył cenę docelową spółki do 210 USD z 245 USD, powołując się na słabszy niż oczekiwano popyt na Model 3 Tesli.

Rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders potwierdziła w sobotę, że przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer i szef resortu finansów Steven Mnuchin udadzą się do Pekinu w czwartek, by prowadzić negocjacje ws. umowy handlowej USA-Chiny.

Clete Willems, były doradca ds. handlu w Białym Domu, powiedział, że Trump jest zdeterminowany, aby rozwiązać problemy związane ze stosunkami handlowymi z Chinami, z którymi walczył od lat, na długo przed tym, jak został prezydentem.

Pogląd, że Trump nagle zaakceptuje złą ofertę, jest całkowicie błędny. Prezydent odejdzie od stołu negocjacyjnego, jeśli uzna, że umowa jest zła" - powiedział Willems, który ogłosił w piątek, że opuszcza Biały Dom z powodów rodzinnych.

Specjalny prokurator Robert Mueller w piątek zamknął śledztwo dotyczące ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku i przekazał swój raport w tej sprawie prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi.

Amerykańskie media, m.in. stacje CNN, FOX i ABC, podały, że Mueller nie uważa za konieczne prowadzenie kolejnych dochodzeń w aferze Russiagate, nie zaleca także oskarżenia kolejnych osób.

Mueller nie znalazł dowodów na to, że sztab Donalda Trumpa "uczestniczył w zmowie lub koordynował działania" z Rosją w celu wpłynięcia na wynik wyborów prezydenta USA w 2016 roku - podał w niedzielę Barr w komunikacie.

Barr podkreślił jednak, że raport Muellera "nie oczyszcza" prezydenta z zarzutu utrudniania działań wymiaru sprawiedliwości, lecz "podaje dowody po obu stronach tego pytania". Demokraci zażądali upublicznienia pełnej wersji raportu.

Analitycy nie są zgodni czy raport Muellera wpłynie na rynki.

"Nikt w pełni nie rozważał impeachmentu, ponieważ trudno go przeprowadzić - powiedział Art Hogan, główny strateg rynkowy w National Securities.

"Ogólnie rzecz biorąc, dochodzenie rzadko stanowiło poważny problem dla inwestorów - napisał w komentarzu Stephen Weiss, założyciel Short Hills Capital Partners.

Z kolei według założyciela The Bear Traps Report Larryego McDonalda Trump będzie mógł się teraz skupić na reformach infrastrukturalnych i zmianach na rynku mieszkaniowym.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł 0,16 proc., niemiecki DAX stracił 0,15 proc., brytyjski FTSE 100 spadł 0,42 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,18 proc.

Na piątkową inwersję krzywej rentowności między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi zwróciła uwagę była prezes Fedu Janet Yellen, mówiąc w poniedziałek, że "istnieje teraz tendencja do wypłaszczania krzywej rentowności" amerykańskich obligacji.

"Może to sygnalizować, że Fed w pewnym momencie będzie musiał obniżyć stopy proc., ale z pewnością nie sygnalizuje to zmian, które spowodowałyby recesję" - powiedziała Yellen. (PAP)

kkr/ pr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki